Przychodzi taki dzień, że otrzymujesz decyzję z banku w sprawie Twojego wniosku o kredyt. Decyzja jest pozytywna, ale okazuje się, że istnieją również warunki do uruchomienia kredytu wyznaczone przez bank. W dzisiejszym odcinku podcastu możesz posłuchać właśnie o tym, zapraszam do słuchania.

Transkrypcja podcastu:

Jakie dokumenty trzeba przygotować do uruchomienia kredytu hipotecznego?

Jest kilka dodatkowych dokumentów do zorganizowania, aby bank mógł przelać pieniądze dla zbywcy lub dewelopera. Każda sytuacja jest inna, ale znając kilka kwestii możesz zyskać na czasie nawet dwa tygodnie. Jesteś w wtedy w stanie przyspieszyć proces finalizacji zakupu nieruchomości. Na rynku pierwotnym trzeba podzielić sytuację na dwa rodzaje:

Umowa deweloperska – zakup nieruchomości w trakcie budowy

Pierwsza, gdzie mamy umowę deweloperską, czyli kupujemy nieruchomość w trakcie budowy. W tym przypadku standardowym warunkiem jest to, że musi być podpisana umowa deweloperska. Z wyjątkiem mBanku i ING musisz również mieć podpisaną cesję, czyli umowy przelewów wierzytelności. Określa ona, że w przypadku, gdy deweloper nie doprowadzi do aktu przeniesienia własności i z jakiś innych przyczyn zostanie rozwiązana umowa deweloperska, to deweloper obiecuje, że zwróci pieniądze przede wszystkim w pierwszej kolejności na uzyskany kredyt mieszkaniowy. Z drugiej strony bank, w którym są trzymane środki, zanim deweloper nie wybuduje kolejnego etapu inwestycji, także musi dać oświadczenie, że nie widzi przeciwskazań, aby te pieniądze w pierwszej kolejności zwrócić Twojemu banku. Stanowi to zabezpieczenie dla banku, który chce, aby transakcja byłą sfinalizowana w formie przeniesienia własności oraz wpisu do hipoteki.

Inną ważną kwestią jest promesa na bezciężarowe wydzielenie lokalu z nowej księgi wieczystej z KW inwestycji. Deweloper ma na inwestycji kredyt i w momencie aktu przeniesienia własności będzie zakładana Twoja księga wieczysta lokalu mieszkalnego. W tym momencie bank dba o interesesy klienta, ponieważ to jest jego zabezpieczenie i chce mieć pewność, że nowa księga wieczysta będzie bez kredytu inwestora. Taki dokumenty musi być okazany.

Wymagany wkład własny

W każdym banku wymagany jest wkład własny. Jego wysokość wyznacza bank i stanowi procent całości inwestycji. Jeżeli mieszkanie kosztuje 400 tysięcy, miejsce parkingowe 50 tysięcy i potrzebujesz 50 tysięcy na remont to całość będzie kosztować 500 tysięcy. Od tej kwoty bank będzie liczył zazwyczaj 10-30% wkładu własnego. Koszty dodatkowe np. prowizje, ubezpieczenia czy też koszty notariusza nie są wkładem własnym i musisz o tym pamiętać.

W niektórych bankach jako warunek promocji musisz podpisać u nich umowę konta, a także często kartę kredytową lub ubezpieczenie na życie.

Jeżeli te wszystkie warunki są spełnione to bankier wraz z podpisaną przez Ciebie dyspozycją uruchomienia środków wysyła dokumenty uruchomienia do centrali. W zależności od banku trwa to od jednego dnia do tygodnia. Środki są wtedy przelewane na rachunek zbywcy lub Twój.

Jakie dodatkowe dokumenty trzeba posiadać, kupując nieruchomość na rynku wtórnym?

Na rynku wtórnym dochodzi jeszcze akt notarialny i wniosek o wpis do hipoteki. Na początku podpisujesz umowę kredytu i idziecie do notariusza podpisać umowę zakupu sprzedaży nieruchomości. W akcie cena transakcyjna musi być tożsama z ceną, która była wpisana na wniosek o kredyt. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze ubezpieczenie nieruchomości. Na rynku wtórnym lub pierwotnym, gdzie budynek jest oddany do użytku musi być ubezpieczony z cejsą na rzecz banku. Czasami zdarza się, że trzeba opłacić operat bankowy czy jakieś koszty ubezpieczenia lub prowizji to często te środki muszą już też być na koncie w banku i bankier może wysłać wniosek o uruchomienie kredytu.

Oczywiście standardem jest też umowa kredytu z podpisanymi wszystkimi załącznikami.

W momencie, gdy sprzedajesz nieruchomość miej te rzeczy na uwadze. Podchodząc do aktu warunki konieczne do uruchomienia kredytu kupującego. Może się okazać, że w warunkach jest zapis, że kupujący musi dostarczyć dokument o zamknięciu jakieś zobowiązania, który był widoczny, gdy składał wniosek kredytowy. Czasami są warunki, na które musisz czekać tydzień lub dwa i analizując umowę kredytową kupującego możesz to zauważyć. Jest to również zadanie notariusza przed podejściem do podpisania aktu.

Pamiętaj, że może niektóre warunki brzmią dziwnie, ale są to standardowe dokumenty, które trzeba dostarczyć, aby bank mógł uruchomić kredyt. Te warunki są sprawdzane przez kilka osób. Po to, aby transakcja doszła do skutku.

Życzę Tobie szybkiego uruchomienia kredytu. Jeśli potrzebujesz sprawnego załatwienia kredytu to zapraszam do współpracy.

Przeczytaj także: Jak sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym?

Potrzebujesz pomocy przy uzyskaniu kredytu? Skontaktuj się ze mną!

Telefon: 726 196 626

Email: kontakt@januszgrabowski.pl

Skąd pobrać podcast

Podcast dostępny jest dla Ciebie w wielu miejscach

  • Na blogu – lista podcastów
  • W serwisie Spreaker 
  • Jestem też na Spotify
  • W aplikacji Player FM lub Podcast Addict (możesz ściągnąć na telefon z Android)
  • Możesz też słuchać na YouTube na moim kanale:

Lubisz słuchać na YouTube? Sprawdź mój kanał!

Warunki do uruchomienia kredytu – YouTube

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.