W dzisiejszym odcinku odpowiem na pytanie jak wygląda obecnie sytuacja na rynku kredytowym, co się zmieniło, na, co banki obecnie zwracają uwagę? Co warto wiedzieć?

Potrzebujesz pomocy przy uzyskaniu kredytu? Skontaktuj się ze mną!

Telefon: 726 196 626

Email: kontakt@januszgrabowski.pl

Skąd pobrać podcast

Podcast dostępny jest dla Ciebie w wielu miejscach

  • Na blogu – lista podcastów
  • W serwisie Spreaker 
  • Jestem też na Spotify
  • W aplikacji Player FM lub Podcast Addict (możesz ściągnąć na telefon z Android)
  • Możesz też słuchać na YouTube:

Aktualności z rynku: sytuacja na rynku kredytów i w branży finansowej po kwarantannie (na dzień 31.08.20).

Przede wszystkim zauważalne jest, że banki coraz korzystniej analizują ocenę kredytową tzn. otwierają się umowy z zlecenie i umowy na czas określony. Banki są też bardziej otwarte na działalności gospodarcze i jest mniej branż wykluczonych, a więcej tzw. covido odpornych. Jakby nie patrzeć jest lepiej na rynku kredytowym. Korzystniejsza sytuacja ma również miejsce pod kątem transakcji. Występuję większy ruch na rynku niż np. miesiąc czy dwa miesiące temu. Mimo, wszystko jest o kredyt trochę ciężej niż pół roku temu, ale banki przyznają kredyty i uruchamiamy produkty hipoteczne lub konsumenckie. Jeżeli masz coś wybranego śmiało zapraszam do kontaktu możemy uzyskać dla Ciebie kredyt.

Wspominałem o umowach zlecenie. Aktualnie mamy, aż 4 banki, które dają kredyty poparte takimi umowami. Także 4 banki są w stanie dać kredyt tylko z 10% wkładem własnym. Przy 20% wkładem własnym mamy już w ofercie większość banków. Jeżeli chodzi o marże to średnia marża przy 10% wkładu własnego to 2,7% a przy 20% jest to 2,0-2,1%. Oferty poniżej 2% są prawie nie do zrealizowanie chyba, że mamy dużą liczbę produktów dodatkowych, ale może nam się to wtedy nie opłacać.

Odpowiem teraz na pytania, które często się pojawiają. Działka może nadal być traktowana jako wkład własny. Zatem jeżeli myślisz o budowie domu i nie masz gotówki poza gruntem to jak najbardziej możesz się kredytować.

Jeżeli chodzi o czas procesowania wniosków jest to największa bolączka. Banki cały czas dają komunikaty, że te czasy są coraz dłuższe. Wnioski z BNP z 3 lipca dalej są rozpatrywane. Minęły dwa miesiące, a dalej nie ma chociażby decyzji wstępnej czy klient otrzyma kredyt w tym banku. Jeżeli złożyliśmy wnioski w innych bankach to jest jeszcze do przyjęcia, jednak jeżeli jest to jedyny bank to sytuacja wygląda gorzej.

Mimo wszystko w niektórych bankach da się załatwić kredyt w 2-3 tygodnie na dobrych warunkach, ale wtedy musimy mieć większy wkład własny. Widać to wyraźnie, że jeżeli banki, które akceptują 10% wkład własny mają dłuższe czasy procesowe niż banki, które wymagają większego wkładu własnego. Dzieję się tak zapewne z tego powodu, że mają mniej wniosków. Do tego wszystkiego dochodził czas urlopowy. Aktualnie startuje wrzesień i miejmy nadzieję, że dzieci wrócą do szkoły co pozwoli ludziom normlanie pracować skracając czasy procesowe.

Kolejna kwestia dotyczy źródeł dochody. Umowy o pracę na czas określony oraz działalność gospodarcza są akceptowane jako źródła dochodu. To samo dotyczy źródeł dochodu z najmu. Podsumowując możesz działać jeżeli myślisz o zakupie nieruchomość. Jeżeli nie masz żadnej nieruchomości to warto zamiast płacić za najem mieć coś własnego. Z drugiej strony można też płacić za najem i mieć własną nieruchomość na wynajem. Koncepcji jest kilka, a ja zapraszam Cię do moich pozostałych podcastów na pewno dużo z nich się dowiesz.

Pozdrawiam,
Janusz Grabowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.