Być może myślisz obecnie o kredycie hipotecznym i chcesz się do niego dobrze przygotować, zadbać o swoją zdolność kredytową tak by móc się wesprzeć kredytem hipotecznym przy zakupie swojego wymarzonego mieszkania/domu. A może jesteś osobą inwestującą w nieruchomości i chcesz w pełni wykorzystać możliwości kredytowania przy swoich inwestycjach? Bez względu na to czy zaliczasz siebie do pierwszej czy też drugiej grupy, czy nawet obu tych grup jednocześnie, dzisiejszy odcinek podcastu będzie dla Ciebie pomocny. Zapraszam serdecznie do słuchania.

Potrzebujesz pomocy przy uzyskaniu kredytu? Skontaktuj się ze mną!

Telefon: 726 196 626

Email: kontakt@januszgrabowski.pl

Skąd pobrać podcast

Podcast dostępny jest dla Ciebie w wielu miejscach

  • Na blogu – lista podcastów
  • W serwisie Spreaker 
  • Jestem też na Spotify
  • W aplikacji Player FM lub Podcast Addict (możesz ściągnąć na telefon z Android)
  • Możesz też słuchać na YouTube na moim kanale:

Lubisz słuchać podcastów na YouTube? Sprawdź mój kanał!

5 strategii na lepszą zdolność kredytową

Być może myślisz obecnie o kredycie hipotecznym i chcesz się do niego dobrze przygotować. Dlatego skupimy się dzisiaj na aspektach: co należy zrobić by mieć lepszą zdolność kredytową, jak ją poprawić. W skrócie podam Ci siedem strategii na lepszą zdolność kredytową. Oczywiście tych możliwości jest o wiele więcej, jednak wszystko zależy od indywidualnej sytuacji każdego z Was. Aktualnie skoncentrujemy się na przykładzie, że jesteś osobą zatrudnioną na umowę o pracę i na tym przykładzie postaram Ci się podpowiedzieć jak uzyskać lepszą zdolność kredytową.

Co można zrobić, aby mieć wyższą zdolność kredytową?

1. Zweryfikuj swoje dochody 

Przede wszystkim można mieć wyższe dochody z dodatkowego źródła dochodów, ponieważ to wpływa na wyższą zdolność kredytową. Pamiętaj, że bank patrzy na Twój przepływ pieniężny, czy stać Ciebie co miesiąc na płacenie raty kredytu. Dlatego warto mieć systematyczne i regularne wpłaty na koncie.

Jeśli masz taką możliwość porozmawiaj z pracodawcą, żebyś nie miał 4000 zł podstawy i 3000 zł premii, tylko żeby cała kwota była w tym momencie wynagrodzeniem zasadniczym. Jest to ważne, ponieważ duża część banku, liczy premię i inne dodatki w jakiś proporcjach.

Zastanów się też, czy Twoja wypłata mogłaby być wyższa. Często jest tak, że kiedy jesteś zatrudniony na umowę o pracę i wybrałeś sobie np. pakiet zdrowotny, ubezpieczenie zdrowotne, ubezpieczenie grupowe, pakiet siłowni i innych abonamentowych usług. Może się okazać, że zamiast 5000 zł, które powinieneś otrzymywać na konto dostajesz 4600 zł, bo wydajesz co miesiąc na obciążenia. Mimo, że Twój dochód jest wyższy, to i tak Twoja zdolność może zostać zaniżona z tego względu, że realnie dostajesz mniej pieniędzy na konto, bo za Twoją zgodą pracodawca ucina Ci wynagrodzenie na rzecz dodatkowych bonusów.

2. Pomyśl o współkredytobiorcy

Jeżeli okaże się, że masz problem ze zdolnością kredytową, to zapytaj, czy ktoś z Twoich bliskich mógłby być Twoim współkredytobiorcą. W takim przypadku często się okazuje, że jeśli osoba młoda ma problem ze zdolnością kredytową, ponieważ jest dopiero na początku swojej drogi zawodowej, to bardzo często rodzice służą pomocą. W takim przypadku wnioskujemy o kredyt w 3 osoby, z czego osoba młodsza “kupująca” jest właścicielem nieruchomości, a rodzice często są kolejną stroną kredytu wspierającą osobę młodą w zdolności kredytowej.

3. Nie planuj powiększenia rodziny

Kolejną kwestią jest temat powiększenia rodziny i jesteś pewny, że w tym przypadku potrzebujesz większej nieruchomości, to skup się na tym, aby zawnioskować o kredyt w momencie zanim dziecko się narodzi. Należy tak zrobić, ponieważ, mimo że bank wie, że Wasza rodzina się powiększy, to na dzień składania wniosków dalej jesteście liczeni jako 2 osoby w gospodarstwie domowym, a nie 3. Co za tym idzie? Koszty życia są liczone na 2 osoby, a nie 3, czyli są niższe, a to powoduje, że zdolność kredytowa jest wyższa.

4. Spłać dotychczasowe zobowiązania

Innym sposobem na wyższą zdolność kredytową jest spłacenie obecnych kredytów ratalnych. Jeżeli wziąłeś sobie coś na raty i mimo, że jest to 100-200 zł miesięcznie, to i tak mocno to obciąża Twoją zdolność kredytową, ponieważ bank patrzy na miesięczny przepływ pieniężny. Jeśli nie uda Ci się ich w całości spłacić w długim czasie, to zastanów się nad tym, aby te wszystkie kredyty, w fajnej ofercie skonsolidować, zrefinansować na dłuższy okres trwania umowy, żeby zamiast raty 1000 zł mieć ratę 350 zł. Dzięki temu masz 650 zł buforu w kredycie hipotecznym. Tak samo jest w przypadku limitu kredytowego, inaczej mówiąc debet na koncie bądź posiadasz kartę kredytową, to że z niej nie korzystasz nie oznacza, że jutro z niej nie skorzystasz. Bank przyjmuje limit karty kredytowej, nie jest dla nich ważne, czy jest ona w pełni wykorzystana, czy nie jest wykorzystana to przyjmuje to, ile maksymalnie możesz się zadłużyć. Niestety obniża to bardzo mocno zdolność kredytową.

5. Wydłuż okres kredytowania

Kolejną kwestią w polepszeniu zdolności kredytowej jest wydłużenie okresu kredytowania. Oczywiście nie z 25 lat na 30 lat, bo bank i tak liczy zdolność dla 25 lat. Jednak, jeżeli okaże się, że trochę brakuje tej zdolności kredytowej, to zamiast brać kredyt na 10-15 lat, warto zawnioskować na te 20-25 lat, bo wtedy jest wyższa zdolność kredytowa. Jednak tutaj pojawia się drugi problem, ponieważ jeśli masz 40-50 lat, to okaże się, że nie jesteś w stanie wydłużyć okresu kredytowania, bo wchodzisz już powoli w wiek emerytalny.

Podsumowanie

Podsumowując, aby mieć dobrą zdolność kredytową zadbaj o dobrą podstawę wynagrodzeniową, z regularnymi wpływami na konto, żeby mieć wszystko udokumentowane. Warto mieć też dodatkowe źródło dochodu. Gdy brakuje Ci zdolności kredytowej, zastanów się czy nie możesz wydłużyć okresu kredytowania, czy spłacić limitów kredytowych. Jeżeli rodzina się Tobie powiększa, pamiętaj, aby wnioskować o kredyt przed narodzinami potomka. Jeśli żaden z tych sposobów Ci nie pomaga to zastanów się, czy ktoś Ci nie pomoże jako współkredytobiorca.

Pozdrawiam,
Janusz Grabowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.