Nagrywając aktualności z rynku nie sadziłem, że tak szybko nie będą aktualne ; )

Będzie lepiej – kredyty tańsze. Stopy procentowe znowu najniższe w historii 0,1% O wpływie zmiennego oprocentowania na kredyt był podcast ( http://januszgrabowski.pl/zmienna-stopa-procentowa-i-ryzyko-z-nia-zwiazane/)

Obecnie maksymalne oprocentowanie kredytów 7.2% Tak tani pieniądz zapewne jeszcze szybciej zwiększy popyt na nieruchomości jako stabilniejsza forma zabezpieczenia kapitału z większym potencjałem wzrostu niż w banku… zastanawiasz się nad kupnem nieruchomości na kredyt koniecznie przesłuchaj najnowszego podcastu:

Dziś opowiem o obecnej polityce oraz o  średnich marżach. Przedstawię również co się dzieje aktualnie w bankach, jak wyglądają sprawy na rynku i jakie jest nastawienie.

Polityka kredytowa

Obecna polityka kredytowa jest taka, że banki nie chętnie dają kredyty, ale mimo to przyznają decyzje kredytowe. W telewizji zaczynamy słyszeć, że klienci mają problem z zakupem mieszkania na kredyt hipoteczny. Jednak, mogę powiedzieć, że zaczyna być lepiej niż było. Banki powoli luzują politykę kredytową, mieli zacząć to robić trochę wcześniej, dokładniej od maja, a zaczęli pod koniec miesiąca. Miejmy nadzieję, że czerwiec, a tym bardziej lipiec będzie optymistyczny dla wszystkich właścicieli mieszkań i dla wszystkich, którzy chcieliby skorzystać z kredytu hipotecznego lub kredytu firmowego.

Pozytywem są czasy procesowe w bankach. Wygląda na to, że jest o wiele mniej wniosków, a co za tym idzie? A to, że w tydzień możemy otrzymać decyzję ostateczną. Oczywiście nie mówię o wszystkich bankach, bo są też takie, które robiły to kiedyś wolniej i nadal robią to wolniej.

Jeśli chodzi o warunki cenowe, to stopy procentowe poszły w dół. Zatem banki skorzystały z możliwości, że mogą podnieść marżę kredytów, a łączne oprocentowanie kredytów i tak wygląda bardzo korzystnie. W 60% marża wynosi tak naprawdę między 2,5-3 punkty procentowe, plus wibor 0,68, co daje 3,2-3,7 oprocentowania. Są też perełki, w niektórych branżach można zatrudnienia z umowy o pracę na czas nieokreślony, można uzyskać marżę nawet 1,69, czy 1,85. Jednakże, statystycznie dla większości klientów, te marże przy 10% wkładu własnego, to będzie od 2,5 do 3%. Jednakże można zejść do tego ok. 1,6 – 1,7%, ale niestety tylko dla wybranej grupy klientów.

Pokazuje to, że część banków wraca do promocji, czyli już chcą klientów i odczuwają, że klientów jest coraz mniej, bo nie spływają nowe wnioski, a wyniki i obroty należy ciągle utrzymywać, więc powoli otwierają się na rynek. Największe poruszenie widać, na rynku domów, bliźniaków i szeregowców. Wynika, to zapewne z pandemii i ludzie pragną kawałka działki, by nie być zamkniętym w czterech ścianach. Dlatego większość klientów, szuka swojego kawałka ziemi.

Widać ruch na rynku. Notariusze, pośrednicy  to potwierdzają. Osobiście widzę ruch na rynku. Klienci, którzy przymierzali się do kredytu, czy zakupu nieruchomości, znajdują, to czego szukali. Ten fakt mnie cieszy. Myślę, że jest już lepiej, jednak mam nadzieję, że będzie jeszcze lepiej. Mogę powiedzieć, że rynek rozkwita i oby rozkwitła tak cała gospodarka.

Wracając do inwestorów. Rozmawiając z deweloperami, pośrednikami nieruchomości lub klientami, okazuje się, że bardzo dużo osób ucieka z lokat, ze względu na niskie stopy procentowe z obawy przed inflacją w nieruchomości, żeby tylko zabookować gotówkę, żeby nie trzymać jej na koncie.

Wakacje kredytowe

Jeśli chodzi o wakacje kredytowe. Skorzystałeś z nich? Możesz teraz poczekać na kredyt. Można powiedzieć, że mamy pierwsze ofiary obietnic Premiera, mówiąc o kwestii wakacji kredytowych. W BIK’u część banków to widzi. Sprawdza też bazę BIURK, czyli rozszerzony BIK, w którym są informację o tym, czy dana osoba korzysta obecnie z wakacji kredytowych. Jeżeli z nich korzystasz, to zawieś te wakacje kredytowe i dopiero wtedy wnioskuj o kredyt. Jeśli masz korzyści z wakacji kredytowych, to znaczy, że masz gorszą sytuację i nie możesz wnioskować o kredyt, bo oznacza to, że masz problemy. Jednak są banki, które na to nie patrzą i nie mają z tym problemu.

Program preferencyjny

Zaczynają być pogłoski o nowym Programie Preferencyjnym dla rynku pierwotnego, ulgach podatkowych, ale przyznam, że półki nie ma zadeklarowanej ustawy, to nie wiem jak to wszystko wygląda.

Nowe możliwości na rynku

Pierwsze ofiary pandemii, czyli małżeństwa, a za tym idzie, to, że nieruchomości zaczynają być w dobrych cenach. Nie jest, to miły temat, jednak mam kilku klientów, którzy dzięki tej sytuacji zdobyli nieruchomość w dobrej cenie.

Widzę też na rynku szukanie dodatkowego finansowania. Jeżeli miałeś, kiedykolwiek jakieś kredyty, a zwłaszcza konsumenckie, to pomyśl, czy dostałeś prowizję, jeśli wcześniej spłaciłeś ten kredyt. Klienci frankowi, szukają też rozwiązań jak wywalczyć odszkodowanie lub uzyskanie środków.

Widać, że ludzie w tym momencie, którzy mają trochę ciężej, szukają rozwiązań, aby ułatwić sobie życie.

Mam nadzieję, że będzie coraz lepiej, a sytuacja z tygodnia na tydzień będzie coraz lepsza. Zapraszam do współpracy.

Potrzebujesz pomocy przy uzyskaniu kredytu? Skontaktuj się ze mną!

Telefon: 726 196 626

Email: kontakt@januszgrabowski.pl

Skąd pobrać podcast

Podcast dostępny jest dla Ciebie w wielu miejscach:

  • Na blogu – lista podcastów
  • W serwisie Spreaker 
  • Jestem też na Spotify
  • W aplikacji Player FM lub Podcast Addict (możesz ściągnąć na telefon z Android)
  • Możesz też słuchać na YouTube:

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.