Kredyt hipoteczny może posłużyć nie tylko do zakupu własnego mieszkania. Jest on doskonałym narzędziem do wykorzystania, z którego możliwości może nie do końca jeszcze zdajesz sobie sprawę. Dzisiaj masz okazję dowiedzieć się więcej w tym temacie słuchając mojego podcastu o możliwościach w nieruchomościach.
Dowiesz się:
-
jak mieć najtańszy kredyt na rynku?
-
na co? jakie mogą być cele kredytowania?
-
zakup + wykończenie.
-
jaki procent wkładu własnego jest obecnie wymagany?
-
zabezpieczenie kredytu inną nieruchomością – jakie możliwości?
-
zwrot kosztów poniesionych na cele mieszkaniowe – o co tutaj chodzi?
-
refinansowanie kredytu – kiedy się opłaca i jak to zrobić?
-
cel dowolny w ramach kredytu hipotecznego – do jakiej kwoty i jak to działa?
-
o wykupie od spółdzielni mieszkania, w którym mieszkasz
-
o adaptacji/modernizacji własnej nieruchomości,
-
kiedy kredyt hipoteczny jest najtańszy.
Podobał Ci się ten odcinek – udostępnij go.
Transkrypcja:
Janusz Grabowski podcast o możliwościach w nieruchomościach.
W dzisiejszym odcinku opowiem o kredycie hipotecznym.
Jaki może być cel kredytu hipotecznego? Jaki cel finansowania, żeby uzyskać go na jak najkorzystniejszych warunkach czyli w cenie kredytu hipotecznego? Jest to najtańszy kredyt na rynku nie licząc kredytu studenckiego czy z gwarancjami de minimis.
Przede wszystkim jakie mamy cele kredytowania i kiedy możemy z tego kredytu skorzystać? Jak już wspomniałam zakup nieruchomości jest takim głównym celem w jakim większość klientów wnioskuje o kredyt czy to zakup mieszkania na rynku wtórnym czy zakup mieszkania na rynku pierwotnym. Gotowego do odbioru czyli z pozwoleniem na użytkowanie od dewelopera czy w trakcie budowy także od dewelopera. Zakup domu na rynku wtórnym czy pierwotnym jak też sam zakup działki przeznaczonej na cele budowlane.
Bardzo często wnioskujemy o zakup + wykończenie czy też remont nieruchomości. Na dzień dzisiejszy czyli w 2019 r. duża część banków jeszcze kredytuje 90% wartości nieruchomości. Musimy zainwestować jedynie 10% wkładu własnego od zakupu i 10% od remontu. Mimo że dokumentacja KNF mówi, że powinno się udzielać kredyty z 20% wkładem własnym. Jest dość duża ilość banków w których wystarczy mieć 10% wkładu własnego. W niektórych bankach dając własny zabezpieczenie, można kredytować bez wkładu własnego. Poza dodatkowym zabezpieczeniem czyli drugim mieszkaniem w hipotece.
Także, jak już wspomniałem przeznaczeniem może być budowa domu czy zakup działki wraz z budową. Kolejnym celem przeznaczenia kredytu hipotecznego może być tzw. zwrot kosztów poniesionych na cele mieszkaniowe, refinansowanie kosztów poniesionych na cele mieszkaniowe. O co w tym chodzi? Chodzi o cashback za zakup nieruchomości czy remontu. Czyli mam gotówkę znalazłem fajną nieruchomość, ale zbywca nie chce czekać na kredyt hipoteczny. Wykładam swoje pieniądze przykładowo 400 tys na zakup mieszkania i w momencie jak już zapłaciłem jest po akcie notarialnym to idę do banku i wnioskuję na tej zasadzie: poniosłem koszty na zakup mieszkania 400 lub 450 tys, i chciałbym dostać z powrotem te pieniądze. Oczywiście od wartości nieruchomości czy środków zaangażowanych bank będzie liczył te te 90 czy 80% wartości transakcji ale otrzymamy zwrot. Czyli przykładowo przy tych 400tys możemy zawnioskować o kredyt hipoteczny jako zwrot środków poniesionych na cele mieszkaniowe, w kwocie 360tys i to jest w cenie kredytu hipotecznego czyli w tej najtańszej formie kredytu zabezpieczonego nieruchomością.
Kolejną kwestią, którą możemy zrobić gdy już posiadamy nieruchomość i na niej kredyt. Możemy zawnioskować o przeniesienie kredytu do innego banku czyli refinansowanie kredytu. Po co? Kiedy to się opłaca lub gdy mamy dość swojego banku i wolimy spłacać kredyt w innym banku np. mamy kredyt w banku X z marżą 2,5% a patrzymy do banku Y i jest oferta z marżą 1, 5% czyli jest taniej i to się opłaca możemy zaoszczędzić kilkaset złotych miesięcznie albo przy tej samej racie skrócić okres kredytowania o kilka lat. Co daje oszczędność kilkanaście kilkadziesiąt tys. zł na całej kwocie kredytu.
Przeczytaj także: Czy inwestowanie w nieruchomości za pomocą kredytu hipotecznego jest bezpieczne?
W niektórych bankach można także zawnioskować na cel dowolny w cenie kredytu hipotecznego. Co to znaczy? Wnioskuję na zakup nieruchomości 200 tys. oczywiście wartość nieruchomości musi na to pozwolić, ale chciałbym oddać 20 30% tej kwoty na cel dowolny np. na samochód, wczasy czy komputer bez celu mieszkaniowego. W niektórych bankach ta kwota zostanie nam przydzielona i wypłacona na nasze konto jako cel dowolny. Oczywiście pod warunkiem, że wartość nieruchomości będzie się zamykać w tym, że kwota kredytu nie stanowi więcej niż 80- 90% mieszkania czy domu.
Możemy także zawnioskować o kredyt hipoteczny na wykup od Spółdzielni czy miasta na wykup na własność mieszkania, w którym mieszkamy. Także istnieje możliwość zawnioskowanie o adaptację czy też modernizację własnej nieruchomości np. mamy dom parterowy, w którym mieszkamy ale chcielibyśmy go rozbudować o piętro ponieważ nasze dzieci rosną i chcemy im zabezpieczyć mieszkanie. Wiąże się to oczywiście z całym procesem projektów pozwolenia na budowę itd. ale jest to możliwe. Lub mamy pomieszczenie gospodarcze, które chcielibyśmy zaadoptować na mieszkanie. Oczywiście procedury muszą zostać spełnione, ale w tym momencie dostajemy kredyt mieszkaniowy na cele mieszkalne czyli ten najtańszy kredyt na rynku.
To są główne możliwości jeżeli chodzi o kwestie kredytu hipotecznego natomiast nie jedyne. Nie wspomniałam tu chociażby o pożyczce hipotecznej, ale tytułem odcinka jest tani kredyt hipoteczny a najtańszy kredyt hipoteczny jest na własne cele mieszkaniowe. Pamiętaj o tym wnioskując o kredyt i wiedząc o jakich celach możesz rozmawiać z bankiem o jakie cele możesz wnioskować. Prawie w każdym banku każdy z tych celów, o których wspomniałem jest do zrealizowania. Są też jeszcze inne cele ale te są statystycznie najczęściej występujące. Jeśli chciałbyś zawnioskować o kredyt i mieć tutaj moją pomoc, zapraszam do konsultacji zwłaszcza jeżeli jesteś osobą z Poznania, możemy umówić się na spotkanie.