Każdy chce mieć dochody pasywne, a docelowo mieć ich tyle by móc żyć po swojemu i nie musieć pracować pod przymusem. W życiu wszystko jednak ma swoją cenę, dlatego zawsze lepiej mieć plan i być przygotowanym na różne trudności.
Aktualnie jestem po dwóch remontach mieszkań. Zmęczenie daje się we znaki. Poza pracą muszę dopilnować wszystkich formalności związanych z remontem. Ciągle dostaje telefony co należy zamówić i gdzie. Stąd też ten podcast. Można powiedzieć, że życie rentiera wygląda tak, że siedzisz po godzinach, po nocach, bo jak już wracam z biura to jem obiadokolację, chwilę bawię się z dziećmi i lecę na jedno mieszkanie sprawdzić co się wydarzyło, a co należy jeszcze zrobić. Później jadę na drugie mieszkanie i jestem załamany, bo pierwsze mieszkanie jest tylko odświeżane, a drugie jest daleko w tyle i jeszcze wiele w nim brakuje. Po czym wracam do domu o godzinie 23 lub nawet później i padam, a rano znowu wstaje do pracy i tak dzień w dzień. Jednak coś za coś, teraz jest ciężko, ale wszystko jest po to, by później było jak najlepiej.
W całej tej sytuacji dobre jest to, że nauczyłem się wielu nowych rzeczy. Poszerzyłem kontakty o nowe firmy remontowe – jedni się sprawdzili, a drudzy nie. Jednak firma, która się sprawdziła zostanie ze mną już na dłużej i będę z ich usług korzystać, więc nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło.
Plan
Wracając do głównego tematu pamiętaj, że kupując mieszkanie dla siebie, czy to na najem, czy pod kątem handlu warto mieć na to plan. Plan na siebie i plan na nieruchomość, bo tych rzeczy do zrobienia jest dużo. Na swojej checklist rzeczy do zrobienia ciągle dochodzą nowe rzeczy. Na podstawie tej listy zawsze należy wyróżnić priorytety co jest ważne na dany moment, a co mniej i może poczekać. Powiedzmy sobie szczerze, że są rzeczy, które fajnie wyglądają i lepiej się sprzedają, a są też rzeczy, których zwykle nie widać, ale warto na nie zwrócić uwagę i ich dopilnować żeby za pół roku lub za miesiąc nie mieć problemów. Przykładowo, nie zadbało się o sylikony w kuchni. Niby nie widać tego na pierwszy rzut oka, ale są to bardzo ważne rzeczy, bo może być tak, że kupię nową baterie do umywalki, ale okaże się, że nie jest ona dobrze uszczelniona. Jeśli tego się nie załata, to później pojawi się inny większy problem.
Jeśli chodzi o plan, to warto też pamiętać o tym by wydelegować osobę, która będzie robić zamówienia, bądź w przypadku kiedy będziesz to Ty, to musisz widzieć co musisz zamówić. Musisz się więc zagłębić w to kto robi zamówienia, kto je odbierze czy Ty, czy partnerka, bądź Twój fachowiec. Z jednej strony jak zamawiasz coś dużego, to musisz przy tym być. Z drugiej strony jeśli zlecasz jakieś prace to albo Ty, albo ktoś inny musi ustalić z fachowcem co ma być zrobione, na co należy zwrócić uwagę, jakie rzeczy wybrać, czego jeszcze potrzebujemy, itd. Po zakończeniu prac też należy odebrać te rzeczy, opłacić fachowców, więc jak widzisz pracy jest dużo. W między czasie pojawia się wiele problemów np. zamawiasz grzejniki, ale one się nie mieszczą, więc zostaje nam kupić nowe grzejniki lub wykuć dziurę w ścianie. Jak widzisz decyzję należy podejmować szybko. Gdy mieszkanie jest już gotowe, musisz zdecydować kto zajmie się marketingiem nieruchomości, kto zajmie się ogłoszeniami w intrenecie, lub kto zajmie się najmem. Może być to pośrednik nieruchomości, czy Ty, czy oddasz to pod zarząd. Pojawia się też pytanie kto będzie pokazywać to mieszkanie, czy masz już umowę najmu, czy umowę przedwstępną. Musisz też ustalić na jakie kwoty będziesz się godził lub ile czasu jesteś w stanie czekać bez zmiany ceny. Jak widzisz wiele decyzji należy do Ciebie, a na to wszystko musisz pilnować harmonogramu prac. Musisz przewidywać ile czasu zajmą dane rzeczy związane z remontem i zamówień.
Plusem planu jest też to, że możesz sobie rozpisać koszty i w międzyczasie możesz weryfikować, czy cyfry się zgadzają.
Przeczytaj także: Czy inwestowanie w nieruchomości za pomocą kredytu hipotecznego jest bezpieczne?
Weryfikacja czasu
Kiedy masz już utworzonym plan, ważna jest też weryfikacja czasu. Musisz przewidzieć, ile masz go dla siebie, dla rodziny, na remont i na pracę. Jak możesz zauważyć nie bez przypadku podałem to w takiej kolejności. Ja na samym początku zacząłem od końca. Było to nie dobre dla mnie i dla całego mojego otoczenia. Dlatego już wiem, że takie rzeczy też należy weryfikować. Pamiętaj o tym, że jak działasz i chcesz być np. lepszym w tym co robisz, czy chcesz zostać rentierem to sprawdź jaki masz plan dla siebie i na to działanie.
Wsparcie
Ważne jest też byś miał wsparcie mentalne i fizyczne, aby mieć wokół siebie osoby, które Ci pomogą. Zastanów się, czy masz kogoś od wsparcia technicznego, z ofert najmu, umów. Czy są osoby, które zajmą się rozliczeniem remontu, bądź osoby z namiarami na różnego rodzaju ekipy? Kiedy dowiedziałem się, że jedno mieszkanie kupię bardzo szybko to pytałem wszystkich o te aspekty. Kogo znają, kogo mogą polecić, bo potrzebowałam tych informacji na już by zacząć jak najszybciej działać. Myślę, że gdybym miał szukać tych wszystkich rzeczy samodzielnie zajęło by mi to o wiele więcej czasu, bo wyszukać dobrych fachowców nie jest takie proste.
Przeprowadzka
Jeśli kupujesz dla siebie mieszkanie, musisz ustalić kiedy i jak się przeprowadzić. Uwielbiam ludzi, którzy ambitnie się spotykają i w miesiąc chcą uruchomić kredyt, odebrać klucze i się przeprowadzić, bo nie będą płacić raty kredytu i czynszu najmu w mieszkaniu, w którym obecnie mieszkają. Jest to szansa, ale pytanie na ile. Jeśli wiesz, że kupujesz coś na rynku pierwotnym, albo wtórnym to już powinieneś wszystko organizować, aby z czasem się ze wszystkim wyrobić.
W skrócie, pamiętaj, że mieszkania są fajne kiedy są już wynajęte i pieniądze wpływają na konto, ale żeby tak było to musisz coś zrobić i wszystko zaplanować. Tego Ci życzę żebyś miał jak najwięcej przypływów miesięcznych i jak najmniej kosztów.
Potrzebujesz pomocy przy uzyskaniu kredytu? Skontaktuj się ze mną!
Telefon: 726 196 626
Email: kontakt@januszgrabowski.pl
Skąd pobrać podcast
Podcast dostępny jest dla Ciebie w wielu miejscach:
- Na blogu – lista podcastów
- W serwisie Spreaker
- Jestem też na Spotify
- W aplikacji Player FM lub Podcast Addict (możesz ściągnąć na telefon z Androidem)