Dzisiaj porozmawiamy o tym, jakie możliwości ma do wyboru osoba, która myśli o kredycie hipotecznym. Czy warto skorzystać z usług specjalisty? Czym różni się pośrednik kredytowy od doradcy czy osoby zatrudnionej w banku i dlaczego zależy mu na tym, żebyś dostał dobry kredyt? Zapraszam do słuchania i subskrybowania podcastu. 

Dlaczego warto korzystać z usług pośrednika kredytowego?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, dlaczego warto działać z ekspertem kredytowym? Czy wiesz, na czym polega taka współpraca?

Zacznijmy od tego, jakie w ogóle masz możliwości wsparcia podczas ubiegania się o kredyt hipoteczny. Tak naprawdę możesz wybrać jedną z trzech opcji:

1) Wsparcie bankiera

Jeśli myślisz o kredycie hipotecznym, najprostsza wydaje się wizyta w banku. Oczywiście pod warunkiem, że pracownik, do którego trafisz jest kompetentny i skutecznie przeprowadzi Cię przez cały proces. 

2) Pośrednik kredytowy

To kolejny specjalista, który może wesprzeć Cię w uzyskaniu kredytu. Również przy założeniu, że okaże się ekspertem w swojej dziedzinie. Jeśli planujesz skorzystać z usług pośrednika, serdecznie zapraszam Cię do kontaktu. 

3) Doradca kredytowy

Zawód ten często mylony jest z pośrednikiem kredytowym. Warto jednak wiedzieć, że są to dwie zupełnie inne funkcje. Czym się różnią?

Krótko mówiąc, usługi doradcy kredytowego są płatne i ich koszty ponosi klient, czyli Ty. Natomiast pośrednik kredytowy otrzymuje wynagrodzenie od banku, w związku z czym nie pobiera żadnych opłat od Ciebie. Na tym polega główna różnica między tymi dwiema osobami. 

Zalety współpracy z ekspertem kredytowym

Korzystając z usług pośrednika masz pewność, że powierzasz swoją sprawę osobie, której zależy na uzyskaniu kredytu niemalże tak samo jak Tobie, a czasami nawet bardziej. Dlaczego? Opowiem Ci na przykładzie mojej działalności. 

Moim zadaniem jest sfinalizowanie transakcji, czyli uzyskanie dla Ciebie pozytywnej decyzji kredytowej. I tak naprawdę, dopóki tego nie zrobię, nie otrzymam wynagrodzenia, ponieważ jest ono uzależnione od uruchomionej kwoty kredytu. Zatem głównym celem moich działań jest dążenie do tego, żebyś nie tylko otrzymał kredyt, ale również, żeby bank przyznał Ci go na jak najkorzystniejszych warunkach. Bo jeśli podpiszesz umowę, ja dostanę wynagrodzenie i będę mógł przystąpić do współpracy z kolejnym klientem.

Pośrednikowi kredytowemu zależy na Twojej satysfakcji, na tym, żebyś polecał go dalej i kierował do niego następnych klientów. Chwaląc moje usługi budujesz też mój wizerunek eksperta, specjalisty w dziedzinie kredytów. Dlatego pamiętaj o tym, że warto polecać dobre osoby. I nie mówię tego, tylko dlatego, że sam działam w tej branży. Równie dobrze może to być pośrednik nieruchomości, szewc czy fizjoterapeuta. Zapewniam Cię, że wszystkie osoby, które działają w usługach będą Ci wdzięczne za dobre słowo, za to, że ktoś docenia ich wkład w swoją pracę i rzetelne podejście do klienta.

Przeczytaj także: Jak kupić/sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym?

Pośrednik kredytowy a specjalista z banku

Mając do wyboru eksperta kredytowego lub bankiera bez wahania wybrałbym tego pierwszego. Dlaczego? Ponieważ zna procesy uzyskania kredytu w wielu różnych bankach, a nie tylko w jednym. Jest to ogromny atut, zwłaszcza w sytuacji, gdy wybrany przez Ciebie bank z jakiegoś powodu nie uznaje Twoich dochodów, umowy i pracę czy też wybranej nieruchomości. 

Jak to wygląda w praktyce? Wyobraź sobie, że przychodzisz do banku „X” i pracownik informuje Cię, że nie zaakceptuje Twojego dochodu z umowy o pracę, ponieważ kończy się ona za rok. A w danym banku respektowane są wyłącznie umowy na czas nieokreślony. Nie masz zatem wymaganej zdolności kredytowej. 

Natomiast w takiej sytuacji ekspert kredytowy nie odeśle Cię z kwitkiem, a wskaże kilka innych placówek, które bez problemu uznają Twój dochód, mimo że Twoja umowa jest na czas określony. Dla wielu banków wystarczającym zabezpieczeniem jest umowa na sześć miesięcy albo promesa zatrudnienia po upływie tego czasu. A znajdą się i takie, które zaakceptują umowę kończącą się w tym miesiącu. Jest to kwestia researchu i weryfikacji, jak dany bank liczy zdolność kredytową.

Poza tym, jeżeli pójdziesz do banku, pracownik będzie za wszelką cenę przekonywał Cię do swojej oferty. Ale bez żadnej gwarancji i konkretów. I niestety bardzo często później okazuje się, że nawet jeśli otrzymałeś kredyt, to na standardowych warunkach. Zresztą, bądźmy szczerzy, co innego może powiedzieć Ci bankier? To oczywiste, że będzie zachwalał swoją ofertę, ponieważ na tym polega jego praca. Nie zaproponuje Ci przecież, żebyś skorzystał z oferty konkurencji. Gdyby usłyszał to jego przełożony, to zapewne wspólnie wyszlibyście z tego banku w poszukiwaniu nowych możliwości (i pracy).

Zalety współpracy z pośrednikiem

Decydując się na współpracę ze mną, czy z innym ekspertem kredytowym, masz tę przewagę, że poznasz oferty z wielu banków i sam wybierzesz, która z nich jest dla Ciebie najatrakcyjniejsza. Być może wolisz niższą prowizję lub kredyt bez produktów dodatkowych. Albo bank, który pozwoli Ci nadpłacać kredyt bez naliczania dodatkowych opłat. Są to kluczowe kwestie, które ustalam z klientami już podczas pierwszego spotkania. Wiedząc, jakie są Twoje oczekiwania i plany na przyszłość składamy wnioski do tych banków, których oferty są najbardziej dopasowane do Twoich potrzeb i preferencji. 

Kolejną zaletą współpracy z ekspertem jest oszczędność czasu. W trakcie pierwszego spotkania sprawdzamy, czego potrzebujesz, ustalamy Twoje priorytety, liczymy zdolność kredytową i weryfikujemy dochody. Dzięki temu już na drugim spotkaniu mogę przedstawić Ci szczegółową ofertę banków, które w największym stopniu spełniają Twoje oczekiwania. Podczas jednej sesji wypełniamy formularze do 2-3 instytucji. 

Co prawda, kiedy idziesz do banku, wygląda to podobnie, czyli opowiadasz bankierowi, jaka jest Twoja sytuacja i wypisujesz wnioski. Ale jeżeli chcesz zwiększyć swoje szanse na kredyt, musisz iść do innego oddziału, po raz kolejny przedstawić swoją historię i wypełnić nowe formularze bankowe. Krótko mówiąc, to co mógłbyś zrobić w 2,5 godziny, zajmuje Ci 4 do 5 godzin. Pod warunkiem, że wybrałeś te banki, do których chcesz składać wnioski. 

A jeśli chcesz najpierw sprawdzić, czy oferty poszczególnych oddziałów spełniają Twoje oczekiwania i czy wybrałeś rozsądnie, to tak naprawdę musisz parokrotnie wybrać się do różnych banków. Licząc na to, że nie będzie  kolejki i od razu trafisz do specjalisty, który jest kompetentny i pomoże Ci uzyskać kredyt hipoteczny.

O czym jeszcze warto wiedzieć?

Mając informację na temat nieruchomości, wiedząc, co chcesz kupić, musisz liczyć się z tym, że dany bank może z jakiegoś powodu nie zaakceptować Twojego lokalu. Na przykład niektóre banki nie uznają transakcji na rynku pierwotnym, jeżeli nieruchomość jest w trakcie budowy. Inne nie respektują spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. I nawet to, że lubisz swój bank, masz w nim konto, być może jesteś klientem VIP, nie zmieni faktu, że nie otrzymasz kredytu na tę konkretną nieruchomość. Mimo że jesteś zaufanym klientem i masz odpowiednią zdolność kredytową. 

Właśnie dlatego uważam, że warto skorzystać z usług eksperta kredytowego. Największe atuty takiej współpracy to oszczędność czasu i większe możliwości wyboru atrakcyjnej oferty. I w tych dwóch kwestiach zawiera się główna różnica między pośrednikiem kredytowym a specjalistą z banku.

A jakie Ty masz doświadczenia, związane z uzyskiwaniem kredytu hipotecznego? Być może masz inne zdanie na ten temat? Chętnie je poznam. Serdecznie zapraszam do dyskusji w komentarzu. A jeśli ten odcinek Ci się spodobał, zasubskrybuj mój kanał i poleć go znajomym! Do usłyszenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.