Czego się dowiesz z tego odcinka:
- jak się przygotować do budowy domu?
- projekt budowlany – do czego jest Ci potrzebny?
- zdolność kredytowa przy kredycie hipotecznym na budowę domu – na co zwracają uwagę banki?
- jakie masz możliwości, kiedy chodzi o kredytowanie budowy domu?
- co warto zrobić przed zawnioskowaniem o pozwolenie na budowę domu?
- na, co są wrażliwe banki i na, co Ty musisz uważać?
- dlaczego garaż ma znaczenie?
- na, co zwrócić uwagę wybierając projekt?
- jak wnioskować o pozwolenie na budowę domu – jakie zmiany można zastosować?
Jak się przygotować do budowy domu?
W tym materiale opowiem jak się przygotować do budowy domu, gdy będziesz chciał korzystać z kredytu hipotecznego, aby uzyskać finansowanie na nieruchomość. Zapraszam.
- jak się przygotować do budowy domu?
- projekt budowlany – do czego jest Ci potrzebny?
Gdy już posiadasz wybraną działkę lub jej nie masz, to warto już przygotować projekt budowlany, aby wiedzieć o jakiej nieruchomości myślisz. Jest to ważne ze strony aspektów technicznych pod kątem uzyskania kredytu hipotecznego.
- zdolność kredytowa przy kredycie hipotecznym na budowę domu – na co zwracają uwagę banki?
Bank zwróci uwagę na powierzchnie użytkową, ponieważ banki przyjmują między 2-2,5 tys. zł za metr kwadratowy jako koszt budowy na metr kwadratowy powierzchni. Oznacza to, że jeżeli chcesz wybudować 100m powierzchni użytkowej domu, okaże się, że bank przyjmie, że potrzebujesz 250 tys. na zakończenie budowy. Nawet, jeśli w budowie pomoże Ci ktoś z rodziny, bądź znajomy tzw. “po kosztach” i zrobisz to za 150 tys. To bank mimo wszystko stwierdzi, że potrzebujesz 250 tys. zł środków na zakończenie budowy. W takiej sytuacji możesz zacząć budowę z własnych środków i później zawnioskować o kredyt o brakujące środki. Drugą rzeczą jest powierzchnia usługowa. Banki są wrażliwe w przypadku, kiedy powierzchnia usługowa jest większa niż 20% lub 30% całej budowy, bo wtedy bank może stwierdzić, że nie kupujesz tego na cele mieszkaniowe tylko chcesz tam prowadzić np. firmę i w takiej sytacji kredytu hipotecznego możesz nie dostać.
Jeśli chodzi o garaż wszystko zależy od tego czy jest w bryle budynku, czy jest oddzielnym budynkiem. Ma to znaczenie, ponieważ kiedy jest w bryle budynku trzeba mieć tam koszt budowy powierzchni całkowitej, nie usługowej jest liczona jako połowa tej powierzchni użytkowej, ale jeśli w projekcie jest okazana jako bryła oddzielna, to koszty budowy garażu są liczone wyżej.
Wybierając projekt zwróć uwagę według jakich materiałów jest przygotowany. Jeden z moich klientów zamówił sobie projekt z internetu. Zawnioskował o pozwolenie na budowę, otrzymał kredyt i zaczął budowę. Zatrudnił kierownika budowy i okazało się, że koszty budowy wzrosły, ponieważ ściany według projektu miały być żelbetonowe przez co koszty wzrosły o 30 tys. Warto wspomnieć, że dom może być również drewniany, a wiem, że łatwiej uzyskać projekt budowalny na dom drewniany niż na murowany. Jeden z moich klientów wnioskuje o pozwolenie na budowę domu murowanego i gdy otrzymał projekt i pozwolenie na budowę zawnioskował o zmianę na konstrukcję z drewna. Kiedy była już zaakceptowana zmiana projektu, wtedy wnioskowaliśmy o kredyt.
Zrobiliśmy to dopiero w tym momencie, bo jeżeli zawnioskujesz o projekt na budowę części murowanej, a w między czasie zrobisz tak istotne zmiany w projekcie to, bank mógłby mieć problem z rozliczeniem Twojej budowy lub wypowiedzieć kredyt, ponieważ analizując nieruchomość, która będzie zabezpieczeniem kredytu rzeczoznawca wyceniał dom murowany, a nie dom drewniany. Istotne zmiany w projekcie powierzchni użytkowej warto przeanalizować z architektem, czy to są znaczące zmiany w projekcie, czy niewielkie, bo to też ma wpływ na to jak bank będzie podchodził do rozliczenia Twojej budowy.
Reasumując, jeśli chcesz zacząć budowę, pamiętaj by zbadać swoją zdolność kredytową, ale zanim to zrobisz musisz wiedzieć mniej więcej jakiej powierzchni użytkowej potrzebujesz, ile jest powierzchni usługowej, czy chcesz mieć garaż w bryle, czy oddzielnie.
Po więcej informacji zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam serdecznie,
Janusz Grabowski