Nim przystąpisz do procesu kredytowego, moim zdaniem, powinieneś się dowiedzieć ile czasu może zająć całość działań i, co w tym kontekście jest ważne. Posłuchaj dzisiejszego podcastu.

Potrzebujesz pomocy przy uzyskaniu kredytu? Skontaktuj się ze mną!

Telefon: 726 196 626

Email: kontakt@januszgrabowski.pl

Skąd pobrać podcast

Podcast dostępny jest dla Ciebie w wielu miejscach

  • Na blogu – lista podcastów
  • W serwisie Spreaker 
  • Jestem też na Spotify
  • W aplikacji Player FM lub Podcast Addict (możesz ściągnąć na telefon z Android)
  • Możesz też słuchać na YouTube:

 

Ile czasu potrzeba na uzyskanie kredytu hipotecznego?

Teoretycznie mówi się, że trwa to 2 tygodnie do miesiąca, ale faktycznie od tygodnia do 2 miesięcy.
Wszystko zależy też od banku i tego Jak będą szybko załatwiane dokumenty. W takiej sytuacji często czas nie zależy to od Ciebie, a od kadry, księgowych, pośrednika nieruchomości, dewelopera, architekta, itd.. W zależności od celu kredytowania, Twoich źródeł dochodu i oczywiście od Twojej gotowości.

Czy doradca kredytowy może mi pomóc w tym procesie?

W sytuacji, kiedy chcesz, aby ktoś za Ciebie załatwiał formalności, to i tak wszystkiego nie da się zrobić bez Twojego udziału. Po krótce wyjaśnię Ci dlaczego tak ważne jest Twoje poświęcenie czasu. Załóżmy, że masz komplet dokumentacji. Posiadasz zaświadczenie o dochodach i podpisaną umowę przedwstępną. Dodatkowo masz wszystkie załączniki dotyczące nieruchomości. Wtedy spotykasz się z doradcą kredytowym. Rozmawiasz z nim o danych sprawach i ofertach banku. Okazuje się, że wybrane przez Ciebie banki posiadają ogromną liczbę formularzy, które musisz wypełnić osobiście. Musisz podpisać wszystkie formularze informacyjne i je przeanalizować. Kiedy wybierzesz już dany bank i jest decyzja kredytowa, to zaczynasz poświęcać trochę czasu, aby zapoznać się z tą decyzją kredytową, a na dniach przychodzi do Ciebie wzór umowy kredytu. Wszystko czytasz i analizujesz. Jeśli czegoś nie wiesz, pytasz i szukasz odpowiedzi. Przyszedł czas aby podpisać umowę. Jeżeli umowa jest już gotowa, więc musisz udać się do notariusza. Powiedzmy, że jesteś gotowy, wszystko zrozumiałeś i przeczytałeś. Otrzymujesz pytanie od notariusza, czy wpis hipoteki ma być w akcie, czy sam pójdziesz do sądu. Podpowiem Ci, że taniej jest samemu pójść do sądu, a wygodniej mieć wpis hipoteki w akcie. Co lepiej zrobić? Jest to kwestia indywidualna. Jeśli porozmawiasz ze swoim doradcą, to jest on w stanie pójść i Ci pomóc za Ciebie ten wniosek do sądu złożyć. Jednak później dochodzi jeszcze złożenie deklaracji PCC-3, żeby opłacić 19 zł za podatek o wpis hipoteki, a ten dokument należy złożyć w Urzędzie Skarbowym. Jesteś już przy końcu. Podpisałeś umowę, umówiłeś się na akt i nagle słyszysz, że są jeszcze inne warunki, które pozwolą Ci uruchomić kredyt. Jest to wkład własny, czyli zrobienie przelewu. Tutaj pomyślisz sobie, że zajmie Ci to chwilę, jednak okazuje się, że należy zwiększyć limit przelewów jaki możesz zrealizować, bo np.. Możesz przelać tylko maksymalnie 3000 tys. zł. Dodatkowo należy zabezpieczyć nieruchomość, więc musisz wybrać towarzystwo ubezpieczeniowe i zastanowić się czy ubezpieczasz same mury, czy jednak bierzesz własne ubezpieczenie. Kolejnym zadaniem jest wnioskowanie o remont. Decyzja czy dostaniesz od razu całą kwotę, czy w transzach. Jeżeli w transzach, to kiedy uzyskasz drugą kwotę. Musisz iść wtedy do banku, podpisać dyspozycję odbioru i dyspozycję uruchomienia przelewu. Później musi być zrobiona inspekcja. Wtedy musisz wpuścić człowieka z banku, aby wszystko sprawdził. Kiedy myślisz, że to już koniec, to po pierwszym miesiącu, dwóch lub trzech przychodzi pismo z banku. Przypominasz sobie, że doradca radził by złożyć informację do banku jak będzie wpisane w dziale 4, bank w którym wziąłeś kredyt w hipotece. Robimy to, ponieważ da to obniżenie rat. Dlatego warto to zrobić szybciej. Faktem jest, że bank zwróci nadwyżkę, ale po co przepłacać. Jak widzisz, to wszystko wymaga trochę Twojego czasu.

Pamiętaj, że zakup nieruchomości na kredyt, daje Tobie dużo pieniędzy na tanim oprocentowaniu, ale wymaga to trochę Twojego zaangażowania i czasu. Tak jak 3/4 tych rzeczy, jestem w stanie z moim zespołem zrobić za klientów, to niestety dostarczenie części dokumentów i podpisów jest po Twojej stronie. Mniej to na uwadze, że jeżeli łapiesz okazję w bardzo dobrej cenie to czy Twój proces kredytowy będzie trwał 2-3 tygodnie lub 1,5 miesiąca w dużej mierze zależy ode mnie, ale także od Ciebie. Wszystko jest też uzależnione od tego jak szybko umówisz się na spotkania i jak szybko zdecydujesz się na danym bank. Jak szybko Twoja kadrowa załatwi dokumenty? Jak szybko Twoje biuro rachunkowe podeśle komplet dokumentów?

Co jeśli nie będę gotowy do transakcji?

Wszystkie te rzeczy sprawiają, że możesz kupić fajna nieruchomość w dobrej cenie lub może się okazać, że Tobie ta nieruchomość ucieknie, bo nie będziesz gotowy do transakcji. Jeżeli myślisz o zakupie nieruchomości to spotkaj się z dobrym doradcą jak najszybciej. W momencie, kiedy znajdziesz idealną nieruchomość, a zbywca będzie mówił, że kupiec z gotówką da mu szybciej pieniądze, a Ty w tym momencie możesz powiedzieć, że już zbadałeś zdolność kredytową, że masz aktualne druki zaświadczeń o dochodach. Masz wypisane wnioski w banku. Podpisujesz szybko umowę rezerwacyjną. Wpłacasz zaliczkę, zadatek i dostarczasz resztę dokumentów i w przeciągu kilku dni Twoje wnioski są już w banku. Wtedy zbywca może kompletne inaczej Cię potraktować. Myślę, że potraktuje Cię na równi z tym, który chce płacić gotówką. Wtedy masz szansę wygrać.

Reasumując bądź gotowy. Jeżeli chcesz szybko kupić nieruchomość lub kupić ją w dobrej cenie musisz być w gotowości. Jeśli kupujesz od dewelopera, w takiej sytuacji możesz poczekać, bo nie jest to aż tak bardzo pilne. Jednakże duża część deweloperów bardzo sztywno trzyma się terminów ustalonych w umowie deweloperskiej. Dlatego pamiętaj, jeśli myślisz o zakupie nieruchomości musisz włożyć w to dużo swojej energii, aby cały proces poszedł sprawnie. Kiedy myślisz o długofalowym tworzeniu portfelu mieszkań na wynajem i chcesz mieć ich kilka, na kilka kredytów hipotecznych, to weź to pod uwagę, że załatwienie kredytu kosztuje trochę czasu.

Do usłyszenia,
Janusz Grabowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.