Zobacz materiał na moim kanale na YouTube

Czego dowiesz się z tego odcinka?

  • co jest ważne przy deklaracjach podatkowych?
  • dlaczego nie warto zostawiać deklaracji na ostatnią chwilę
  • o co musisz zadbać
  • co zaliczki na podatek ma wspólnego z PIT-em
  • dochód a przychód
  • stany magazynowe – dlaczego są ważne dla procesu kredytowania.

 

Od ponad dekady załatwiam skutecznie kredyty hipoteczne dla moich Klientów, jestem inwestorem, ojcem i mężem a co dla Ciebie najważniejsze skutecznym kredytowcem.

Dzisiejszy odcinek jest dla Ciebie zarówno, jeżeli jesteś przedsiębiorcą, jak i jeżeli znasz kogoś, kto nim jest, bo warto, aby w tym przypadku zainteresować się tematem deklaracji podatkowych.

Co jest ważne w składaniu deklaracji podatkowych?

Deklaracja podatkowa jest składana rok w rok. Gdy nagrywam ten odcinek jest początek lutego, czyli czas, gdy większość przedsiębiorców zaczyna się szykować do złożenia PIT-u. W ostateczności, formalny czas ma do końca kwietnia. Jeżeli komuś uda się wcześniej skompletować wszystkie formalności, to może złożyć deklarację wcześniej.  Nie zostawiaj jednak tego na ostatnią chwilę, ponieważ deklaracja podatkowa, złożona za dany rok mówi o tym, jak banki będą Ciebie traktować przez kolejny rok albo coraz częściej dwa lata.

Czy ważne jest to, jak wygląda mój PIT?

Niezwykle ważne jest abyś zadbał oto, jak wygląda twój pit. W kwestii zeszłorocznego raczej za dużo nie zadziałasz, ale na kolejny rok masz czas, by się przygotować. Pamiętaj, by regularnie płacić zaliczki na podatek dochodowy, gdyż w nowym picie jest rubryka zaliczki na podatek dochodowy za dany miesiąc, za dany kwartał i należy określić w jakiej wysokości są one należne a w jakiej zapłacone.

Czy istnieje różnica między dochodem a przychodem?

 Najważniejszą rzeczą jest wysokość dochodu na PIT. Niestety wciąż duża ilość przedsiębiorców myli pojęcie przychodu z dochodem. Co to oznacza? Przykładowo, restaurator, czyli właściciel baru czy też restauracji, może mieć średnio miesięcznie 300 000 złotych obrotów, czyli jest to jego przychód. Deklarowany na picie dochód otrzyma dopiero po podliczeniu wszystkich kosztów zakupu towaru, pracowników i wynajmu lokalu i w konsekwencji zostaje mu tylko 5000 złotych.  Zatem dopiero kwota 5000 złotych stanowi dopiero jego dochód.

Różnica między dochodem, który deklaruję a wyliczonym przez bank

Zdarza się, że bank wylicza nieco mniejszy dochód. Przy takiej sytuacji może się okazać, że w jednym banku klient ma dochód wyliczony przez bank w wysokości 3100 złotych, a w drugim banku ten sam dochód wyliczony będzie na 3900 złotych. Należy pamiętać, że jest to ten sam pit i   są to te same wyniki finansowe.

Czy wystarczy, że zapłaciłem podatek?

Ostatnią z najważniejszych rzeczy są stany magazynowe, tak zwany remanent początkowy i końcowy. Dlaczego? Według deklaracji podatkowej możesz mieć bardzo wysoki dochód, ale według książki przychodów i rozchodów, twój dochód może wyjść na minus.  Czy to jest ważne? Według Ciebie mniej, bo tylko myślisz o tym, że podatek został zapłacony, jednak według zdolności kredytowej i procesów jakie akceptują banki jest to bardzo ważne.

Podsumowanie

Reasumując, w dzisiejszym odcinku powiedziałem o trzech najważniejszych rzeczach, które są istotne przy PIT. Pamiętaj, że na deklaracji widać zaliczki na podatek, czyli czy są terminowo płacone i jakiej są wysokości, oraz że zaliczki na podatek płacone są w zależności od dochodu. Pamiętaj, dochód to nie przychód, a powinieneś dbać głównie o swój dochód.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.