Dlaczego warto spłacić obecnie kredyty? Dlaczego ja to robię i czy również Ty powinnaś o tym pomyśleć drogi słuchaczu? Co z tym wszystkim mają wspólnego stopy procentowe oraz inflacja? Jakie mam plany na drugie półrocze 2021 roku?

Potrzebujesz pomocy przy uzyskaniu kredytu? Skontaktuj się ze mną!

Telefon: 726 196 626

Email: kontakt@januszgrabowski.pl

Dlaczego spłacam część swoich kredytów?

Dlaczego warto spłacić obecnie kredyty? Dlaczego ja to robię i czy również Ty powinnaś o tym pomyśleć drogi słuchaczu? Co z tym wszystkim mają wspólnego stopy procentowe oraz inflacja? Jakie mam plany na drugie półrocze 2021 roku?

W ostatnim czasie co jakiś czas pojawia się informacja o tym, że możliwy jest wzrost stóp procentowych. RPP przekazała ostatnio informację, że nie mają się one zmienić. Mówi się też o tym, że inflacja mocno rośnie i faktyczna wynosi nawet 15-20%, a według wskaźników GUS około 4-5%. W związku z powyższym są osoby, które pytają się mnie czy warto teraz spłacić kredyt lub wziąć kredyt ze stałym oprocentowaniem. Ja aktualnie spłacam swoje kredyty, aby zminimalizować ryzyko przy zmianie stóp procentowych. To ryzyko zawsze istnieje i trzeba mieć to przekalkulowane w swoje cele. Ja mam to obliczone w ten sposób, że gdy stopy procentowe wzrosną do 5% to wciąż będę zarabiał. Jeżeli stopy procentowe wzrosną do 10% to będę dokładał do interesu.

Innym powodem jest to, że sprzedałem nieruchomość i uwolniła mi się gotówka. Dzięki temu nadpłacam kredyty obrotowe. Zwłaszcza, że końcem czerwca miałbym opłatę odnowieniową, czyli opłatę roczną przy kredycie obrotowym. Jeżeli masz 150 tysięcy kredytu obrotowego to odnowienie kosztuje Ciebie 3 tysiące złotych lub więcej w zależności od banku.

W wakacje nie będę kupował żadnej nieruchomości. Przeznaczę ten czas na odpoczynek i zajmę się lokalami do wynajmu, aby wszystkie lokale były wynajęte. Póki co bukuje nieruchomości na rynku pierwotnym i nie planuje zakupu mieszkania do remontu. Jeżeli pojawi się okazja i nie będę miał kapitału wykorzystam swoją zdolność kredytową.

Trzecim powodem jest chęć zmniejszenia liczby produktów kredytowych. Im masz ich więcej tym gorszy jest Twój scoring kredytowy. W związku z tym działaniem będę miał większa szanse, aby otrzymać kolejny kredyt. Jeżeli chcesz wiedzieć, czy zabrałem kolejny kredyt zostaw komentarz, a ja o tym opowiem. Zweryfikowałem każdy produkt i wybrałem ten, którego najbardziej opłaca się zamknąć, aby co miesiąc płacić mniej. Polecam i Tobie takie podsumowanie, aby zoptymalizować swoje koszty.

Część moich kredytów jest już w dużej mierze nadpłacone i myślę czy nie połączyć dwóch kredytów i zamiast dwóch produktów posiadać jeden zabezpieczony na jednym mieszkaniu, a drugie mieszkanie mieć bez hipoteki. Mogę je wtedy szybciej sprzedać lub zabrać kredyt obrotowy i zabezpieczyć go hipoteką.

Zostawiłem jeden kredyt konsumencki, ponieważ dobierając drugi kredyt i konsolidując je otrzymam lepsze warunki np. na 0% prowizji. Opłaca się to bardziej niż branie nowego finansowania. Robię krok w tył, aby znów mieć zdolność kredytową, aby uzyskać lepsze warunki finansowe.

Zastanawiam się też, czy jednego kredytu nie przerzucić na produkt ze stałą stopą procentową, ale żeby to zrobić wnioskując do banku musisz mieć dobre wyniki finansowe. Z tego względu zredukowałem liczbę produktów kredytowych.

Jeżeli nie spłaciłbym owych kredytów w części banków dalej miałbym zdolność kredytową, ale na niższą kwotę i gorsze warunki. Z tego względu warto spotkać się z doradcą kredytowym, ponieważ jest szansa na zoptymalizowanie danego produktu. Wszystko to kwestia zastanowienia się i przeliczenia. Jeśli chcesz mieć dobrą zdolność kredytową i otrzymać finansowanie zakupu nieruchomości to odezwij się do mnie.

Pozdrawiam,
Janusz Grabowski

Skąd pobrać podcast

Podcast dostępny jest dla Ciebie w wielu miejscach

  • Na blogu – lista podcastów
  • W serwisie Spreaker 
  • Jestem też na Spotify
  • W aplikacji Player FM lub Podcast Addict (możesz ściągnąć na telefon z Android)
  • Możesz też słuchać na YouTube na moim kanale:

Lubisz słuchać podcastów na YouTube? Sprawdź mój kanał!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.