Czy można się przygotować na to, żeby analityk spojrzał dobrze na Twój wniosek kredytowy? Jak to zrobić? Posłuchaj w dzisiejszym odcinku.
Potrzebujesz pomocy przy uzyskaniu kredytu? Skontaktuj się ze mną!
Telefon: 726 196 626
Email: kontakt@januszgrabowski.pl
Skąd pobrać podcast?
Podcast dostępny jest dla Ciebie w wielu miejscach:
- Na blogu – lista podcastów
- W serwisie Spreaker
- Jestem też na Spotify
- W aplikacji Player FM lub Podcast Addict (możesz ściągnąć na telefon z Androidem).
Jak dobrze wypaść w oczach analityka ds. kredytów będąc przedsiębiorcą (o deklaracjach podatkowych i nie tylko)?
Co zrobić, aby wypaść dobrze w oczach analityka, gdy jesteś przedsiębiorcą i wnioskujesz o kredyt. Zapraszam.
Plan działania
Najważniejsze jest, by mieć plan. Przygotuj się do rozmowy. Musisz wiedzieć, co chcesz osiągnąć teraz, za rok, za dwa, czy za pięć lat. Musisz przedstawić swój plan działania. Jakie znaczenie ma dla Ciebie ten kredyt? Co z nim zrobisz.
Zaliczki i podatki – regularność i systematyczność
Pamiętaj, że zdolność kredytowa to jest dochód. Dochód, to podatek dochodowy. Podatek dochodowy równa się regularne, sukcesywne dochody, żeby bank chciał to zaakceptować w jak najlepszej formie i przyznać Tobie jak najwyższą kwotę kredytu.
Zaczynając od początku. Zaliczki i podatek dochodowy płacony terminowo i regularnie oraz co miesięczne wykazywanie dochodu, sprawiają, że stajesz się lepszy w ocenie kredytobiorcą, niż przedsiębiorca, który otrzymuje jeden przelew raz na pół roku. Jeśli taka jest Twoja specyfika branży, jak w tym drugim przypadku, to dogadaj się ze zleceniobiorcą, żeby co miesiąc płacił Ci jakieś zaliczki i od tego się rozliczaj. Wynikowo taki zabieg daje to samo, a dla banku jest to lepsza wersja.
Oczywiście są działalności, które mają dochody lepsze w wakacje, są sezonowe, to wtedy popatrz jak wyglądają Twoje dwa lata dochodów. Patrząc jednak na działalność dochodową zadbaj o to, aby w każdym miesiącu był dochód, a najlepiej by był regularny w każdym miesiącu. Musi być adekwatny do obrotów. Z drugiej strony, żeby nie było straty, a jeśli będzie, to w jednym miesiącu, ale w innym, a nie w tym miesiącu, w którym wnioskujesz o kredyt, bo wtedy bank może odrzucić Twój wniosek.
Jeśli już wiesz, że dbasz o dochody. Sprawdź jeszcze, czy te dochody oprócz tego, że są regularne, to czy są na podobnym poziomie. Jeżeli masz miesiąc gdzie jest 5 tys. dochodu, a w kolejnym miesiącu jest 30 tys. dochodu i w następnym miesiącu też inna kwota może się okazać, że bank przyjmie Twój uśredniony dochód do analizy. Jednak, gdy średnio było np. 15 tys. dochodu, a wyjdzie, że średnio masz tego dochodu tylko 7 tys., ponieważ utną miesiące z wyższym dochodem. Dlatego dbaj o regularne i systematyczne obroty, a także o to żeby te obroty były na koncie. Zadbaj też o to, by na Twoim koncie bankowym wpływy były wyższe, niż wypływy, bo część banków weryfikuje historię konta. Zwłaszcza przy kredytach inwestycyjnych i patrzy czy Twoje obroty na koncie zgadzają się z tym, co jest na wynikach finansowych, a także czy regularnie płacisz zobowiązania podatkowe. Banki zwracają dużą uwagę na terminowość spłacania wszystkich składek. Banki podchodzą do podatków i ZUSu jak do historii kredytowej. Dlatego, jeżeli planujesz wziąć kredyt za rok, dwa to zadbaj już o swoją historię kredytową. Już teraz weź jakich mały kredyt na raty. Spłacaj go regularnie i już tworzy Ci się historia kredytowa.
Przeczytaj także: Jak przygotować się do kredytu hipotecznego na działalności?
Amortyzacja
Jeśli myślisz o zakupie czegoś, bo masz dużo podatku, to pomyśl o jakieś amortyzacji, a nie braniu leasingu, który może obciążyć zdolność kredytową. Amortyzacja w niektórych bankach podwyższa zdolność kredytową. Jest tylko kosztem księgowym, a nie faktycznym. Dzięki temu możesz mieć wyższy dochód, niż na papierze.
Aby wypaść dobrze, możesz jeszcze księgować składki ZUS społecznych, co miesiąc w KPiR, a nie na koniec roku odliczasz dopiero na PIT’cie. W niektórych bankach, sprawia to, że Twoja zdolność kredytowa jest liczona lepiej. Teoretycznie wychodzi, to samo.
Podsumowanie
Reasumując, żeby mieć dobrą zdolność kredytową jako przedsiębiorca dbaj o swoje regularne dochody, żeby przychody były jak najwyższe. Niestety wiąże się to z płaceniem podatku, a zwłaszcza podatku dochodowego, ale pamiętaj o tym, że w większości przypadków albo masz zdolność kredytową, albo nie płacisz podatków. Pamiętaj byś miał swój plan, który będziesz realizować. Wtedy wiesz co chcesz zrobić i jak. Dzięki planowaniu i patrzeniu na kilka lat w przyszłość możesz się uchronić przed złą decyzją, ponieważ może się okazać, że dany czas na wzięcie kredytu za 2 lata nie będzie dla Ciebie korzystny. W takiej sytuacji możesz szukać już innych rozwiązań.
Mam nadzieję, że dany podcast Ci pomógł, zapraszam do odsłuchania innych.
Pozdrawiam,
Janusz Grabowski