Jako ekspert kredytowy często jestem pytany o to ile kredytów hipotecznych można posiadać w tym samym momencie. Ludzie często są zdziwieni, że można posiadać kilka kredytów. Jak to się robi? Jak wykorzystać kredyt do zakupu mieszkania pod wynajem?

Potrzebujesz pomocy przy uzyskaniu kredytu? Skontaktuj się ze mną!

Telefon: 726 196 626

Email: kontakt@januszgrabowski.pl

Skąd pobrać podcast?

Podcast dostępny jest dla Ciebie w wielu miejscach:

Ile kredytów hipotecznych można posiadać?

Jako ekspert kredytowy często jestem pytany o to, ile kredytów hipotecznych można posiadać w tym samym momencie. Ludzie często są zdziwieni, że można posiadać kilka kredytów. Jak to się robi? Jak wykorzystać kredyt do zakupu mieszkania pod wynajem?

Janusz Grabowski to ekspert kredytowy, posiadacz siedmiu produktów hipotecznych z czego cztery nieruchomości już są wynajmowane, piąte jest w trakcie remontu, kolejne za miesiąc odbieram, a siódmy jest na etapie dziury w ziemi u dewelopera. Na ten moment mam już zabookowane mieszkanie, przyznany kredyt i czekam spokojnie, aż deweloper w końcu wybuduje mieszkanie.

Jako ekspert kredytowy często jestem pytany o to ile kredytów hipotecznych można posiadać w tym samym momencie. Ludzie często są zdziwieni, że można posiadać kilka kredytów. Jak to się robi? Jak wykorzystać kredyt do zakupu mieszkania pod wynajem?

Ile kredytów hipotecznych można posiadać? Większość jest pewna, że można mieć jeden ewentualnie dwa produkty. Tak naprawdę możemy mieć tyle produktów na ile pozwala nam zdolność. Ważna jest też kwestia skąd pochodzą dochody. Jeżeli zarabiasz na etacie lub prowadzisz działalność gospodarczą, która nie jest związana formalnie z najmem, obrotem nieruchomościami to jest o wiele łatwiej kupić kolejną nieruchomość na kredyt. Nawet jeśli posiadasz już jeden, dwa lub trzy produkty hipoteczne. Widziałem siedemnasty kredyt hipoteczny oraz znam osóby które mają między cztery, a nawet sześć kredytów hipotecznych, więc jest taka możliwość.

Na co łatwo zwrócić uwagę przy kredytach hipotecznych. Jeżeli zamierzasz mieć więcej niż jeden lub dwa produkty jest istotny plan z jakim bankiem działasz na jakim etapie. Jest to jedna z moich zadań na konsultacjach z klientami. Działamy w ten sposób, że najpierw są wybierane banki, które ograniczają ilość posiadanych kredytów hipotecznych np. do trzech sztuk. W tych bankach możesz wnioskować o trzeci produkt hipoteczny, ale czwartego nie dostaniesz nawet jeżeli byłbyś multimilionerem, który ma milionowe przypływy pieniężne dodatnie co miesiąc. Procedura nie pozwala na to, aby mieć czwarty kredyt. Jednak są banki, które nie zwracają na to uwagi, dlatego warto je zostawić na późniejszy plan działań. Uważam, że duża część banków, która daje od jednego do trzech produktów jest konkurencyjna na rynku. Czasem 0,1% w skali roku i nie jest to tak duża kwota. Jeżeli planujesz kilka nieruchomości, chcesz zbudować swój majątek, wtedy rozsądnym rozwiązaniem jest dobrze wybrać bank. Inaczej kiedy, masz już trzy kredyty, to w części banków możesz, to skonsolidować, czyli złączyć kredyty pod hipotekę łączną. Wtedy bank widzi w systemie, że masz jeden kredyt na kwotę 600 tys. a nie trzy razy po 200 tys. Dodatkowo odnośnie sztuk produktów kredytowych wtedy wychodzi mniejsza ilość, jednakże pojawiają się pytania także o posiadane aktywa nieruchomości. Nie każdy bank o to pyta, ale często występują te pytania na formularzach, więc jest to kwestia doboru odpowiedniego banku.

Kolejna istotna kwestia jest zależna od tego planujesz sam zakup nieruchomości czy zakup z remontem lub remontem, który opiera się tylko na wykończeniu. Mogę mieć sytuację, kiedy inwestuję w kawalerki, mieszkania dwu, trzy pokojowe bez zbędnego podziału, wstawiania ścianek działowych i dzielenia pokojów na mniejsze. W innym przypadku wnioskujemy o kredyt i wykonujemy podział pokojów na mniejsze np. z trzech pokoi robisz sześć, czy z dwóch cztery lub pięć. Ta sytuacja wpływa znacząco na ocenę nieruchomości. Bank widzi wtedy jakie jest przeznaczenie nieruchomości. W niektórych bankach otrzymujemy pytanie odnośnie tego czy będziemy mieszkać w danej nieruchomości, czy nieruchomość będzie przeznaczona na inne cele. Miej to na uwadze, bo nie zawsze najtańszy bank to najlepszy bank, ale też najdroższy bank również nie oznacza, że jest najlepszy. W niektórych bankach występuje ograniczenie oznaczające, że nie można mieć więcej jak np. 4 mln hipotek, albo milion kredytów konsumenckich. Bez znaczenia czy te 4 mln to są dwa kredyty, czy to jest 20 kredytów. Mają tak ustalony próg ryzyka, kalkulacje przyznawalności kredytów i te informację są dla nich istotne. Kiedy już wiemy co chcemy zrobić, jakie nieruchomości chcemy kupić w najbliższym czasie np. za miesiąca pół roku, rok, dwóch, trzech lat to warto wtedy myśleć pod jakie kredyty wybrać. Pamiętaj, aby to wspomnieć o tymi mnie lub innej osobie zajmującej się kredytami. Ta wiedza pozwoli nam prawidłowo Cię poprowadzić. W innych bankach możesz kupić jednym wnioskiem lub dwoma wnioskami w tym samym czasie dwie, trzy nieruchomości. Zakup każdej z nieruchomości powinien być uzasadniony. Przykładowo trzy kawalerki są mi potrzebne, bo mam trójkę dzieci i chcę zabezpieczyć każdego z nich. Taka argumentacja jest wystarczająca.

Czy istnieje typowy kredyt pod wynajem?

Rodzi się tu problem, ponieważ z kredyty hipoteczne te najtańsze zaplanowane na najdłuższy czas do 30-35 lat są na własne cele mieszkaniowe. Kredyty firmowe i inwestycyjne nie spełniają tutaj swojego zadania. Bardzo duża ilość banków nie lubi dochodów z najmu. Przy kredytach inwestycyjnych zabezpieczonych okres spłacania wynosi np. dziesięć lat. W tym momencie zamiast raty na 300 tys. Przykładowo 1,5 tys, mamy ratę 3/ 3,5 tys zł, więc wtedy pytanie czy najem dalej się kalkuluje. Jeżeli cyfry się spinają, dalej zostają środki na plus przypływów pieniężnych, to może warto zainwestować. Może nie będzie aż tak dużo przypływów pieniężnych, ale możemy dużą część kosztów zamortyzować po czym będą odsetki, koszty i po dziesięciu latach będzie to ciekawa możliwość.

Gdybyś potrzebował porady jak zbudować swój portfel nieruchomości opartych na kredytach hipotecznych czy innych inwestycyjnych to śmiało napisz do mnie nawet na facebooku. Postaram się pomóc Tobie w ten sposób, abyś otrzymał kilka kredytów w najbliższej przyszłości i budował alternatywne źródło dochodu w postaci teoretycznie pasywnego dochodu z najmu nieruchomości. dochód Teoretycznie, ponieważ ona również wymaga od nas zaangażowanie czasowego.

Pozdrawiam,

Janusz Grabowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.