W dzisiejszym odcinku będę mówić o tym, na ile Twoja nieruchomość jest zabezpieczona dzięki ubezpieczeniu oferowanemu przez bank przy okazji zakupu nieruchomości.

 

Skąd pobrać podcast

Podcast dostępny jest dla Ciebie w wielu miejscach:

  • Na blogu – lista podcastów
  • W serwisie Spreaker 
  • Jestem też na Spotify
  • W aplikacji Player FM lub Podcast Addict (możesz ściągnąć na telefon z Androidem)
  • Możesz też posłuchać mnie na YouTube:

Transkrypcja podcastu:

W dzisiejszej audycji chciałbym Tobie opowiedzieć o ubezpieczeniach nieruchomości. Teoretycznie niezbyt ważny temat ze względu kosztów rocznych, które są ponoszone, ale uważam, że tym bardziej jest ważny. Przez bardzo dużą ilość osób jest to temat bagatelizowany, do którego nie przywiązuje się zbytniej wagi. Jest to bardzo duży błąd. Zapewne wydajesz kilkadziesiąt tysięcy złotych na ubezpieczenie auta, a na ubezpieczenie nieruchomości czasem szkoda Ci kilku złotych. A wystarczy niewielka kwota, żeby mieć pewność, że z nieruchomością jest wszystko w porządku.

Ubezpieczenie nieruchomości jest produktem koniecznym przy wnioskowaniu o kredyt hipoteczny. Nie jest konieczne, aby to był produkt bankowy, ale jest konieczne, aby było to ubezpieczenie od ognia i zdarzeń losowych, murów z cesją na rzecz banku.

Dlaczego? Ponieważ kredyt hipoteczny jest celem na zakup nieruchomości, musi być zabezpieczony, musi być też ubezpieczony poza wpisem hipoteki. To, co jest ważne i co musisz wiedzieć, to to, że bank wymaga podstawowego ubezpieczenia murów od ognia i innych zdarzeń losowych. Koszt to 1 promil od wartości kredytu lub nieruchomości. Czyli przy wartości 300tys zł  to wyjdzie około 300 zł rocznie.

Duża część osób nie jest świadoma faktu, że podstawowy zakres ubezpieczeń tak naprawdę zabezpiecza bank, a nie Ciebie.

Dlatego, gdyby np. wybuchł pożar, przeszło tornado i zmiotło budynek, wtedy dostajesz pieniądze na odbudowę nieruchomości czy spłatę kredytu, ale nie, jeśli pożar czy włamanie zdarzy się w środku. Wtedy nie masz już  świadczenia, ponieważ ubezpieczyłeś tylko mury.  Dlatego bardzo ważne jest, aby ubezpieczenie obejmowało pełny zakres, jeżeli już płacisz, to ubezpieczaj się dobrze.

W podobnych stawkach można ubezpieczyć nieruchomość o wiele lepiej niż proponuje  bank. Nie mówię tutaj, że ubezpieczenia bankowe są złymi ubezpieczeniami, bo często, kiedy  zależy nam na czasie i  chcemy uzyskać  jak najszybciej uruchomienie kredytu, to takie ubezpieczenie jest korzystne.  Największym plusem ubezpieczenia bankowego  jest wygoda.  Podpisujesz zgodę raz w roku czy co miesiąc i bank pobiera Tobie z konta wraz z ratą  składkę ubezpieczenia i nie musisz o niczym pamiętać.  Niestety wygoda kosztuje i może kosztować od kilku do  kilkunastu tysięcy złotych.

To na co warto zwrócić uwagę to  zakres ubezpieczenia. Warto, żeby to była wartość rynkowa nieruchomości, aby wszystkie rzeczy w środku też były dobrze ubezpieczone.

Jeśli chodzi o  zakres ubezpieczenia, to odsyłam Ciebie do Ogólnych Warunków Ubezpieczenia, tam jest szczegółowo rozpisane co możemy ubezpieczyć.

Chciałam Tobie jeszcze powiedzieć o dwóch bardzo ważnych rzeczach, czyli o OC. W  ubezpieczeniach podstawowych murów bardzo często nie ma ubezpieczenia OC, a jest to uważam jedno z bardziej wartościowych ubezpieczeń. Bardzo często się zdarza, że  np. jeśli Ciebie zaleje sąsiad, to możesz  rościć do sąsiada o regres szkód, żeby odzyskać świadczenie. Jednak gorzej, gdy jesteś w sytuacji, kiedy to Ty zalejesz nie tylko jednego sąsiada ale kilku, bo np mieszkasz na siódmym piętrze i zalałeś wszystkich od szóstego piętra w dół.  Szkody w tym momencie są o wiele większe, może się okazać, że kosztuje Cię to kilkadziesiąt jak nie kilkaset tysięcy złotych odszkodowania. Dlatego tak ważne jest, aby umowa obejmowała odpowiedzialność cywilną.

Druga rzecz, na którą chciałem zwrócić Twoją uwagę, to jeżeli inwestujesz w nieruchomości na wynajem, sprawdź czy twoje OC uwzględnia to, że jesteś wynajmującym. Czyli jeżeli Twój najemca zrobi szkodę to czy masz z czego ją pokryć.  Jeżeli najemca nie ma odszkodowania, to Ty musisz zrekompensować to świadczenie. Bardzo często się zdarza, że klienci posiadają polisę OC gdzie zapisane jest, że OC nie dotyczy szkód, jeśli nieruchomość jest wynajmowana.  Wtedy to nie jest odpowiedzialność Twoja cywilna  tylko Twoja biznesowa. W takim przypadku ubezpieczyciel kalkulując składkę ubezpieczenia, wyklucza takie zdarzenie aby cenowo wyglądało lepiej.

Kolejną rzeczą, którą chcę żebyś wiedział jest to, że świadczenie jakie uzyskujesz od ubezpieczyciela jest często zaniżone.  Warto się kilka razy odwołać lub oddać do kancelarii prawnej zwłaszcza takich wyspecjalizowanych w odzyskiwaniu odszkodowań, bo za tą samą szkodę możesz dostać kilkadziesiąt procent więcej niż to co proponuje Towarzystwo Ubezpieczeniowe.

Podsumowując pamiętaj:

  • ubezpieczenie, które wymaga bank, nie zabezpiecza Ciebie tylko bank,
  • aby  dobrze ubezpieczyć nieruchomość wybiera  szeroki zakres ubezpieczenia na wysokie sumy,
  • najważniejsze abyś wiedział co ubezpieczyłeś, czyli jakie wykluczenia zapisane są w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia,

Dziękuję za wysłuchanie tego odcinka, zachęcam do udostępnienia dalej.

Pozdrawiam,
Janusz Grabowski

Przeczytaj także: Jakie warunki trzeba spełnić do uruchomienia kredytu hipotecznego?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.