Jak inwestować w nieruchomości mając mieszkanie z MdM?

O tym dzisiaj:

  • czy można inwestować w nieruchomości mając mieszkanie z dopłatą MdM (rządowe dofinansowanie Mieszkanie dla Młodych)
  • zakup działki/pozwolenie na użytkowanie/czas budowy
  • lokal usługowy – czy można kupić?
  • w co można zainwestować mając dofinansowanie MdM?
  • co to jest nieruchomość mieszkalna?
  • masz zdolność kredytową i nie chcesz stracić dopłaty – jak to zrobić?
  • podnajem nieruchomości – czy można z MdM?

Masz pomysł na jeszcze jakieś inwestycje – podziel się w komentarzu!

Transkrypcja:

Witam serdecznie Janusz Grabowski podcast o możliwościach w nieruchomościach w branży finansowej. Od 2007 r. skutecznie i sprawnie załatwiam dla moich klientów kredyty hipoteczne.

W dzisiejszym odcinku opowiem, po raz kolejny, o dawnym programie “Mieszkanie dla Młodych” Odpowiem na pytanie  jak posiadając już kredyt inwestować w nieruchomości tak by nie stracić uzyskanej dopłaty.

Kiedy można stracić dopłatę? Opowiadałem w poprzednim odcinku zapraszam do odsłuchania, w dzisiejszym odcinku będzie o tym jak inwestować, żeby tej dopłaty nie stracić, a jednak być graczem na rynku nieruchomości.

Przede wszystkim przypominam o jednej ważnej rzeczy; program MdM wiąże się z tym że nie można kupić innej nieruchomości mieszkalnej. Przez nieruchomość mieszkalną rozumiemy dom oddany do użytku, czy mieszkanie oddane do użytku, w których można mieszkać.

Moje pytanie:

Czy w takim razie działka budowlana, działka rolna lub działka pod zagospodarowanie działalności jest terenem mieszkalnym?

Odpowiedź brzmi: nie, bo nie ma na niej wybudowanej nieruchomości mieszkalnej, zatem śmiało możesz inwestować w grunty i brać na to kredyt, gdyż jak najbardziej ustawa o programie dofinansowania nie wyklucza tego, że możesz kupić taką nieruchomość.

Możesz także kupić lokal usługowy.

I tutaj mamy do czynienia z dwoma aspektami. Z jednej strony typowe biuro lokal na głównej ulicy, które możesz kupić i podnajmować dla danej firmy z drugiej  możesz kupić apartament który jest jako lokal usługowy w górach czy nad morzem. Możesz kupić wynajmować handlować to twoje prawo co chcesz z tym zrobić.

Kolejną nieruchomością, w którą możesz zacząć inwestować są garaże czy komórki lokatorskie. Można kupić taką nieruchomość bo nie jest to nieruchomość mieszkalna.

Pytanie, które często słyszę to jak inwestować inwestować w nieruchomości mieszkalne?

Owszem możesz to zrobić, jest możliwość na kupowanie nieruchomości w trakcie budowy od dewelopera na podstawie umowy deweloperskiej i sprzedaż tej nieruchomości przed odbiorem czyli na tak zwanej cesji praw z umowy lub deweloperskiej.

Możesz też bawić się w małą deweloperkę. Możesz kupić działkę, o której wspomniałam zawnioskować o budowę, załatwić projekt, pozwolenie wybudować nieruchomość. Następnie przed samym pozwoleniem  na użytkowanie sprzedać nieruchomość jako sprzedaż nieruchomości gruntowej z domem w trakcie budowy. Na tego typu działanie jak najbardziej można załatwić kredyt więc nie ma problemu żeby kupujący uzyskał kredyt na dokończenie zakupu i budowy domu. Masz także możliwości podnajmu czyli wzięcia nieruchomości od kogoś i zarządzania nią żeby zarobić na wynajmie. Masz też możliwość prowadzenia usług pośrednictwa jak home staging. Zakres jest duży tak naprawdę ogranicza Cię kreatywność i chęci.

Jeśli masz Chęć i wytrwałość, chcesz w tym działać zawsze są możliwości.Pamiętaj o jednym, to że masz kredyt, to że masz program mieszkanie w kredycie w programie MdM nie ograniczać Ci tego, że nie możesz kupować wynajmować nieruchomości tylko sprawdź w jakim kierunku możesz w tym działać.

Dziękuję za uwagę podcast o możliwościach w nieruchomościach zapraszam do kontaktu Janusz Grabowski.

Przeczytaj także: Jak nie stracić dopłaty MdM?

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.