Jak nie stracić dopłaty MdM?

Jeszcze w 2018 można było zakupić mieszkanie i uzyskać dopłatę MdM. W dzisiejszym odcinku podcastu przypomnę Ci, jakie były warunki brzegowe programu MdM. A w kolejnym odcinku porozmawiamy o możliwościach w nieruchomościach dla tych, którzy posiadają mieszkanie w programie MdM.

Czego się dowiesz:
– poznasz zarys programu MdM – jakie były wymogi programu MdM?
– poznasz różnice między rynkiem wtórnym a pierwotnym,
– dowiesz się, co zmieniła nowelizacja ustawy,
– ile możesz stracić jeżeli zdecydujesz się na zakup na kolejnego mieszkania/domu?
– MdM a rozbudowa/nadbudowa – czy się traci dopłatę?
– czy można mieć zarejestrowaną działalność gospodarczą na mieszkanie z dopłatą MdM?

O programie MdM mówiłem również w programie „Otwarta antena” w telewizji WTK. Zapraszam do obejrzenia mojego występu:

MdM – mój występ w WTK Poznań

Transkrypcja:

Witam serdecznie Janusz Grabowski z tej strony. Od 10 lat działam w branży finansowej przede wszystkim skutecznie przeprowadzam klientów przez proces załatwiania kredytu, zwłaszcza kredytu hipotecznego.

W dzisiejszym odcinku opowiem o programie, którego już nie ma: mieszkanie dla Młodych. Ten odcinek jest tak naprawdę dla każdego, kto uzyskał dofinansowanie w tym programie, żebyś wiedział co zrobić aby nie stracić dopłaty.

Dlaczego? W zależności od nieruchomości ilości dzieci, metrażu twoja dopłata była od kilkunastu, kilkudziesięciu do nawet 100 tys. złotych. Szkoda byłoby stracić te pieniądze.

Przypomnijmy co jest ważne, jakie wymogi trzeba spełnić aby nie stracić dofinansowania? Po roku dwóch, czy pięciu możesz już do końca nie pamiętać co możesz a czego nie wolno ci robić. Jak to jest faktycznie?

Pierwszą ważną rzeczą jest wymóg przeznaczenia nieruchomości na własne cele mieszkalne. To znaczy, że nie możesz jej użyczyć komuś innemu, nie możesz jej np. wynajmować.

Druga, to pięć lat od aktu przeniesienia własności. Dlaczego to jest ważne? Ponieważ dzień przeniesienia własności nie zawsze jest dobrze rozumiany. Jeżeli kupowałeś na rynku wtórnym i masz dopłatę, to tak naprawdę dzień podpisania umowy jest dniem  przeniesienia własności. Jeśli natomiast kupowałeś coś od dewelopera może zdarzyć się tak, że np. dzisiaj podpisałeś umowę kredytu a zanim otrzymałeś akt przeniesienia własności minął rok lub półtorej i dopiero od aktu ostatecznego przeniesienia własności jest liczone dla Ciebie pięć lat  warunku brzegowego dofinansowania.

Może okazać się, że podpisałeś umowę o dopłatę w 2016 r. a odebrałeś nieruchomość dopiero dzisiaj. Znaczy to, że dopiero od dzisiaj jest liczone pięć lat, mimo że dwa lata czekałeś na swoje wymarzone mieszkanie.

Kolejną ważną sprawą, jest moment wzięcia kredytu. Czy nastąpił on przed czy po nowelizacji ustawy o programie dofinansowania. Od tego zależy czy  możesz całkowicie spłacić kredyt czy  tylko częściowo go nadpłacać.  Jeżeli to było po nowelizacji ustawy, to możesz nadpłacić kwotę uzyskanej dopłaty. Co to znaczy? To znaczy, że jeśli otrzymałeś np 26 000zł dofinansowania, to przez pierwsze pięć lat możesz poza bieżącymi spłatami,  

26 000 zł jednorazowo lub w kilku ratach sobie nadpłacić.

Kolejna wątpliwość: mam dopłatę, wiem jak jej nie stracić, ale jeśli chciałbym sobie kupić większe mieszkanie to ile stracę tej dopłaty? Na to jest prosty wzór: od dnia aktu przeniesienia własności liczymy pięć lat i jeśli  dzisiaj jesteśmy dwa i pół roku od aktu przeniesienia własności czyli 30 miesięcy – w tym przypadku jest to równo połowa od 60 miesięcy –  czyli połowę dopłaty musisz oddać do banku. A co jeśli minęło pięć miesięcy od aktu? Wtedy  55,6 tej dopłaty musisz zwrócić czyli jakieś 23 – 24 tys.  To już jest znaczące. A jeśli zostało mi pięć miesięcy do aktu? Czyli już prawie cały czas wykorzystałem wtedy będę musiał wrócić kilkaset złotych może 1000-2000

Pamiętaj o tym myśląc co chcesz zrobić kiedy chcesz zmienić mieszkanie zakupione w tym programie.

Jest jeszcze jeden aspekt,kiedy  klienci myślą, że można stracić dopłatę –  jest to rozbudowa nieruchomości.  Według opinii banku Gospodarstwa Narodowego nadbudowa i rozbudowa nie jest równoznaczna ze stratą dopłaty bo bank nie definiuje później co klient zrobi,  jeśli dalej przeznacza ją na własne cele mieszkaniowe.Pamiętaj, że  własne cele mieszkaniowe to nie jest przerobienie mieszkania na biuro firmy, ale już zarejestrowanie tam własnej działalności gospodarczej po to żeby było miejsce prowadzenia jest teoretycznie celem mieszkaniowym i nie ma straty dopłaty.

To tak w skrócie, pamiętaj o tym wszystkim żeby nie stracić dopłaty.

Dziękuję bardzo zapraszam do polajkowania, subskrypcji dodania komentarza.

Do usłyszenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.