Co nowego w procesie kredytowania? W którym Banku uzyskasz najszybciej kredyt? A doprecyzowując, który bank ma obecnie najdłuższe czasy procesowe, a który najkrótsze i z czego to wynika? Jakie zmiany wprowadza w związku z Rekomendacją S już od lipca? Zapraszam do wysłuchania kolejnego odcinka.

Potrzebujesz pomocy przy uzyskaniu kredytu? Skontaktuj się ze mną!

Telefon: 726 196 626

Email: kontakt@januszgrabowski.pl

Aktualności z rynku kredytowego [Lipiec 2021]

W tym materiale omówię zmiany, jakie zaszły w miesiącu lipcu. Opowiem co się dzieje w bankach i jak wygląda sytuacja z wnioskowaniem o kredyt hipoteczny.

Jeśli myślisz na dzień dzisiejszy, aby zawnioskować o kredyt hipoteczny, to zalecam uzbroić się w cierpliwość. Nie dość, że zaczyna się czas wakacyjny, co wiąże się z okresem urlopów, to przed tym maj, czerwiec posiadał średnio 1,5-2 miesięcy czasu procesowego. Aktualnym rekordzistą jest bank Santander, który według oficjalnych czasów procesowych w procesie centralnym posiada 59 dni roboczych na wydanie decyzji ostatecznej. Ten długi czas oczekiwania, wynika z ogromem pracy, który został narzucony bankierom. Okazuje się, że posiadają po 50-70 wniosków do wprowadzenia. Do tego dochodzą bieżące obowiązki, takie jak: obsługa klienta.

Banki mają podobne stopy procentowe i dalej są podobne warunki marżowe (tak jak miesiąc czy kwartał temu). Marża na 10% wkładu własnego, to jest między 2,5-3,5%. Jeżeli mówimy o 20% wkładu własnego, to marże są w przedziale 2-2,5%. Pociesza fakt, że stopy procentowe są niskie. Rada Polityki Pieniężnej mówi, że jeszcze nie podwyższa tych stóp procentowych, dlatego życzę sobie i innym kredytobiorcą, aby stopy procentowe dalej były niskie. Z drugiej strony, inflacja “szaleje”. Wiąże się to z cenami mieszkań i materiałów, które ciągle idą w górę. Ludzie, którzy zajmują się budowlanką, mówią, że jest to istne szaleństwo. Jeżeli myślisz o budowie domu, to lepiej już kupuj materiały, albo czekaj aż te ceny pójdą w dół, jednak ciężko jest powiedzieć, kiedy to nastąpi.

Jeśli jesteś przedsiębiorcą i korzystałeś z dopłat PFR dofinansowania, to prawdopodobnie zawnioskowałeś, czy Ci umarzają 75% tej pożyczki. Pamiętaj, aby się z tym rozliczyć, bo jeśli tego nie zrobisz, to dofinansowanie będziesz musiał spłacić w całości. Moim zdaniem warto by było stracić tylko 25% z tego dofinansowania, a nie całość, więc zadbaj o tę kwestię.

Kolejną ważną sprawą, którą otrzymujemy teraz na bieżąco, to komunikaty z banków. Jest rekomendacja S KNF’u, która od 1 lipca zaczyna obowiązywać. Czego to dotyczy? Dotyczy ryzyka bankowego, żeby klienci byli coraz lepsi i aby bank miał lepszy portfel klientów. Jakie rzeczy się zmieniają? Banki stawiają na stabilność dochodów, oznacza to, że banki nie analizują już 3 miesięcy dochodów z całego stażu pracy, a wymagają tylko 6 miesięcy dochodów lub patrzą na stabilność dochodów z dwunastu miesięcy, a nie tylko z trzech.

Jeśli chodzi o rekomendacje S, to bankom zostało narzucone, że muszą oddać możliwość stałego oprocentowania na cały okres trwania umowy. Dodatkowo jest więcej symulacji pokazujących zmienną stopę procentową, a jeżeli jest więcej informacji o zmiennej stopy procentowej to prawdopodobnie za jakiś czas stopy procentowe się pozmieniają, czyli niestety pewnie pójdą w górę. Co za tym idzie raty też pójdą w górę, a zdolność spadnie.

Dodatkowo kredyty walutowe, czy dochód w walucie obcej jest mocniej uwzględniany. Oznacza, to, że prawdopodobnie złotówka będzie tracić na wartości, a waluty obce będą zyskiwać.

Inną ważną kwestią jest, to, że część ludzi dostaje pisma, że ich kredyt został przeniesiony np. z banku PKO S.A. do banku PKO Bank Hipoteczny S.A. Teoretycznie nic się w tej kwestii nie zmienia. Budzi to trochę kontrowersji i będzie o tym w najbliższej przyszłości odcinek. Jeśli dostaniesz takie pismo polecam szybko sprawdzić księgę wieczystą, czy nic tam nie doszło – jakaś kopia wniosku, lub wzmianki.

Przeczytaj także: Jak sprzedać mieszkanie z kredytem?

Skąd pobrać podcast

Podcast dostępny jest dla Ciebie w wielu miejscach

  • Na blogu – lista podcastów
  • W serwisie Spreaker 
  • Jestem też na Spotify
  • W aplikacji Player FM lub Podcast Addict (możesz ściągnąć na telefon z Android)
  • Możesz też słuchać na YouTube na moim kanale:

Lubisz słuchać podcastów na YouTube? Sprawdź mój kanał!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.