Myślę, że wiele osób kupując swoje pierwsze mieszkanie w kredycie nie zdaje sobie sprawy na jak wiele rzeczy należy zwrócić uwagę. Jakie są te najważniejsze moim zdaniem? Co jest ważne czyli alternatywne koszty zakupu nieruchomości. Posłuchaj tego podcastu jeżeli jesteś na początku procesu zakupu mieszkania tak by nie być zaskoczonym później, zapraszam.
Potrzebujesz pomocy przy uzyskaniu kredytu? Skontaktuj się ze mną!
Telefon: 726 196 626
Email: kontakt@januszgrabowski.pl
Alternatywne koszty zakupu nieruchomości
W danym odcinku omówię faktyczny koszt zakupu mieszkania na rynku pierwotnym i rynku wtórnym. Myślę, że jest to temat ważny, ponieważ przy zakupie pierwszego mieszkania nie jesteś świadom na jak dużą liczbę rzeczy należy zwrócić uwagę. Najważniejszą kwestią w wyborze mieszkania jest informacja o konieczności remontu, cenie mieszkania, terminu otrzymania kluczy. Ważne jest też to czy stać Cię na to mieszkanie. Jednak od tego jestem ja, aby zweryfikować Twoją zdolność kredytową.
Faktyczny koszt zakupu
Należy sobie tutaj postawić pytanie: czy taniej to znaczy lepiej? Czy brak opłat bieżących amortyzuje oczekiwanie na kredyt/nieruchomość? Przede wszystkim musisz też stwierdzić co jest dla Ciebie ważniejsze, ponieważ często się zdarza, że aby kupić coś na rynku wtórnym liczy się czas. Musisz się zastanowić, czy w obecnych czasach jesteś w stanie tyle czekać. Należy się też zorientować, czy zbywca będzie czekać kilka miesięcy, abyś dostał kredyt. Niestety za tymi sytuacjami stoi stres i nerwy. Jeżeli możesz czekać to czekaj, jeśli nie, to szukaj jak najlepszych rozwiązań.
Co warto wiedzieć o zakupie mieszkania na rynku pierwotnym?
Rynek pierwotny ma jeden ogromny plus – fakt, że mieszkanie jest nowe. Problem pojawia się, gdy musisz długo na nie czekać. Ważną kwestią jest też harmonogram płatności, bo może się okazać, że zanim otrzymasz klucze, to musisz zapłacić kilkanaście jak nie kilkadziesiąt tysięcy złotych odsetek za możliwość czekania na swoje mieszkanie. Oczywiście, bookowanie dziury w ziemi ma też swoje plusy. Rezerwujesz daną nieruchomość dzisiaj za 7 tys. z metra, a za 1,5 roku te mieszkania mogą być już sprzedawane za 7,5 tys. lub więcej. Zauważ, że możesz zyskać na wartości i czasie. Musisz zadać sobie pytanie jaki masz model inwestycyjny lub na czym Ci zależy.
Idąc dalej musisz wiedzieć, kiedy masz termin wydania kluczy. Uczulam na to ponieważ to, że dzisiaj otrzymasz klucze nie oznacza, że stajesz się od tego dnia właścicielem mieszkania. Może się okazać, że akt przeniesienia własności lub formalnie akt nabycia od dewelopera dostaniesz za rok od odebrania kluczy. W tym czasie masz możliwość wydzielenia księgi wieczystej, bo jeżeli bookujesz coś na rynku pierwotnym, żeby to sprzedać i nie masz możliwości cesji z umowy deweloperskiej, to może się okazać, że dziś odbierasz klucze, a musisz jeszcze rok, lub dwa lata czekać, aż sfinalizują się sprawy formalne, abyś mógł sprzedać daną nieruchomość.
Weź pod uwagę też fakt, że na rynku pierwotnym mury, nie są równe murom, ponieważ jeden deweloper buduje z danym standardem wykończenia, a drugi będzie budował z innym standardem wykończenia. Jeśli zastanawiasz się nad kupnem na rynku pierwotnym sprawdź, jaki standard wykończenia ma inwestycja, którą zamierzasz kupić.
Kolejną kwestią jest to, że jeśli zastanawiasz się nad rynkiem pierwotnym to mogę zapewnić, że zaoszczędzisz na elektryce, ponieważ nie musisz kuć i wymieniać okablowania w mieszkaniu. Wiadomo, że czasami trzeba przenieść kontakt, bądź dodać dodatkowe punkty, ale jednak masz już to wszystko zrobione. Z hydrauliką i wentylacją sytuacja wygląda tak samo. Jednak pamiętaj, aby dopytać o szczegóły. Tak samo zaoszczędzisz na wykończeniu. Na rynku pierwotnym wykończenie mieszkania jest łatwiejsze, bo jest to kwestia pomalowania ścian.
Co warto wiedzieć o zakupie mieszkania na rynku wtórnym?
Sytuacja z wykończeniem mieszkania na rynku wtórnym nie jest już taka prosta, ponieważ musisz wszystko sprawdzić – czy okna są szczelne, czy parapety są do wymiany, czy musisz robić wylewki podłóg, bądź ścierać parkiet. Jak widzisz jest tutaj więcej do zrobienia.
To co jest jeszcze ważne, to pamiętaj, że na rynku wtórnym masz podatek od czynności cywilnoprawnych 2% od transakcji, a na rynku pierwotnym tego nie ma. Tu uczulam o tzw. zasadzie pierwszego zasiedlenia. Załóżmy, że po pierwszych dwóch latach mieszkania stwierdzasz, że chcesz czegoś nowego. Dlatego chcesz sprzedać mieszkanie i prawdopodobnie będziesz musiał zapłacić od tej transakcji VAT, bo jeśli masz transakcję powyżej 250 tys. w skali roku, to automatycznie zostajesz płatnikiem VAT przy transakcji sprzedaży mieszkania z rynku pierwotnego.
Odpowiadając na pytanie: rynek pierwotny czy wtórny? Osobiście jestem za jednym i za drugim. Jeżeli nieruchomość jest fajna to nie ma to żadnego znaczenia. Z doświadczenia wiem, że duża część osób woli rynek pierwotny, bo są to nieruchomości nowe. Mniej świadomość i pamiętaj o różnych kosztach alternatywnych, które mogą Cię spotkać zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym. Zwróć też uwagę na kwestię odbioru kluczy i zamieszkania w danej nieruchomości, abyś nie został bez dachu nad głową. Warto zrobić sobie podsumowanie, bo często klienci mówią, że jest im obojętne, czy będzie to rynek pierwotny lub wtórny, jednak po podsumowaniu zmienią zdanie i wybierają konkretne rozwiązania.
Życzę Tobie, abyś jak najszybciej kupił wymarzoną nieruchomość i zbudował majątek, ale zastanów się co jest dla Ciebie najważniejsze w danym przypadku. Dla mnie osobiście najważniejsza jest płynność finansowa, dla Ciebie może być to coś innego. Te i podobne rzeczy omawiamy z moimi klientami, dlatego zapraszam do kontaktu.
Skąd pobrać podcast
Podcast dostępny jest dla Ciebie w wielu miejscach
- Na blogu – lista podcastów
- W serwisie Spreaker
- Jestem też na Spotify
- W aplikacji Player FM lub Podcast Addict (możesz ściągnąć na telefon z Android)
- Możesz też słuchać na YouTube na moim kanale:
Lubisz słuchać podcastów na YouTube? Sprawdź mój kanał!
Klauzula informacyjna:
Treści na stronie www.januszgrabowski.pl, (zarówno materiały audio, video oraz treści pisane) oraz wszelka wiedza przekazywana przez Janusza Grabowskiego ma charakter wyłącznie informacyjny. Powielanie bądź publikowanie materiału (lub jego części) bez pisemnej zgody Janusza Grabowskiego jest zabroniona. Decyzja inwestycyjna w odniesieniu do każdej formy kredytu, papieru wartościowego, produktu finansowego, nieruchomości lub inwestycji powinna być podjęta na podstawie opublikowanego prospektu emisyjnego, formularza informacyjnego lub innej kompletnej dokumentacji. Ostateczna decyzja zawarcia transakcji to osobista decyzja danej osoby. Janusz Grabowski nie występuje w roli pośrednika ani przedstawiciela klienta za pośrednictwem Internetu. Przed zawarciem każdej transakcji osoba w niej uczestnicząca samodzielnie decyduje, czy chce zawrzeć daną transakcję. Sama określa ryzyko transakcji, potencjalne korzyści oraz ewentualne straty z nią związane, jak również, w szczególności,, konsekwencje prawne, podatkowe, księgowe transakcji oraz konsekwencje zmieniających się czynników rynkowych, a także w sposób niezależny ocenia czy jest w stanie podjąć ryzyko związane z daną transakcją/inwestycją. Niniejszy dokument nie stanowi rekomendacji, porady inwestycyjnej i nie jest związany ze świadczeniem usług doradztwa inwestycyjnego ani doradztwa kredytowego. Materiały na stronie nie stanowią podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania. Opracowanie to nie zastępuje niezbędnych porad odnośnie zakupu lub sprzedaży papieru wartościowego, inwestycji, wzięcia kredytu lub innego produktu finansowego.
Wyrażane opinie są niezależnymi opiniami Janusza Grabowskiego.
W opracowaniu wykorzystano źródła informacji, które Janusz Grabowski uważa za wiarygodne i dokładne, lecz nie jest to gwarancją, że są one wyczerpujące i w pełni odzwierciedlają stan faktyczny.