Przychodząc do eksperta kredytowego ludzie zazwyczaj mają już wybraną nieruchomość. Ważne jednak jest, żeby przed wyborem zadać sobie samemu kilka pytań, które pomogą nam ocenić zakup mieszkania. I o tych pytaniach właśnie dziś chciałem ci powiedzieć. zapraszam.

O czy w tym odcinku:
– jaki kredyt hipoteczny można nazwać rozsądnym,
– na, co należy zwrócić uwagę przy zakupie nieruchomości,
– jakie pytania trzeba sobie zadać przed wyborem nieruchomości i spotkaniem z ekspertem kredytowym.

Jak mądrze wziąć kredyt hipoteczny?

W dzisiejszym odcinku opowiem o marzeniach oraz rozsądnym kredycie. Zastanowimy się wspólnie nad odpowiedziami na pytania. Czy stać mnie na daną nieruchomość? Czy dana nieruchomość spełnia moje potrzeby i oczekiwania? Mam nadzieje, że po tym odcinku poznacie swoje odpowiedzi na te pytania lub chociaż zmuszą one do refleksji nad tym jaką nieruchomość kupisz. Zastanów się czy ta decyzja nie zamrozi Twojej płynności finansowej na lata.

Przeczytaj także: Jak kupić/sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym?

Przede wszystkim musisz wiedzieć czy kupujesz swoje mieszkanie jako marzenie czy jako cel. Musisz brać pod uwagę rozsądny zakup chociażby pod kątem powierzchni mieszkania. Przykładowo, jeżeli jesteś singlem to rozsądniej jest kupić kawalerkę lub mieszkanie dwu pokojowe niż czteropokojowe lub dom. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy mieszkasz w jednym pokoju wynajmując resztę, a wpływy spłacają ratę kredytu. Postaraj się podjąć rozsądną decyzję pod kątem ekonomicznym. Zakup dużego mieszkania z myślą, że za np. 2 lata zamieszkasz tam z narzeczoną, a za 4 lata z dziećmi jest wątpliwie opłacalny. Nie ma sensu płacić powierzchnie, której nie używasz przez 2-3 lata lub więcej. Tym bardziej, jeśli nie chcesz mieszkać z kimś może wystarczy Tobie mniejsza nieruchomość, a z czasem zmienisz mieszkanie na większa. Ja sam zrobiłem w ten sposób, że jako pierwsze mieszkanie zakupiłem kawalerkę. Wykańczałem ją uzyskują niskie koszty wiedząc, że jest to moja trampolina do większej nieruchomości, której będę potrzebował. W momencie, gdy otrzymałem informację, że w drodze jest maleństwo to zaczęliśmy z żoną szukać nowego mieszkania zostawiając poprzednie. Aktualnie jest wynajmowane już przez cztery lata i ktoś inny spłaci mi mój kredyt. Nie był on duży, dlatego starczyło uzyskałem zdolność kredytową na kolejny produkt.

Mówiąc o zakupie nieruchomości często używa się słów lokalizacja, lokalizacja, lokalizacja. Oznacza to, że lokalizacja nieruchomości jest kluczowa. Czy odpowiednia dla Ciebie będzie w ścisłym centrum czy na obrzeżach metropolii? Wybierając obrzeża masz szybki dojazd do miasta i jest to tzw. sypialnia dla mieszkańców.

Zdarza się, że mieszkanie tak nam się podoba, a zwłaszcza kobietom, ponieważ one częściej kupują oczyma, że bez znaczenia jest 50 tysięcy w jedną czy w drugą stronę. Argumentują to, że jest to tylko kilkaset złotych więcej na racie co miesiąc. Nie biorąc pod uwagę, że będzie to trwać kilkadziesiąt lat. Musisz zadać sobie pytanie czy stać mnie na tą nieruchomość. Należy przeanalizować środki na wkład własny, opłaty, ratę. Trzeba wziąć pod uwagę, że stopy procentowe mogą wzrosnąć i wtedy rata kredytu również wzrośnie. Czy Twój budżet jest do tego dostosowany?

Spróbuj przemyśleć czy dane lokalizacja i cena spełnia ważne aspekty. Mowa tu o komforcie życia, czas dojazdu do moich codziennych miejsc. Nie warto kupować mieszkania w lokalizacji, gdzie będę tracił dużo czasu na dojazdu, ponieważ nie będziesz miał czasu, żeby skorzystać z tego mieszkania. Jakie wartości ma dać Ci ta nieruchomość? Może to być poczucie bezpieczeństwa, ponieważ posiadasz swoją własność. Czy bardziej szukasz mieszkania typu bunkier? W takim miejscu, żeby wejść do mieszkania musisz mieć kartę, minąć ochroniarza, wcisnąć domofon i otworzyć drzwi kluczem. Jest to fajne, jeżeli nie chcesz, aby odwiedzali Cię znajomi, ponieważ mogą się do tego zrazić. Zastanów się czy jest to Twój wybór czy może znajomi uważają w takich miejscach powinno się teraz mieszkać. Wybierz czy idziesz za swoim głosem serca czy za tłumem. Są to pytania, na które nie znajdziesz u mnie odpowiedzi ze względu na to, że zazwyczaj nie mam na to czasu. Moja główna rola to załatwienie kredytu. Jeżeli zapytasz mnie czy warto kupić tą nieruchomość odpowiem tak lub nie, ale na pewno odpowiem, że warto kupić na kredyt.

Nagrywam ten podcast po to, abyś miał czas na powyższe przemyślenia, a kiedy już do mnie trafisz będziesz wiedział, że nieruchomość i cena jaką za nią zapłacisz jest warta Ciebie.

Kiedy jest dobry czas na zakup nieruchomości?

Podobno teraz, a lepszy był wczoraj. Kolejny dobry czas na zakup nieruchomości prawdopodobnie jutro. W związku z tym warto działać. Zacznij od ustaleniu planu działania. Możesz skrupulatnie brnąć od jednej do drugiej nieruchomości i nie wydawać dużo na nieruchomość, która w przyszłości może Ci się przydać w stu procentach. Innym rozwiązaniem jest korzystać z obecnej nieruchomości, a kapitał przeznaczać na inwestycję, zakup nieruchomości, sprzedaż aut, prowadzenie sklepu internetowego czy inną formę zarabiania. Zastanów się czy kupując większe mieszkanie nie zamykasz sobie możliwości do marzeń czy innych planów do realizacji.

Podobał Ci się ten odcinek podcastu – będę wdzięczny za udostępnienie.

jak mądrze kupić nieruchomość?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.