Jak można się przygotować do sprzedaży mieszkania tak by ułatwić proces kredytowania dla kupującego? Jakie dokumenty przygotować? Co zrobić by sprawniej sprzedać mieszkanie kupującemu, który chce się kredytować?
Skąd pobrać podcast
Podcast dostępny jest dla Ciebie w wielu miejscach
- Na blogu – lista podcastów
- W serwisie Spreaker
- Jestem też na Spotify
- W aplikacji Player FM lub Podcast Addict (możesz ściągnąć na telefon z Android)
- Możesz też słuchać na YouTube na moim kanale:
Lubisz słuchać podcastów na YouTube? Sprawdź mój kanał!
Jak sprzedać nieruchomość, aby kupujący dostał szybciej kredyt?
W dzisiejszym odcinku poruszę kwestię tego, jakie papiery można wcześniej przygotować, żeby cały proces załatwienia kredytu dla Twojego kupującego poszedł sprawniej. Wspomnę, co zrobić, gdy posiadasz kredyt oraz jak zachować się, gdy nie posiadasz kredytu na mieszkanie, które sprzedajesz. Dodatkowo, dam wskazówki jak sprawić, aby twój kupujący jak najszybciej otrzymał kredyt hipoteczny na zakup twojego mieszkania czy domu, a pieniądze znalazły się jak najszybciej na Twoim koncie.
Zapraszam do lektury
Jaki wpływ na powodzenie transakcji ma składanie kompletu dokumentów?
Przede wszystkim musisz pamiętać, że analiza bankowa to nic innego jak analiza papierów, które zostaną przez Ciebie dostarczone. Nie ma możliwości, abyś czekał na informację jak poproszę Cię o dostarczenie danego dokumentu lub abyś dostarczył je nieco później. Załóż, że wszystkie dokumenty i to co teraz wspomnę trzeba dostarczyć już na samym początku. Najlepiej, abyś przygotował wszystkie papiery jako dokumenty do umowy przedwstępnej. Od tego jak szybko Twój kupujący dostarczy dokumentu do banku i otrzyma decyzję pozytywną, zależy w jakim okresie czasu będziesz mógł sfinalizować transakcję sprzedaży własnej nieruchomości. Jeżeli, zainteresowałeś się tą tematyką, to prawdopodobnie zależy ci na tym, aby twoje pieniądze jak najszybciej trafiły na twoje konto. Składając od razu komplet dokumentów, zarówno Ty jak i kupujący czerpiecie z tego korzyści. Zyskujesz, bo w krótkim czasie finalizujesz transakcję i szybciej masz gotówkę na koncie, a Twój kupujący jest bardziej zadowolony z przebiegu całej transakcji, bo nie musi czekać na przykład trzech miesięcy na sfinalizowanie transakcji od decyzji, że kupuje to mieszkanie.
Jak przygotować dokumenty?
Przede wszystkim, jeżeli posiadasz kredyt hipoteczny na sprzedawaną nieruchomość to musisz pamiętać, że będziesz musiał dostarczyć do aktu przeniesienia własności, aktualną opinią o saldzie kredytu. Ponadto, większość banków już na samym początku procesu wymaga zaświadczenia o twoim kredycie hipotecznym, a co więcej na tym zaświadczeniu musi pojawić się kilka wytycznych, kilka punktów, które będą w nim zawarte. Celem tego jest, zapobieganie temu, żeby analitycy nie wskazali nieprawidłowości do złożonych dokumentów, a wszystkie informacje, które powinny być faktycznie się tam znalazły. Jest to tak zwana opinia o kredycie, czyli zaświadczenie o saldzie kredytu oraz kilka informacji dodatkowych.
Przede wszystkim potrzebujesz, już wspomniane saldo kredytu, ponieważ bank kupującego chce wiedzieć, ile ma przelać na konto twojego kredytu hipotecznego, aby kwota ta poszła na spłatę i całkowite zamknięcie twojego kredytu.
Następnie, gdy zostanie ustalona już kwota, jaką należy przelać, to warto żebyś miał zapis z informacją czy są jakieś opłaty za wcześniejszą spłatę. Dlaczego jest to takie, istotne? Jeżeli posiadasz opłaty za wcześniejszą stratę, to musisz przekalkulować, ile środków ewentualnie będziesz musiał dopłacić z własnej kieszeni albo o ile musi być wyższa kwota umorzenia kredytu, żeby Twój kredyt został spłacony.
Czy potrzebuję dodatkowe konto?
Aby bank, wiedział na jakie konto przelać pieniądze, na zaświadczeniu musisz podać konto techniczne do spłaty kredytu. Konto techniczne to nic innego jak, konto, do którego, ty nie masz dostępu jako sprzedający nieruchomość. Jest to konto w banku przeznaczone do obsługi kredytu, na które wpłyną pieniądze od kupującego, żeby kredyt został spłacony. Nie możesz mieć dostępu do tego konta, abyś nie czerpał z tej transakcji korzyści, do momentu aż kredyt nie zostanie spłacony.
Co w przypadku, gdy zostanie przelana zbyt duża kwota na spłatę kredytu?
Jeżeli przykładowo saldo twojego kredytu wynosi 305 000 złotych, a bank przeleje 307 000 złotych czy 310 000 złotych, to zaistniałą różnicę, twój bank rozliczy i zwróci na Twoje konto w chwili, gdy kredyt zostanie spłacony. Nie musisz się martwić, o to, że zbyt duża kwota została wpłacona, jedynie problem pojawi się, gdy kwota będzie zbyt niska. Wystąpi wtedy konieczność, nadpłaty kredytu lub przelewu większej kwoty na to konto, a w konsekwencji mniej dostaniesz do ręki.
Czy uzyskam wszystkie informację wnioskując poprzez system internetowy?
Dodatkową kwestią jest informacja, o tym czy została przedstawiona wierzytelność w związku z twoim kredytem. Oznacza to podanie danych, czy twój dług został sprzedany jakiejś firmie trzeciej. Ważne, abyś był świadom tego, że gdy zalogujesz się do systemu i zawnioskujesz o opinie o saldzie kredytu czy zaświadczenie o kredycie to niestety na 99% przypadków w bankach, nie otrzymasz takiego dokumentu jaki jest potrzebny do wniosku kredytowego kupującego. Przeważnie nie ma tam wszystkich zapisów które są potrzebne, więc przeważnie trzeba zadzwonić na infolinię banku, albo udać się do oddziału i poprosić o wszystkie zapisy, o których wspomniałem.
Klienci banku PKO BP
Jeżeli jesteś klientem banku PKO BP, czyli Banku Polskiego, to musisz wiedzieć, że gdy podpisujesz umowę kredytu to z automatu, nie ma tam zawartego konta technicznego przy kredycie hipotecznym. Widnieje jedynie, zwykłe konto do obsługi kredytu. Zatem, mając kredyt w PKO BP to najpierw musisz zawnioskować o aneks do umowy, żeby został Tobie nadany numer konta technicznego, a dopiero później wnioskujesz o opinię, która ma te wszystkie informacje.
Podsumowanie formalności
Gdy już podpiszesz aneks, to musisz jeszcze raz zawnioskować o opinię o saldzie kredytu, podać numer konta technicznego do spłaty, aktualne saldo kredytu oraz ewentualne prowizje za wcześniejszą spłatę. Dodatkowo, ważne abyś wykazał brak przeciwskazań do zwolnienia z hipoteki po spłacie kredytu. Jest to jedna z najważniejszych rzeczy, która musi być zawarta na tym zaświadczeniu. Co to oznacza? Potrzebna jest informacja o tym, że twój bank po spłacie kredytu, da tak zwany ‘’list mazalny’’ , czyli zgodę na to, aby hipoteka twojego banku została wykreślona ze sprzedanej nieruchomości. Jest to bardzo ważny zapis i trzeba zwrócić na to uwagę. Jeżeli wszystko zostanie przedstawione w opinii o saldzie kredytu, to, możesz być spokojny, że nie wystąpią żadne niedogodności.
Czy zakup opinii się opłaca?
Niestety taka opinia kosztuje, w zależności od banku, koszt wynosi między 50 zł a 300 zł. Jednakże uważam, że warto mimo wszystko te środki zainwestować i załatwić to szybciej. Jeżeli jesteś gotowy do sprzedaży, to istnieje większe prawdopodobieństwo, że szybciej znajdzie się kupujący. Ze swojej strony oferujesz wszystkie dokumenty, niezbędne do tego, żeby on mógł zawnioskować o kredyt, albo też, żeby podejść do aktu sprzedaży nieruchomości. Dokument, o którym teraz wspomniałem na pewno będzie potrzebny do aktu przeniesienia własności, jeżeli na przykład kupujący byłby gotówkowy. Musisz mieć świadomość, że w zależności od banku na taką opinię o saldzie kredytu czeka się od kilku dni roboczych do przeważnie tygodnia a nawet miesiąca.
Dlaczego warto być przygotowanym na klienta?
Załóżmy zatem, że dzisiaj dowiadujesz się, że kupujący chce kupić nieruchomość i jest gotówkowy. Mówisz, że jesteś gotowy do aktu, ale okazuje się, że notariusz, domaga się danego dokumentu z banku. Załatwiasz ten papier, logujesz się do systemu, klikasz co trzeba, a w konsekwencji otrzymujesz papier w ciągu jednego lub dwóch dni. Problem pojawia się w chwili, gdy okazuje się, że nie jest to ten dokumenty, który musi być dostarczony. Ten, którego posiadasz nie ma wszystkich zapisów. W takiej sytuacji, zapewne wnioskujesz o formalny papier i mijają kolejne dwa tygodnie, może dłużej, a Ty czekasz na coś, co mogłeś już dawno mieć. W międzyczasie kupujący, może się rozmyślić. Jakie mogą być konsekwencje, Twojej niedokładności? Jeżeli, nie podpisałeś umowy przedwstępnej z solidnym zadatkiem to nie masz kupującego. Z drugiej strony, nawet jeżeli uda Ci się go utrzymać, to papier może niestety przyjść z błędami. Wszystko to powoduje, że proces załatwiania transakcji jest wstrzymany. W przypadku, gdy jeszcze jest to klient kredytowy, to może się nagle okazać, że miał on komplet dokumentów, żeby złożyć wniosek do banku, ale czekaliśmy na papier, którego wcześniej nie przygotowaliśmy. Podsumowując, bardzo ważne jest, żeby zadbać o zaświadczenie o saldzie kredytu.
Co więcej, jeżeli to ty jesteś kupującym, to też pamiętaj, żeby w opinii salda kredytu były te wszystkie zapisy. Dzięki temu jesteś zabezpieczony, a jeżeli myślisz o zakupie na kredyt, to masz pewność, że Twój wniosek zostanie szybciej przeprocedowany .
Zaświadczenie o braku zaległości z czynszem
Kolejnym dokumentem, o który warto zadbać to zaświadczenie o braku zaległości z czynszem ze spółdzielni czy też wspólnoty. Przeważnie, czynsz jest do zapłacenia do 15, to jeżeli wiesz ze już sprzedajesz nieruchomość warto zastanowić się, czy nie zapłacić tego czynszu, pierwszego danego miesiąca. Dzięki temu możesz, drugiego dnia danego miesiąca zawnioskować o zaświadczenie, że nie masz zaległości z czynszem. Wszelkie instytucje, mają zaksięgowaną każdą wpłatę na bieżący miesiąc, więc już nawet drugiego dnia danego miesiąca, zostanie wystawione zaświadczenie, że do końca tego miesiąca nie zalegasz z czynszem. Z drugiej strony, pomyśl też o tym, kiedy wnioskujesz o taki papier, bo większość spółdzielni czy wspólnot wystawia zaświadczenie na dany miesiąc. Jeżeli poprosisz o papier 26 dnia danego miesiąca, to może się okazać, że otrzymasz papier, o który wnioskujesz, ale pojawi się na nim informacja, że do dnia 30 danego miesiąca nie zalegasz z czynszem, a na kolejny miesiąc znowu, należy dokonać płatność, by uzyskać zaświadczenie.
Dlaczego wcześniejsze dopełnienie formalności jest tak ważne?
Wspomniany wyżej dokument, również będzie potrzebny do aktu przeniesienia własności. Zatem warto, aby załatwić go szybciej. Zyskujesz wtedy pewność, że jakiekolwiek niedogodności ze strony instytucji Cię nie dotyczą, a papier, który załatwiłeś szybciej, czeka na transakcję. Ze strony twojego kontrahenta, również dobrze to wygląda, gdy jesteś przygotowany i pokazujesz komplet dokumentów dla kupującego. Świadczy to o tym, że jesteś w pełni gotowy do transakcji. To, że jesteś gotowy, pokazuje, że jesteś osobą skrupulatną i zależy Ci na tym, żeby ta transakcja doszła jak najszybciej do skutku.
W przypadku, gdy podpisujesz umowę przedwstępną i kupujący jest kredytowy to musisz mieć świadomość, że te dokumenty będą potrzebne prawie zawsze na samym początku procesu. Dzięki temu zyskujesz tydzień lub dwa zanim ktoś pójdzie do banku i złoży wniosek. Unikasz sytuacji, w której, teoretycznie mam komplet dokumentów, mam umowę przedwstępną i akt nabycia, ale, okazuje się, że nie mam jednej z formalności. Wtedy jesteś proszony o dostarczenie jeszcze na przykład zaświadczenia o braku zaległości w czynszach. Gdy dopiero wtedy zaczniesz załatwiać papiery ze wspólnoty to minie tydzień, dwa a może trzy, a Ty stracisz czas przez to, że mogłeś dopełnić tych formalności po prostu szybciej. Podejmując decyzję o sprzedaży warto już załatwiać tego typu sprawy.
Co w przypadku, gdy dokumenty się przeterminują?
Możliwe, że z powodu oczekiwania na jakiś dokument stracisz dwa tygodnie lub nawet miesiąc, a i tak nie sprzedasz nieruchomości. Dokumenty się wtedy przeterminują, a Ty stracisz dodatkowo 100-300 złotych, które wyłożyłeś na zaświadczenie o saldzie kredytu. Według mnie, nie należy przywiązywać się do kwoty, która została stracona, ponieważ w skali wartości nieruchomości, o której sprzedasz nam chodzi nie są to aż tak duże pieniądze. Z perspektywy możliwości, załatwienia spraw formalnych związanych z sprzedażą znacznie wcześniej, zaryzykowanie tą kwotą może okazać się cenne.
Kiedy pieniądze z transakcji pojawią się na moim koncie?
Musisz mieć świadomość, że jeżeli masz kredyt na nieruchomości, którą sprzedajesz i kupujący jest kredytowy, to prawdopodobnie zanim otrzymasz pieniądze z kredytu, potrwa trochę czasu. Od aktu w zależności od banku od jednego dnia do tygodnia, na uruchomienie kredytu, może to wymagać od Ciebie cierpliwości. Pamiętaj, że zawsze istnieje szansa, że pojawią się zależne od Ciebie, lub też nie komplikacje. Przykładowo, kupujący nie dostarczy jakiegoś papieru, bankier nie wyśle danego dnia wniosku do uruchomienia kredytu i tym podobny czynnik ludzki może przesądzić o dłuższym czasie oczekiwania na pieniądze.
Pamiętaj także, o kwestiach technicznych. W chwili, kiedy spłacasz kredyt z pieniędzy, które otrzymałeś od kupującego, to prawdopodobnie do Ciebie trafi tylko to co idzie na spłatę kredytu. Następnie w banku, musisz złożyć dyspozycję zamknięcia kredytu. W zależności od banku i jego procedur, czasami możesz zrobić to przed wpływem środków. W momencie, kiedy pieniądze zostały zaksięgowane na Twoim kredycie, a zobowiązanie zostało spłacone to bank w przeciągu tygodnia lub dwóch, wysyła tak zwany list mazalny. List mazalny to nic innego, jak oświadczenie o spłacie kredytu i zgoda na wykreślenie hipoteki z działu czwartego Twojej księgi wieczystej. Spełnienie tej procedury, oznacza, że już sprzedałeś nieruchomość. Dokument ten, musisz dostarczyć do nowego właściciela czy swojego kupującego i on złoży ten wniosek do Sądu Rejonowego w celu wykreślenia hipoteki. Z kopią tego wniosku pójdzie do banku i złoży dyspozycję uruchomienia środków i dopiero wtedy dostaniesz różnicę z reszty kwoty, która ci się należy ze spłaconego kredytu.
Dlaczego procedura jest taka zawiła?
Bank w momencie, kiedy kupujący kupuje nieruchomość na kredyt i sprzedający też posiadałby kredyt, to bank kupującego chce mieć pewność, że Ty jako sprzedający w stu procentach spłaciłeś swój kredyt. Dzięki temu bank kupującego może w stu procentach się zabezpieczyć na hipotece. W związku z tym, potrzebny jest też wpis hipoteki i wykreślenie twojego banku z działu 4 hipoteki. Procedura ta nie tyle co jest zawiła, co wymaga czasu. Przykładowo, jeżeli dzisiaj otrzymujesz akt, a jutro wyszły pieniądze od zbywcy na spłatę twojego kredytu, to oznacza to, że reszta środków, czyli ta różnica między twoim kredytem a ceną sprzedaży trafi do ciebie na konto, może następnego dnia a może za 2 lub 3 tygodnie. Warto wziąć tą cechę pod uwagę planując inne transakcje zakupu.
Czy to już koniec z załatwianiem formalności?
Jeżeli sprzedajesz nieruchomość, gdzie obecną nieruchomość otrzymałeś w spadku czy w darowiźnie to musisz załatwić zaświadczenie z urzędu skarbowego o braku zaległości z podatkiem od spadku i darowizn. W jakim celu? Musisz mieć pewność, że nieruchomość jest czysta, a na taki z urzędu, często czeka się nawet dwa tygodnie. Bank raczej, tego nie potrzebuje do procesu kredytowego, ale na pewno będziesz potrzebował ten dokument w przypadku aktu sprzedaży przeniesienia własności. Możesz być pewien o to, że notariusz o to poprosi, bo jest to warunek konieczny, przy takiej transakcji.
Czym jest służebność i jak się jej pozbyć?
Dodatkowo, często w takich sytuacjach, jak na przykład otrzymałeś nieruchomość w darowiźnie może się okazać, że w dziale trzecim, została wpisana służebność na rzecz darczyńców, dożywocie wieczyste czy też służebność dożywotnia. Co to oznacza? Dana osoba może mieszkać w danym miejscu, jeżeli dana osoba żyje. Zatem albo już, gdy myślisz o sprzedaży nieruchomości, albo na dzień przeniesienia własności będzie trzeba notarialnie załatwić pozbycie się tej służebności. Wystarczy wtedy, poza osobistym stawieniem się, na przykład prosić o obecność ze sobą dziadków, którzy się zrzekają tej służebności. Czasami się zdarza, że w księgach widnieją stare zapisy, które nie zostały zaktualizowane. Na przykład dziadkowie już nie żyją i dali daną służebność tobie czy nawet twoim rodzicom. W takich sytuacjach pamiętaj, że trzeba pokazać też akt zgonu, że nie ma już tych osób, które są wpisane w dziale 3 jako służebność. Taki wniosek zostanie wtedy wykreślony, żeby to zostało zrobione to należy złożyć do sądu wniosek o wykreślenie tej służebności wraz z oryginałami i odpisami aktu zgonu. Jednak musisz wiedzieć, że do wniosku kredytowego wystarczy pokazać skan, tych aktów zgonu, żeby analityk mógł być spokojny, że faktycznie do tego dojdzie.
Uważaj na zapisy w księdze wieczystej
Dodatkową kwestią, na którą należy warto zwrócić uwagę przy sprzedaży nieruchomości jest to, że część banków chce rzuty lokalu mieszkalnego i potwierdzenie metrażu, czy też zweryfikowanie czy faktycznie lokal mieszkalny ma tyle metrów, ile jest faktycznie w księdze wieczystej. Czy też informacje są spójne z tym co wykazują księgi wieczyste. Musisz być bardzo uważny, gdyż księgi wieczyste często wykazują zapis, że na przykład metraż wynosi 45 m, ale okazuje się, że lokal mieszkalny wynosi 41 m a 4 m stanowi piwnica lub komórka lokatorska. W takiej sytuacji trzeba udokumentować, że na przykład w akcie notarialnym jest rozpisane, ile jest powierzchni mieszkalnej, a ile powierzchni usługowej mieszkania. Rzeczoznawca musi zrobić wycenę w oparciu o powierzchnię użytkową lokalu mieszkalnego, do wyceny mieszkania nie można uwzględniać metrażu wspomnianej piwnicy, mimo że często w ogłoszeniach jest podany metraż ze wszystkim. Czasem nawet metraż zostaje podany z balkonem, tak więc miej to na uwadze, że warto mieć zestawienie powierzchni. Ewentualnie w sytuacji, gdy nie posiadasz takowego dokumentu, to gdy przyjdzie rzeczoznawca, poproś go, żeby zrobił obmiar, co da ci pewność, że powierzchnia użytkowa się zgadza. Niektóre banki wymagają, żeby były dołączone rzuty lokalu. W przypadku, gdy nie ma rzutu lokalu to, zrób te pomiary samemu, gdyż pomaga to przy sprzedaży nieruchomość.
Jaki wpływ na proces bankowy mają kwestie związane z księgą wieczystą?
Pamiętaj, że poza zaświadczeniem o braku zaległości z czynszem, musisz także dostarczyć zaświadczenie o tym, że grunt jest uregulowany, czy też jest, bądź nie jest, założona księga wieczysta. Jeżeli nie istnieje takowa, to także dochodzi Ci do załatwienia dodatkowy dokument. Dokument, o który musisz zadbać to nic innego jak list przewodni do założenia księgi wieczystej, czyli, zestawienie wszystkich powierzchni w mieszkaniu. Oczywiście, jest to potrzebne nie tylko do tego, żeby sąd założył księgę wieczystą, ale również taki dokument jest często potrzebny już na początku procesu bankowego. Podczas złożenia kompletu dokumentów w banku, powinien on się tam także znaleźć. Coraz więcej banków nie podejmie się analizy wniosku kredytowego, póki nie dostarczymy kompletu dokumentów. Zatem, każdy taki dokument sprawia, że pojawiają się komplikację, gdy go nie ma. W przypadku, kiedy zorientujesz się, że nie posiadasz rzutu lokalu, lub nie masz w akcie rozpisane, ile jest powierzchni użytkowej mieszkania, a ile piwnicy zawsze jeszcze możesz zawnioskować o kartotekę lokalu. W takim dokumencie powinno być opisane, ile faktycznie jest powierzchni twojego mieszkania czy też domu.
Czy charakter powierzchni wpływa na ilość dokumentów?
Przechodząc do kwestii domów, a nawet bym powiedział jeszcze także do kwestii czegoś pośredniego, czyli na przykład szeregowców, czy to połowy bliźniaka to bardzo często jest tak, że jest to lokal mieszkalny, ale o funkcjonalności domu i bank życzy sobie, żeby wycena została zrobiona, mimo że jest to lokal jak dla domu. Bank prosi tak samo, jak przy budowie domu o dodatkowe dokumenty, takie jak wypis i wyrys z rejestru gruntów, albo wypis z rejestru gruntów oraz mapę ewidencyjną, dodatkowo zaświadczenie o przeznaczeniu terenu, czyli właśnie dla miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Ponadto, do sprzedaży, w przypadku domu, może się okazać, że nie tyle co bank, ale na pewno notariusz o zaświadczenie z lasów. Świadczenie to ma na celu potwierdzenie, że działka nie jest lasem i nie korzystają one z możliwości pierwokupu. W niektórych miejscowościach jest też tak, że nieruchomości są na terenie rewitalizacji, lub miasto ma możliwość do prawa pierwokupu.
Prawo pierwokupu a kredyt hipoteczny
Pamiętaj o tym, że najpierw podpisujesz umowę jakby sprzedaży warunkowej i informacja o tym idzie do miasta, a miasto daje opinię czy się zgadza na daną sprzedaż. Przeważnie, się zgadza, bo inaczej jakby się nie zgodzili to muszę mieć budżet na to, żeby tą nieruchomość wykupić od Ciebie i wtedy dopiero otrzymujesz akt sprzedaży. Wszystko to powoduje, że tak jak dzisiaj masz klienta zdecydowanego i cieszysz się, że sprzedałeś to mieszkanie, czy ten dom, to może się okazać, że zanim sprzedasz daną nieruchomość a kupujący będzie kredytowy to ten proces będzie nieco dłuższy. Nawet jeżeli okaże się, że kupujący jest gotówkowy, to proces ten i tak będzie trwał, bo nie masz na przykład aktualnych dokumentów do tego, żeby notariusz podszedł do aktu przeniesienia własności.
Podsumowanie
Reasumując pamiętaj, że papierologia jest bardzo ważna niezależnie czy to przy obrocie nieruchomościami, czy to szczególnie przy załatwianiu kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości. Rzeczą jasną jest, że faktycznie bardzo dużo tych dokumentów jest wymaganych, ale i tak tego etapu nie ominiesz. Dodatkowo wspomnę, że przy zwykłym domie, musisz pamiętać o tym, żeby udokumentować, że masz pozwolenie na użytkowanie danej nieruchomości. Nie posiadając poświadczenia o tym, że nieruchomość nadaje się do zamieszkania, często może nie dojść do aktu przeniesienia własności, a tym bardziej bank może nie chcieć wydać pozytywnej decyzji kredytowej dla kupującego ze względu na brak istotnych dokumentów, żeby zweryfikować zabezpieczenie czyli twoją nieruchomość.
Mam nadzieję, że ta ilość dokumentów Cię nie przeraziła, gdyż tak naprawdę nie ma tego, aż tak dużo. Wystarczy, że będziesz pamiętał o tym, że jeżeli sprzedajesz mieszkanie to musisz załatwić zaświadczenie o niezaleganiu czynszu, posiadasz kredyt, mieć opinie o saldzie kredytu i ewentualnie jeszcze posiadać ze spółdzielni informacje, że grunt jest uregulowany.
Jeżeli sprzedajesz dom, czy też działkę to potrzebujesz więcej dokumentów.
Jest to zestaw poszerzony o wypis i wyrys z rejestru gruntów, zaświadczenie o przeznaczeniu terenu, oświadczenie czy działka nie jest lasem i tym podobne, co powoduje, że albo możesz gotówkę dostać dzisiaj, albo dostaniesz ją dopiero za miesiąc. Czas ten jest dość zróżnicowany, mimo że kupujący już dzisiaj jest chętny, na to, żeby swoje pieniądze przelać na twoje konto.
Pamiętaj o tym co Ci dziś przekazałem i życzę tobie szybkich i sprawnych sprzedaży, byś miał możliwość kupienia czegoś fajniejszego, w większej kwocie. Jeżeli będziesz korzystał z kredytu hipotecznego to serdecznie zapraszam Cię do kontaktu.
Sprawnie i skutecznie przeprowadzę Ciebie przez proces uzyskania kredytu.
Pozdrawiam Janusz Grabowski