W dzisiejszym odcinku przedstawię Ci moje zdanie na temat tego jak może rozwinąć się sytuacja na rynkach i jakie strategie działania w każdej z danych sytuacji moim zdaniem warto zastosować. Zapraszam do słuchania.

Potrzebujesz pomocy przy uzyskaniu kredytu? Skontaktuj się ze mną!

Telefon: 726 196 626

Email: kontakt@januszgrabowski.pl

Czy warto teraz inwestować?

W dzisiejszym odcinku przedstawię Ci moje zdanie na temat tego jak może rozwinąć się sytuacja na rynkach i jakie strategie działania w każdej z danych sytuacji moim zdaniem warto zastosować. Zapraszam do słuchania.

Nie jestem doradcą inwestycyjnym i wyrażę teraz moją ogólną opinię. Twoje działania powinny być uzależnione od Twojej sytuacji finansowej. Mam nadzieje, że moje przemyślenia pomogą Tobie w podjęciu decyzji odnośnie działań. Przede wszystkim trzeba brać pod uwagę rozwój obecnej sytuacji. Według mnie są trzy możliwości. Ceny mogą wzrosnąć, spaść lub zostać w tym samym miejscu. Należy również brać pod uwagę naszą obecną pracę, oszczędności oraz inne zaplanowane inwestycje. Zastanówmy się nad tematem oszczędności. Jeżeli ich nie mamy trzeba pomyśleć o tym, czy za jakiś czas nadal ich nie będzie czy pojawią się. Jeżeli posiadasz oszczędności w postaci kilku milionów złotych, kilkuset tysięcy lub nawet 5 tysięcy to zastanów co się z nimi stanie. Musisz odpowiedzieć sobie na kilka pytań.

Czy jesteś gotów, aby inflacja zjadła Twoje środki na koncie? Czy jeżeli masz na dzień dzisiejszy 100 tysięcy na koncie za 1-2 miesiące będzie większa kwota czy mniejsza? Czy ze względu na zaistniałą sytuację moje dochody spadną, utrzymają się lub wzrosną? Jeśli masz firmę szyjącą maseczki lub firmę działającą online i masz wzrost dochodów to musisz inaczej podejść do tematu niż osoby, które mają np. firmę gastronomiczną i masz mniejsze obroty. Jeżeli dochody spadają zastanowiłbym się jak zabezpieczyć przyszłe dochody. Spróbowałbym utworzyć inne źródło dochodu, żeby zabezpieczyć spadek dochodów z np. restauracji. Z drugiej strony jeśli wiesz, że Twoje dochody nie spadną, a nawet wzrosną można rozważać inwestycję teraz lub kumulowanie kapitału., aby wejść lepiej w inwestycję w przyszłości.

Jeżeli przystępujesz do zakupu nieruchomości wypatrzonej już jakiś czas temu również trzeba przeanalizować moje przyszłe dochody. Należy zastanowić się czy wysokość wkładu własnego pozwoli mi mieć podobne koszty życia, a będę mieszkał na własnym nie wynajętym. Może warto wtedy dokonać zakupu teraz, a nie czekać dalej. Z drugiej strony jeżeli masz nieruchomości przeznaczone na najem krótkoterminowy, czyli Airbnb, Bookinga tzw. domowe hotelarstwo to teraz są one puste. Musisz zastanowić się czy przekształcać je na najem długoterminowy czy poczekać, aż nastąpi ożywienie lub sprzedać nieruchomość. Możliwości jest wiele, a rozwiązania powinny być zależne od Twojej polityki finansowej, jaką przewidziałeś w momencie zakupu nieruchomości.

W przypadku, gdy posiadasz gotówkę może warto składać niższe oferty i znajdzie się ktoś zdeterminowany do sprzedaży ze względu na trudną sytuację finansową. W tym momencie Twoja gotówka da mu oddech, a Ty zyskasz nieruchomość. Dodatkowo jeśli myślisz o zakupie mieszkania na kredyt jest to dobry czas. Osoby, które chciały sprzedać mieszkanie tylko za gotówkę ze względu na małą liczbę ofert aktualnie mogą zaakceptować klienta kredytowego. Jeszcze dwa miesiące temu klient kredytowy był na przegranej pozycji, natomiast teraz nie stoi na przegranej pozycji ze względu na niskie zainteresowanie zakupem. Uważam, że nie jest to zły czas na zakup nieruchomości. Ostatnio miałem klienta, który zakupił nieruchomość, a zbywca powiedział, że gdyby nie te czasy to wybierałby tylko oferty za gotówkę.

Kolejna kwestia dotyczy wejścia na rynek nieruchomości w obecnym czasie. Każdy ma tu inne podejście i ważna jest własna strategia inwestowania. Analizuję czy sytuacja pandemii zmienia coś w moich finansach. Jeżeli wiem, że moje przychody nie są zagrożone to może jestem w stanie pozwolić sobie na inwestowanie. To jest Twój wybór, ale zawsze warto odkładać środki i je reinwestować.

Skąd pobrać podcast

Podcast dostępny jest dla Ciebie w wielu miejscach:

  • Na blogu – lista podcastów
  • W serwisie Spreaker 
  • Jestem też na Spotify
  • W aplikacji Player FM lub Podcast Addict (możesz ściągnąć na telefon z Android)
  • Możesz też słuchać na YouTube:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.