W dzisiejszym odcinku podcastu spojrzymy na inwestowanie w nieruchomości pod kątem biznesowym. Jak się za to zabrać? Na, co zwrócić uwagę? Posłuchaj dzisiejszego odcinka!

Transkrypcja podcastu:

W poprzedniej części: Nieruchomości – INWESTYCJE czy biznes mówiłem na temat najmu. Inwestycji w mieszkanie pod kątem pasywnym, czyli inwestycji. Ja wyznaje taką zasadę o mieszkaniach, że jak są inwestycje to dobrze jest kupić i trzymać na wieczność, bo jeśli kupujesz coś dobrego to po co to sprzedawać. W dzisiejszym podcascie porozmawiamy o nieruchomościach, jako biznesie.

Dużo osób mówi, że inwestycja w nieruchomości na zasadzie kupno – sprzedaż, inaczej handel jest inwestowaniem w nieruchomości. Jednakże, musisz wiedzieć, że inwestowanie to jest biznes, czyli kupić tanio, sprzedać drogo. Na tym polega biznes. Dużo osób odniosło tak sukces. Obracali pieniędzmi, kapitałem, w którym tym momencie jest nieruchomość. Myślę, że na dobrym flipie można zarobić kilkadziesiąt tys. a życzę najlepiej kilkaset. Na dużych nieruchomościach takie kwoty są do zrealizowania i są jak najbardziej realne, ale takie działania trzeba już traktować jako biznes. Dlaczego? Bo tak jak na rynku inwestujesz, to musisz tutaj poświęcić swój czas na znalezienie nieruchomości, a po znalezieniu musisz to mieszkanie wyremontować (dodać jakość, podwyższyć standard) żeby móc takie mieszkanie sprzedać drożej. Ludzie też lubią płacić za wygodę, że kupują mieszkania już gotowe. Uczulam Cię, że jest to biznes, ale też dodatkowa praca zarobkowa. Inwestycja w najem, to  poświęcenie jakiegoś czasu co tydzień, a w sytuacji handlu i obrotami mieszkań można powiedzieć, że jest to praca etatowa, ale za lepsze pieniądze. Tutaj kwestia jest też taka, czy chcesz ze spokojną głową robić wszystko dokładnie i dłużej, czy kupujesz i szybko sprzedajesz.

Teoretycznie jest lepiej najpierw obracać kapitałem, zbudować większe sumy kapitału i dopiero wtedy wrzucać inwestycje w najem. Ja nauczyłem się tego po czasie. Najpierw kupowałem mieszkanie, wyprowadzałem się do większego, a poprzednie wynajmowałem, ale po pierwszej większej sprzedaży uświadomiłem sobie handel nieruchomościami jest bardzo fajny, ale wymaga też od nas więcej czasu. Z małżonką doszedłem też do wniosku, że dobrą opcją jest zasada 3 na 1, czyli trzy transakcje na flipie, jedno na zakup. Dzięki temu obracam kapitałem, a na koncie pojawia się coraz więcej gotówki.

Ciekawym rozwiązaniem jest też zjeść ciasto i mieć ciastko, czyli stworzenie gotowca inwestycyjnego. Kupujesz nieruchomość, którą przerabiasz na dobrze zarabiające miejsce, czyli dzielisz na dużą ilość pokoi wynajmujesz je i sprzedajesz dla inwestora z zyskiem po remoncie. Najlepiej jest też kiedy bierzesz to w zarządzanie lub podnajem. Nie dość, że sprzedajesz mieszkanie na którym zarabia się kilkadziesiąt tysięcy, to jeszcze co miesiąc masz przypływy pieniężne, bo zarządzasz tym najmem. Może, to nie są takie same pieniądze jakbyś był właścicielem, ale uwolniły się Twoje pieniądze, plus jeszcze na tym zarobiłeś przy sprzedaży. W tym przypadku musisz pozyskać dobrego klienta, czy inwestora. Jeśli jesteś dobry, to znajdziesz swoją nisze rynkową

Ludzie handlują też działkami. Kupują hurtem większe metraże działek. Dzielisz je i sprzedajesz dla osób indywidualnych. W przypadku działek, możesz też kupić działkę, stać się “deweloperem” i robisz hurtowego Flipa, czyli budujesz blok 40 mieszkaniowy. W przeciągu dwóch, trzech lat sprzedajesz 40 mieszkań i nadzorujesz je dla inwestycji. Oczywiście jak to w biznesie musisz zarządzać ludźmi oraz ekipami remontowymi. Musisz zająć się terminami, co kiedy zamówić, sprawdzić dostawy.

Na tym biznesie możesz też zrobić oddzielne gałęzie i na nich zarabiać lub połączyć te współpracę. Możesz być pośrednikiem nieruchomości, który pośredniczy w transakcjach zakupu i sprzedaży, a jak znajdziesz coś fajnego to możesz sam to kupić. Z drugiej strony jest to kwestia poszukiwania okazji typowo dla inwestora. Home staging, czyli przyszykowanie mieszkania, jest to najprościej mówiąc projektowanie wnętrz jednak specjalistą w tym temacie nie jestem. Możesz też handel i biznes oprzeć na podnajmie. Znam kilka osób, które mają na podnajmie kilka mieszkań, też korzystali z dźwigni finansowej, ale nie opartej na banku, a na pieniądzach innych ludzi i dogadują się. Na tym można też zarabiać dobre pieniądze.

Rynek nieruchomości i branży z tym związanych jest dużo, a w nieruchomościach jest bardzo duży potencjał pieniędzy, bo wartość nieruchomości też nie jest mała i ludzie cenią sobie swój dach nad głową. Można na tym zarabiać dobre pieniądze. Jednak pojawia się pytanie co Ty dokładnie chcesz robić. Jak chcesz zarabiać, ile masz czasu, bo możesz robić i doszkalać się w tym temacie powoli, bądź rzucić wszystko i zajmować się tylko tym? Jednakże, jeśli nie masz stałego źródła dochodu, to zadaj sobie pytanie co jest dla Ciebie najlepsze. Są osoby, które rzucą się tylko na handel i sprzedadzą mieszkanie w ciągu trzech miesięcy i to im zupełnie wystarczy, a są osoby, które jeśli nie mają stałych pieniędzy co miesiąc na koncie czują się niepewnie. Dlatego znajdź swój plan, bo możliwości jest dużo. Handel pierwotny, bycie podwykonawcą, kierownikiem budowy. Tak jak mówiłem na początku warto zagłębić się w temat, ale przed odpowiedz na pytania ile masz czasu, czym chcesz się zająć, jaki masz kapitał kogo znasz, jakie masz możliwości, wiedzę i wszystko to daje wytyczną. Ustal też w co chcesz inwestować. Znajdź metody i sposoby inwestowania różnych ludzi i znajdź dla siebie najlepszą, bo każda metodą jest dobra, ale która jest najlepsza dla Ciebie? Poświęć sobie trochę czasu i zastanów się czego potrzebujesz i działaj.

Jeśli będziesz potrzebować dodatkowego finansowania zapraszam do siebie po kredyt.

Potrzebujesz pomocy przy uzyskaniu kredytu? Skontaktuj się ze mną!

Telefon: 726 196 626

Email: kontakt@januszgrabowski.pl

Skąd pobrać podcast

Podcast dostępny jest dla Ciebie w wielu miejscach:

Słuchasz podcastów poprzez YouTube? Poniżej link:

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.