Dziś zastanawiamy się nad tym jak zmniejszyć ratę posiadanego obecnie kredytu hipotecznego. Co możemy zrobić, żeby płacić mniej, żeby płacić mniejszą ratę miesięczną i kiedy to warto robić, a kiedy jednak nie?

Transkrypcja podcastu:

Jak zmniejszyć ratę kredytu?

Kilka rad, które mogą wpłynąć na zmniejszenie raty posiadanego obecnego kredytu, czy to konsumpcyjnego, inwestycyjnego, czy hipotetycznego. Zapraszam do słuchania.

Z jakich powodów chcemy zmniejszyć ratę kredytu?

Ważne jest pytanie, czy chcesz zmniejszać ratę kredytu i po co jest Ci to potrzebne. Jeśli chcesz mieć tańszy kredyt, to lepiej skrócić okres kredytowania, co czasami wiąże się ze wzrostem raty (zapraszam do podcastu przeznaczonemu temu tematowi).

Jeżeli myślisz o zmniejszeniu raty pod kątem zdobycia większej zdolności kredytowej, to faktycznie warto to zrobić. Innym powodem może być też kupno kolejnego mieszkania, bądź większego domu i chcesz by to mniej Ciebie kosztowało co miesiąc. Jak widzisz powody są różne, ale najważniejsze jest pytanie, czy warto i jaki jest tego cel. Zdarza się tak, że niektóre przykłady, które podam obniżają ratę kredytu, ale powodują wzrost kosztu całkowitego kredytu.

Co możemy zrobić, aby płacić mniej?

  • Jeśli posiadasz gotówkę i nie wiesz co z nią zrobić, to możesz nadpłacić kredyt. Tyle ile nadpłacisz proporcjonalnie do salda kredytu, powinno pomniejszyć kwotę raty. Czy to się opłaca, czy chcesz zrobić coś innego z tymi pieniędzmi, sam sobie na to odpowiedz. Jednak jest to jedno z rozwiązań.
  • Można zawalczyć o obniżenie oprocentowania danego kredytu. W jaki sposób? Możemy napisać lub wynegocjować w obecnym banku lepsze warunki. Często jest to nierealne, ale warto próbować. Sprawdź też zapisy w umowie, bo może się okazać, że jeżeli będziesz robić większe obroty kartą, to możesz mieć niższe oprocentowanie. Pilnuj wymogów umowy, bo mogą być dobrym podparciem do rozwiązania problemu.
  • Zawnioskować o aneks do umowy wydłużający okres trwania kredytu np.. Mam ratę kredytu na 5 lat z ratą 500 zł, więc wydłużam ten okres na 8 lat i zamiast raty 500 zł mam 350 zł. Prawdą jest, że co miesiąc płacę mniej, ale na całym kredycie płacę więcej. Jednakże może się okazać, że dzięki temu Twoja płynność finansowa będzie zachowana. W przypadku większych kwot, może być to trudna sytuacja. Jednak uważam, że jeśli ktoś ma problemy finansowe i lepiej jest mu zapłacić zamiast 8 tys. Np.. 2 tys. To lepiej to zrobić i zachować płynność finansować. Co prawda wydłużanie okresu trwania kredytu ze strony matematyki nie jest korzystne, jednak w przypadku pilnych sytuacji lepiej to zrobić. Dlatego wcześniej sprawdź wszystkie za i przeciw.
  • Warto przeanalizować swoją umowę kredytu, czy jest tam ubezpieczenie na życie, utratę pracy, które było płatne jednorazowo, jakaś wyższa kwota zapłaty. Tutaj strasznie wysokie do kwoty kredytu są koszty ubezpieczeń przy kredytach konsumenckich i tak samo można pomyśleć nad zwrotem prowizji kredytowej, bo jeżeli spłacisz kredyt, to nowy wyrok cłem mówi, że prowizja za niewykorzystany okres trwania umowy musi być Tobie zwrócona.
  • Refinansowanie kredytu do innego banku, czyli przenoszę kredyt z banku x do banku y, czy to się opłaca? Jest to kwestia wyliczenia i sprawdzenia obecnej umowy. Czasami zdarzają się sytuację różnych sprzyjających ofert, bo jest szansa, że w nowym banku uzyskamy lepsze oprocentowanie niż mamy na obecnej umowie kredytu.

Przeczytaj także: Jak sprzedać mieszkanie z kredytem?

Kilka historii moich klientów:

Okazało się, że rodzic klientki wziął kredyt konsumpcyjny na kwotę 15 tys. Zł. Z tej kwoty przez 18 miesięcy, zrobiła mu się kwota 18 115 zł. Dlaczego? 7% prowizji, plus do tego koszt ubezpieczenia na życie. Tak jak wziął 15 000, teoretycznie po miesiącu ma już do spłaty 18 000, plus odsetki co miesiąc. Odsetek, aż tak dużo nie było, bo był to krótki kredyt na 1,5 roku, ale RRSO w tym przypadku wynosiła ok. 35%. Jednym prostym ruchem przenieśliśmy kredyt klienta do innego banku z niskimi kosztami początkowymi. Dzięki czemu odzyskał prawię 3000 zł kosztów. Dlaczego prawie? Bo miał 2% prowizji w nowym banku od tej wyższej kwoty, ale zaraz po spłacie ubezpieczenia i zwrotu prowizji okazało się, że ma kwotę kredytu do spłaty 15 500 zł, a nie 18 000, które miał wcześniej, przy tej samej racie.

Chcę pokazać Tobie, że można odzyskać z obecnego kredytu i zaoszczędzić na racie. Mimo, że wydaje się iż jest to, krótki kredyt z niezbyt dużą kwotą, a i tak można odzyskać solidne kwoty pieniędzy.

Inny klient miał ratę 1067 zł, co dawało całkowity koszt kredytu 19 202 zł. W momencie przeniesienia kredytu na 18 miesięcy, miałby całkowity koszt kredytu 16 400, przy racie 911 zł, czy 150 zł na racie mniej. Z drugiej strony zeszliśmy do 12 miesięcy, mój klient stwierdził, że jest w stanie płacić daną ratę, co pokazała też zdolność. Wyszła rata 1 343 zł i całkowity koszt kredytu zszedł do 16 100 zł. Dzięki czemu kredyt będzie szybciej spłacony.

Mam nadzieję, że pokazałem jak dużo można zrobić ze swoim kredytem. Jak widzicie swoją sytuację można poprawić, przy czym też dużo zaoszczędzić.

Pozdrawiam serdecznie,

Potrzebujesz pomocy przy uzyskaniu kredytu? Skontaktuj się ze mną!

Telefon: 726 196 626

Email: kontakt@januszgrabowski.pl

Skąd pobrać podcast

Podcast dostępny jest dla Ciebie w wielu miejscach

  • Na blogu – lista podcastów
  • W serwisie Spreaker 
  • Jestem też na Spotify
  • W aplikacji Player FM lub Podcast Addict (możesz ściągnąć na telefon z Android)
  • Możesz też słuchać na YouTube na moim kanale:

Lubisz słuchać podcastów na YouTube? Sprawdź mój kanał!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.