Budowa domu to niemała inwestycja. Każdy kto kiedykolwiek się za to zabierał wie jak wiele pieniędzy na ten cel można przeznaczyć. Nie zawsze warto to robić za własne środki. Czasem dobrze jest wspomóc się kredytem hipotecznym. Wówczas warto złożyć wniosek w odpowiednim momencie. Kiedy jest ten odpowiedni moment – posłuchaj dzisiejszego odcinka podcastu.
O czym dzisiaj:
-
o zadbaniu o dokumentację,
-
jakie pozwolenie na budowę najlepiej mieć,
-
co jest najważniejsze w kontekście kredytu na budowę domu,
-
czy warto brać kredyt na budowę domu, może lepiej powoli budować swoimi środkami?
-
historia jednego klienta budującego dom,
-
kiedy nie opłaca się brać kredytu na budowę domu,
-
dlaczego dobrze wybudować część z własnych środków.
Wersja do czytania:
Witam serdecznie w kolejnym odcinku z serii o budowie domu. Dziś opowiem, kiedy należy wnioskować o kredyt hipoteczny w przypadku budowy domu. Mam nadzieję, że przeczytałeś poprzedni odcinek o budowie domu, w którym opowiadałem jak się do tego przygotować. Dobrze, jeżeli złożyłeś już pozwolenie na budowe, a najlepiej jeśli masz już prawnomocne pozwolenie na budowe, ponieważ w tym momncie możemy już zacząć działać. Decyzję bankowe się wtedy nie przeterminują, a my możemy wnioskować o kredyt hipoteczny.
Najważniejszą kwestią do ustalenia jest jak duży ma być kredyt. Jaka kwota jest potrzebna na wybudowanie całego domu wraz z wykończeniem? Zanim zaczniemy o tym rozmawiać zastanówmy się czy warto brać kredyt na budowe domu, czy może lepiej powoli budować się własnymi środkami omijając kredyt. W przypadku drugiej opcji budujesz dom kilka lat, ponieważ zbierasz środki po czym zamówisz towar i wybierzesz podwykonawców. Możesz też wykonać jakieś pracę samemu w zależności od Twoich umiejętności oraz ilości wolnego czasu. Zainwestujesz wtedy 30-50 tysięcy w jakiś etap. Zaczniesz od wylania fundamentów, a za pół roku postawisz ścianki działowe następnie więź dachowa itd. Okazuje się wtedy, że Twoja budowa domu trwa 5 lat,a Ty jeszcze tam nie mieszkasz bo dom jest w stanie surowym. Jeden z moich klientów opowiadał mi, że buduje dom już 7 lat i nie chciał przyjąć do wiadomości, że cena towaru odkąd zaczął budowę wzrosła 4 krotnie. W między czasie wzrosły również ceny usług.
Budowę rozpoczynał w roku 2002. Jeżeli zabrałby kredyt hipoteczny w tamtym roku przepłaciłby trochę na odetkach, ale patrząc na inflację i cenę towarów to po pierwsze już od kilku lat by tam mieszkał, a po drugi i tak byłoby taniej niż oszczędzając i kupując za jakiś czas. Zastanów się bo, jeśli uzbierasz środki w przeciągu 6 miesiący lub roku to faktycznie bardziej opłaca Ci się nie brać kredytu. Natomiast jeżeli w przeciągu 2-3 lat nie uzbierasz tych środków możesz nie zadłużać się zainwestować kapitał i po kilku latach wybudować szybko dom. Trzeba także przeanalizować aspekt spokoju ducha. W przypadku budowy 2-3 lata będziesz działał intensywanie, ale w krótkim czasie. W momencie, gdy tracimy kilka lat, żeby jak najmniejszym sumptem wybudować dom poświęcamy każdy wolny czas na szukanie podwykonawców i najtańszych materiałów. Co z tego, że wybrałeś cegłę w określonej cenie rok remu, jeżeli teraz cena w danej hurtowni jest inna. Czy Twoja roboczo godzina zrekompensuje Tobie czas spędzony na szukanie tanich materiałów? Zapewne już wiesz czy opłąca Ci się zabrać kredyt hipoteczny na budowę domu.
Przeczytaj także: Jakie warunki trzeba spełnić do uruchomienia kredytu?
Kredyt hipoteczny warto uruchomić, kiedy powoli zaczynają kończyć się pieniądze z wkładu wlasnego. Proces uzyskania kredytu trwa od dwóch tygodni do dwóch miesięcy, a średnio miesiąć. Według ustawy o kredycie hipotecznym ma to trwać 21 dni, ale niektóre banki różnie to liczą. Są banki, które liczą te dni faktycznie od złożenie wniosku. Inne banki liczą ten czas od wydania wstępnej zgody potem wysyłają rzeczoznawcę i mają komplet dolumentów, a 21 dni liczą od tego momentu.
Dlaczego wybieramy czas, kiedy pieniądze się kończą, a nie wtedy, gdy się skończyły?
Z tego względu, że jest ogólnie powiedziane, że każda złotówka włożona w budowę domu jest warta 1,5 zł. Twój wkład finansowy włożony w dotychczasową budowę jest o wiele większy niż wkład własny w momencie wnioskowania o kredyt. Istnieje jednak ryzyko i trzeba zweryfikować czy otrzymasz kredyt, ponieważ możesz zainwestować duży kapitał w początek budowy, a dalej bank nie przyzna Ci kredytu. Warto to wcześniej przanalizować i wyliczyć zdolność kredytową.
Wnioskować o kredyt należy wtedy, gdy masz aktualne dokmenty tj. pozowelnie na budowe, wypis i wyrys z rejestru gruntów, aktualny dziennik i kosztorys budowy. Jeżeli startujesz z budową i nie wiesz jaki będzie koszt budowy to działasz po omacku. Znając kosztorysz możesz zaplanować swój budżet i trzymać się go. Taki kosztorys będzie potrzebny do banku. Musisz znać poszczególne etapy i jakie środki będą na nie potrzebne. Dzięki temu możesz się też przygotować do kredytu i wiedzieć od kiedy płacisz jakie raty odsetkowe od uruchomionej transzy kredytu.
W ten sposób znając podstawy musisz zdecydować czy już jest czas, aby wnioskować o kredyt. Jeżeli masz odpowiednie dokmenty i zapas środków własnych, ale wiesz, że za dwa miesiące będą potrzebne kolejne jest to najwyższy czas by działać w sprawie kredytu. W momencie, gdy stwierdzisz, że jest to odpowiedni czas by działać zapraszam do współpracy. W Poznaniu spotkam się z Tobą osobiście, a w innych miejscowościach możemy działać zdalnie.