Dzisiaj czas na ostatnie w tym roku aktualności z rynku kredytowego. Co nas czeka w 2021? Tego chyba nikt nie wie i z pewnością po 2020 roku jest już znacznie mniej chętnych do „przepowiadania” przyszłych warunków gospodarczych. Ja skupiam się na mówieniu o tym, co się dzieje obecnie, jak zmieniają się (albo właśnie nie ulegają zmianie) warunki.

Transkrypcja podcastu:

Od miesiąca możemy zauważyć coraz większy ruch na rynku. Na początku listopada ludzie się przestraszyli i zastanawiali co będzie dalej. Dywagowali czy będzie drugi powrót pandemii, bo wszystko zostało zamknięte. Tak w grudniu ludzie ruszyli. Można iść na zakupy, jest duża ilość wniosków kredytowych, a przy tym wszystkim rynek wtórny swoje robi, a na rynek pierwotny zawsze będą chętni na nowe mieszkanie prosto od dewelopera.

Banki, na sam koniec roku lepiej podchodzą do całej sytuacji, która się obecnie dzieje na rynku. Przede wszystkim widać, że potrzebują obrotów, a wyniki muszą się zgadzać. Akcjonariusze muszą mieć swoje wyniki, jako właściciele, a prezesi muszą się tłumaczyć jak skończyli rok i dlaczego są takie wyniki. W związku z tym widać walkę o klientów. Dlatego teraz banki chętnie udzielają kredytów, a dla klienci którzy mają niższą zdolność kredytową i krótszy staż prac, mają gorzej, ale też mogą dostać kredyt.

Na dzień dzisiejszy wymagany wkład własny, to nadal 10%. Jednak wiąże się to z dłuższym procesem, bo te banki są zaatakowane przez dużą ilość wniosków, ze względu, że dają kredyty tylko z 10% wkładem własnym. Banki, które wymagają 20% wkładu własnego przeważnie mają szybsze procesy.

Aktualnie możemy wybierać w różnych ofertach banków i mieć bardzo korzystne warunki. Jakie to są warunki? Duża ilość ofert jest bez prowizji. Z drugiej strony, średnia marża przy 20% wkładu własnego, to 2,2%, a przy 10% wkładzie własnym, marże zaczynają się od 2,3%, ale faktycznie jest to 2,5-3% plus wibor 3 miesięczny, który na dzień dzisiejszy wynosi 0,22%. Dostaliśmy właśnie dla klienta decyzję na marżę 1,7 RRSO tego kredytu wynosi 2,2%. Jak widzisz takie sytuację się też zdarzają.

Jak wygląda sytuacja patrząc przez pryzmat banków? Przede wszystkim są branżę, które przez całą tę sytuację są na celniku. Jest to hotelarstwo, gastronomia i duża część usług. Pracodawcy tych branż mają ciężko. Jednak pracownicy takich branż są w stanie otrzymać kredytowanie. Umowy zlecenie, dochody z tytułu najmu, dochody z działalności gospodarczej są akceptowane. Jesteśmy w stanie działać w tych sytuacjach, jednak dobrze jest mieć wybranych wiele banków, żeby mieć zabezpieczenie, zwłaszcza jeśli masz tylko 10% wkładu własnego to dobrze, gdyby ta działalność była prowadzona co najmniej 2 lata.

Miej na uwadze, że jeżeli kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość w obecnych czasach wszystko to może spowodować, że cały proces sprzedaży lub zakupu mieszkania może się wydłużyć. Zwłaszcza, jeśli dochodzi do tego proces kredytowy. Dlaczego? Chociażby wizja na nieruchomość, inaczej inspekcja w celu zrobienia operatu szacunkowego, czyli wycen nieruchomości.  Zdarza się, że zbywca, albo mieszkańcy jest chory, ma COVID i nie można specjalisty wpuścić do środka. Część rzeczoznawców robi wizję przez zdalnie telefon. Co w przypadku, gdy sprzedający nie będzie na tyle zaznajomiony z technologią, by używać telefonu w ten sposób? To wszystko ma wpływ na spowolnienie interesów.

Przeczytaj także: Jak sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym?

Dodatkowo wszystkie wypisy i wyrejestrowania z rejestru gruntu, z kartoteki lokale, zaświadczenia o samodzielnościach również mają przedłużony okres oczekiwania. Dzieje się tak, ponieważ  budżetówka pracuje w “kratke” i widać, to, ponieważ na dokumenty czeka się dłużej. Często jest tak, że te dokumenty są gotowe, ale osoba decyzyjna, pojawia się w pracy raz w tygodniu, lub dwa, a dokumenty można odebrać tylko wtedy kiedy są podpisane. Tak samo jest w przypadku założenia księgi wieczystej. W niektórych sądach jest tak, że składasz dzisiaj wniosek, a następnego dnia możesz dopiero dostać kopię wniosku, z podbitą pieczątką, że ten wniosek złożyłeś. Czekanie na księgi wieczyste czasami idzie szybko, a czasami należy na nie długo czekać.

Jeżeli starasz się o kredyt hipoteczny i masz dochody z umowy o pracę, upewnij się ile będziesz czekał na zaświadczenie o dochodach. Możesz już się wcześniej do tego przygotować i te zaświadczenia zorganizować w miarę szybko. Jak widzisz różnie to wygląda w różnych instytucjach. Aktualnie jest też czas świąteczny, co też może mieć wpływ na wszelkie opóźnienia.

Wracając do polityki kredytowej, to banki chętniej wydają klientom pieniądze. Jeśli chodzi o kredyty konsumenckie, to coraz wyższe kwoty są akceptowane. Jeżeli posiadasz większe kredyty i chcesz je treaz skonsolidować, to kilka miesięcy temu mógłbyś mieć z tym problem, jednak teraz istnieje duże prawdopodobieństwo, że się uda.

Potrzebujesz pomocy przy uzyskaniu kredytu? Skontaktuj się ze mną!

Telefon: 726 196 626

Email: kontakt@januszgrabowski.pl

Skąd pobrać podcast

Podcast dostępny jest dla Ciebie w wielu miejscach

  • Na blogu – lista podcastów
  • W serwisie Spreaker 
  • Jestem też na Spotify
  • W aplikacji Player FM lub Podcast Addict (możesz ściągnąć na telefon z Android)
  • Możesz też słuchać na YouTube na moim kanale:

Lubisz słuchać na YouTube? Sprawdź mój kanał!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.