Myślisz o kredycie hipotecznym i zastanawiasz się jak to zrobić szybko? Musisz posłuchać dzisiejszego odcinka podcastu.

Skąd pobrać podcast?

Podcast dostępny jest dla Ciebie w wielu miejscach:

  • Na blogu – lista podcastów
  • W serwisie Spreaker 
  • Jestem też na Spotify
  • W aplikacji Player FM lub Podcast Addict (możesz ściągnąć na telefon z Androidem)
  • Możesz mnie też słuchać na youTube:

Wersja do czytania:

Jak szybko uzyskać kredyt hipoteczny? (czasy procesowe w bankach)

Dzisiaj poruszymy temat czasów procesowych w bankach. Odpowiem na pytania, czy obowiązuje 21 dni na wydanie decyzji kredytowej od złożenia wniosku, ile to trwa i jak szybko załatwić kredyt hipoteczny na fajnych warunkach. Zapraszam.

Na samym początku chce podkreślić, że ustawowe 21 dni, w większości banków nie obowiązuje. Niestety, bardzo skutecznie to omijają. Mianowicie, gdy pojawia się wniosek o wstępną decyzje kredytową, czyli wniosek o możliwość ubiegania się o kredyt. Są banki, w których ta decyzja wstępna trwa nawet do 1,5 miesiąca, a są też banki, które są w stanie wydać decyzje ostateczną w ciągu 21 dni. Ja tworząc ten podcast otrzymałem decyzję 7 dnia roboczego od złożenia wniosku. Jak to zrobiłem? Byłem przygotowany. Oczywiście jest mi łatwiej, bo znam tę branże jednak Ty tez możesz się przygotować:

  • Spotkaj się z dobrym ekspertem kredytowym, żeby omówić kilka kwestii i na spokojnie przygotować się wcześniej. Na spotkaniu dowiesz się jakie dokumenty będą potrzebne, wyliczysz zdolność kredytową. Zweryfikujemy aktualne zadłużenia kredytowe. To spotkanie pozwoli Ci też uzyskać odpowiedź na wiele nietypowych pytań jak np. dotyczących umowy o pracę.
  • Mentalnie, bo są banki, w których ta oferta się zmienia. Jednego dnia liczysz zdolność kredytową i dopiero wtedy zaczynasz szukać nieruchomości. Jednak, jeżeli uważasz, że jesteś gotowy i szukasz różnych ogłoszeń to powinieneś w jakimś stopniu mieć już wypełnione jakieś formularze bakowe. W takiej sytuacji poproś bankiera, aby na spokojnie pozwolił Ci wypełnić te druki, bo faktycznie oferty mogą się zmienić, ale lepiej jest większość już tych druków przepisywać niż później szukać informacji. Zrób wcześniej zestawienie najważniejszych pytań, żebyś wiedział co wpisywać. Sprawdź, czy nadal masz ważny dowód osobisty. Zorganizuj już skan swojego PIT’u. Dzięki temu nie tracisz czasu i załatwiasz wszystko od ręki. Gdy masz wybraną nieruchomość męcz pośrednika o komplet dokumentów odnośnie nieruchomości. Oczywiście wcześniej sprawdź jakie są potrzebne, możesz w banku poprosić o chceckliste, dzięki temu będziesz pewny, czego potrębujesz od zbywcy. Warto tez uczulić swoją księgową, aby w razie nagłej sytuacji była w stanie wydać Ci wszystkie potrzebne dokumenty, czy to dotyczącej Twojej firmy, czy czegoś innego. Dlaczego warto mieć wszystkie dokumenty szybciej? Bardzo dużo jest transakcji gotówkowych, zbywcy często boją się kredytowych klientów z tego względu, że nigdy nie ma pewności, ponieważ w sytuacji transakcji gotówkowej zbywca dostaje pieniądze, a w sytuacji kiedy wnioskujesz o kredyt zbywca czeka. Dlatego ważne jest, aby ten proces przyspieszyć i tak jak wcześniej podkreśliłem, by mieć wszystkie wnioski gotowe. W takiej sytuacji zbywca spojrzy na Ciebie inaczej. Oczywiście, na niektóre rzeczy nie możemy wpłynąć, nawet jeśli mamy gotowe wszystkie dokumenty to może się okazać, że bank ma aktualnie nawał pracy i finalizacja potrwa dłużej. Przewiduj takie sytuacje i dokumenty złóż w różnych bankach.

Jak widzisz, są banki, w których jesteś w stanie tę decyzję szybko załatwić, ale musisz być przygotowany. Będąc przygotowanym możesz o wiele więcej.

Zapraszam do kontaktu,

Janusz Grabowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.