W dzisiejszym odcinku chciałbym Tobie drogi słuchaczy nakreślić temat nadpłacania kredytu hipotecznego zaciągniętego we franku szwajcarskim. Jak można podejść do tego tematu? Po co miałbyś nadpłacać takowy kredyt? Czego trzeba być świadomym mając kredyt w walucie obcej?

Zapraszam do posłuchania tego odcinka:

Skąd pobrać podcast

Podcast dostępny jest dla Ciebie w wielu miejscach

  • Na blogu – lista podcastów
  • W serwisie Spreaker 
  • Jestem też na Spotify
  • W aplikacji Player FM lub Podcast Addict (możesz ściągnąć na telefon z Android)
  • Możesz też słuchać na YouTube na moim kanale:

Lubisz słuchać podcastów na YouTube? Sprawdź mój kanał!

Wolisz czytać? Zapraszam do transkrypcji?

Kredyt we franku szwajcarskim (CHF) – kiedy warto nadpłacać?

Najlepszą odpowiedzią na to pytanie jest: to zależy, ponieważ pojawia się tu też pytanie, po co chcesz nadpłacać? Bo jeżeli chcesz to robić, by mieć spokój ducha to faktycznie się bardzo opłaca, abyś jak najszybciej miał kredyt spłacony. Z drugiej strony, jeśli ten kredyt spłacisz, to jest większa szansa na to, że dostaniesz większe odszkodowanie.

Po co jeszcze mógłbyś nadpłacać kredyt? Warto też zrobić to w momencie, jeśli zastanawiasz się nad kolejnym kredytem. Musisz być świadomy, że jeżeli masz kredyt w walucie obcej, to bank przyjmie, nie ratę przykładowo 1000 zł, po przeliczeniu na złotówki, tylko przyjmie 120% tej raty, czyli 1200 zł lub 1500 zł, ponieważ buforuje ryzyko kursowe dla zabezpieczenia Twojej zdolności kredytowej.

Jeżeli myślisz o zdolności kredytowej to zastanów się czy warto nadpłacać ten obecny kredyt walutowy, który jest bardzo nisko oprocentowany, czy nie lepiej na nowe mieszkanie dać większy wkład własny byś wnioskował o niższa kwotę kredytu. Z drugiej strony, pytanie czy nie opłaca się wydłużyć okresy kredytowania Twojego kredytu frankowego, po to, żeby mieć niższą ratę i lepszą zdolność kredytową.

Jeśli posiadasz inną nieruchomość czystą to pomyśl nad przeniesieniem kredytu na inną nieruchomość, inne zabezpieczenie. Warto to rozważyć, bo nie realizujesz zmiany kursu walutowego na teraz. Jeżeli liczysz, że wolisz na spokojnie spłacać ten niskooprocentowany kredyt, to może być rozsądniejsza opcja.

Czy warto nadpłacać kredyt frankowy? Musisz indywidualnie się zastanowić po co chcesz to zrobić.

Jeżeli myślisz o zakupie kolejnej nieruchomości, serdecznie zapraszam do kontaktu.

Pozdrawiam,
Janusz Grabowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.