Lato już się kończy. Rok szkolny już się zaczął. Dlatego uznałem, że to dobry czas na Aktualności z rynku kredytowego.

W tym odcinku podcastu mówię o:

  • obecnej koniunkturze,
  • zachowaniach klientów na rynku nieruchomości,
  • sytuacji w najmach,
  • zaleceniach KRF w związku z długością kredytowania,
  • oprocentowaniach, które można obecnie uzyskać,
  • obecnej minimalnej wysokości wkładu własnego.

Zapraszam serdecznie do słuchania.

Potrzebujesz pomocy przy uzyskaniu kredytu? Skontaktuj się ze mną!

Telefon: 726 196 626

Email: kontakt@januszgrabowski.pl

Skąd pobrać podcast

Podcast dostępny jest dla Ciebie w wielu miejscach

  • Na blogu – lista podcastów
  • W serwisie Spreaker 
  • Jestem też na Spotify
  • W aplikacji Player FM lub Podcast Addict (możesz ściągnąć na telefon z Android)
  • Możesz też słuchać na YouTube na moim kanale:

Lubisz słuchać podcastów na YouTube? Sprawdź mój kanał!

Aktualności z runku kredytowego [wrzesień 2021]

Na ten czas koniunktura nie zwalnia, a klientów kupujących nieruchomości jest bardzo dużo. Od czasu pandemii można zauważyć duże zainteresowanie zakupami działek, domów czy domów szeregowych. Zakupy są kredytowane lub finansowane gotówką, a w tym materiale mówimy o kwestii kredytów hipotecznych.

Raporty Biura Informacji Kredytowej mówią, że aktualnie są “robione” rekordowe obroty. Cała gospodarka, cały Polski rynek uruchomił więcej kredytów niż kiedykolwiek w historii.

Ceny dalej rosną – materiały budowlane są często dwukrotnie droższe, porównując je z cenami z początku roku. Według banku minimalny koszt budowy domu utrzymuje się w granicach 2700-3000 zł za metr. Jednak opinia osób, które zajmują się branżą budowlaną jest inna, twierdzą, że za stan deweloperski za poniżej 3500 zł z metra nie da się wybudować. Jak jest faktycznie? Jeśli sam się budujesz lub dostałeś kosztorys budowy, proszę o informację jak aktualnie wygląda sytuacja.

Aktualnie w mediach straszą wzrostem stóp procentowych. Nie wiadomo jednak czy nadejdą one szybko, ponieważ na ten moment Rada Polityki Pieniężnej stwierdziła, że nie podniesie stóp procentowych. Nieoficjalnie mówi się, że do końca przyszłego roku stopy procentowe wzrosną do jednego punktu procentowego.

Komisja Nadzorów Finansowych, mówi, żeby brać kredyt na 25 lat, ponieważ na 30 lat jest bardziej niebezpieczne. Przy zmiennym oprocentowaniu jak wzrosną stopy procentowe, to trochę bardziej będzie to odczuwalne, niż przy krótszym okresie kredytowania.

Przeczytaj także: Wpływ stóp procentowych na ratę kredytu

Na dzień dzisiejszy nasza waluta “pada”. Wartość złotówki jest coraz niższa. Gdy nasza złotówka maleje, nasze indeksy giełdowe bardzo wzrastają i już powoli widać, czy tak dalej będzie, czy nie – obserwuj.

Na rynku dalej brakuje towaru, zwłaszcza półprzewodników. Wszystkie sprzęty, które są po części cyfrowe jest obsługiwane przez półprzewodniki, co powoduje, że na to czeka coraz więcej klientów. Jednak problemy nie pojawiają się tylko w tej materii. Towaru brakuje też na rynku materiałów budowlanych.

Z racji, że jest już wrzesień sezon najmów w pełni. Rynek najmów odżył i większość mieszkań osobiście mam już wynajętych, czego również Tobie życzę. Widać, że ludzie już coraz mniej boją się pandemii, a co ważne Uczelnie deklarują, że 70% zajęć odbędzie się stacjonarnie, co wskazuje na dużą poprawę. Niestety ceny czynszu wzrosły, są wyższe niż rok temu, pokazuje to, że inflacja się napędza. Oficjalnie mówi się, że inflacja sięga 5%, a nieoficjalnie 20%. Wszystko to powoduje, że ludzie kupują nieruchomości i chcą mieć jakieś zabezpieczenie. Pojawia się pytanie, co będzie dalej?

Jeśli interesujesz się kwestią nieruchomości, to pewnie już wiesz, że od przyszłego roku, jeśli nie rozliczasz najmu w działalności jako osoba prywatna, będziesz mógł rozliczać tylko na ryczałcie, a nie na zasadach ogólnych. Jeśli księgowałeś jako osoba prywatna na zasadach ogólnych ratę odsetek amortyzowałeś i wliczałeś tam jeszcze inne koszty, to może się okazać, że od nowego roku będziesz musiał płacić tylko stawkę zryczałtowaną, nie odliczając żadnych sobie kosztów.

Podsumowując, jeśli myślisz o kredycie 10% wkładu własnego jak najbardziej w połowie banków można jeszcze zorganizować. Marża wynosi w tym przypadku między 2,5%-3,5% punktu procentowego. W większości przypadków, jeśli chciałbyś kredyt na stałych stopach procentowych, to na okres 5-7 lat, mógłbyś uzyskać gwarancję na 4,5%-5,5% w skali roku. Jeżeli miałbyś 20% wkładu własnego, to marże oscylują ok. 2 punktów procentowych plus WIBOR, co daje oprocentowanie nominalne ok. 2-2,5%. Jeżeli byłoby to stałe oprocentowanie, to istnieje wtedy szansa by uzyskać oprocentowanie ok. 3,5-4,5% w skali roku.

Pozdrawiam,

Janusz Grabowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.