Być może niewielu już pamięta o czymś takim jak książeczka mieszkaniowa. Kiedyś książeczka mieszkaniowa służyła do zbierania oszczędności na przyszły zakup nieruchomości. Transformacja ustrojowa przyniosła jednak takie zmiany, że w wyniku denominacji, oszczędności, które były zgromadzone na książęce bardzo straciły na wartości. Co obecnie możesz zrobić z książeczką mieszkaniową jeżeli odkryjesz ją gdzieś na strychu albo w szufladzie, do której od lat nikt nie zaglądał? O tym właśnie posłuchasz w dzisiejszym podcaście. Zapraszam do słuchania:

Potrzebujesz pomocy przy uzyskaniu kredytu? Skontaktuj się ze mną!

Telefon: 726 196 626

Email: kontakt@januszgrabowski.pl

Skąd pobrać podcast

Podcast dostępny jest dla Ciebie w wielu miejscach

  • Na blogu – lista podcastów
  • W serwisie Spreaker 
  • Jestem też na Spotify
  • W aplikacji Player FM lub Podcast Addict (możesz ściągnąć na telefon z Android)
  • Możesz też słuchać na YouTube:

Czy książeczka mieszkaniowa może być wkładem własnym?

To zależy, ponieważ duża część banków akceptuje książeczki mieszkaniowe, jako wkład własny bądź jako część wkładu własnego. Oczywiście są też banki, które tych książeczek mieszkaniowych nie akceptują. W takim wypadku pozostaje Ci tylko opcja: książeczka mieszkaniowa na premię modernizacyjną. Jest to fajna sprawa jednak, jest to na remont okien, rzeczy bardziej termomodernizacyjnych.

Na co należy zwrócić uwagę przy użyciu książeczki mieszkaniowej jako wkładu własnego?

Musisz zwrócić uwagę na to, że użycie książeczki mieszkaniowej w transakcji zakupu nieruchomości powiązanej z kredytem hipotecznym jest mocno czasochłonna. W przypadku standardowego zakupu – bank, po zawarciu aktu notarialnego i wszystkich innych dokumentów, uruchamia kredyt w przeciągu jednego/trzech dni. To przez książeczkę mieszkaniową proces uruchomienia kredytu może trwać 2-3 tygodnie. W takiej sytuacji uczul też zbywcę. Natomiast, jeśli Ty sprzedajesz mieszkania kupującym książeczką mieszkaniową, to pamiętaj o tym i zachowaj cierpliwość, bo taki proces może trochę potrwać.

Dlaczego czas oczekiwania jest taki długi?

Proces uruchomienia kredytu może tyle trwać, ponieważ tę książeczkę mieszkaniową musi ktoś zweryfikować, musi sprawdzić akt. Jako ciekawostkę mogę powiedzieć, że jest tylko jedna osoba w Polsce w PKO BP, która zajmuje się uruchamianiem książeczek mieszkaniowych. Jeszcze rok temu można było pójść do dowolnego oddziału, żeby wyliczyli książeczkę mieszkaniową, to na dzień dzisiejszy jest tak, że książeczka mieszkaniowa jest wysyłana do Trójmiasta. Tam jest weryfikowana, przeliczana i dopiero wtedy przychodzi informacja o dokładnej ilości środków.

Wyliczenia książeczki mieszkaniowej

Pamiętaj, jak masz książeczkę mieszkaniową, wnioskując o kredyt, do wniosku musisz dołączyć aktualne wyliczenie książeczki mieszkaniowej. W tym przypadku zwróć uwagę na, to, że masz dwie kwoty, które się sumują. Na sumę dopłaty z książeczki mieszkaniowej, ale ważniejsze jest, że co kwartał wartość książeczki mieszkaniowej się zmienia. Może być większa, może być mniejsza. Zależy, to od czynników statystycznych.

Do aktu przy uruchamianiu kredytu, duża część banku wymaga aktualnego wyliczenia książeczki mieszkaniowej i ta kwota może się zmieniać.

Jak wygląda proces?

Podchodzicie do aktu po podpisanej umowie kredytowej. Udzielasz swojego wkładu własnego i przelewasz pieniądze. Jest uruchomiona książeczka mieszkaniowa i tak jak mówiłem wcześniej trwa to trochę czasu i w tym momencie dopiero bank uruchamia środki kredytu. Pieniądze z książeczki mieszkaniowej nie idą do zbywcy, ale do banku, w którym dostałeś kredyt. Wtedy bank, który otrzymał kredyt, czeka aż się to zaksięguje i wtedy daje dyspozycje do uruchomienia środków na konto zbywcy.

Jest też taka sytuacja, że jeżeli kredyt hipoteczny bierzesz w banku innym niż PKO BP, to wypłata środków z książeczki mieszkaniowej na konto inne niż powyższego banku kosztuje 0,2% od środków z książeczki mieszkaniowej. Nie są to duże kwoty, ale problem polega na tym, że angażujesz np.. 20 tys. Wkładu własnego, 10 tys. Jest z książeczki mieszkaniowej, ale okazuje się, że nie wpływa to na konto banku kredytującego 10 tys. Tylko 9 980 tys.

Przeczytaj także więcej informacji o kredycie mieszkaniowym

Czy można przenieść książeczkę mieszkaniową na siebie?

Tak, można to zrobić w pierwszej linii na rodzeństwo, dzieci lub rodziców. Jeżeli Twoja ciocia ma taką książeczkę mieszkaniową, to ona może ją Tobie darować, ale najpierw musi ją przekazać swojej siostrze, a Twojej mamie i dopiero Ty ją dostaniesz od swojej mamy.

Zapomniana książeczka mieszkaniowa

Czasami jest tak, że wnioski są już w procesie od tygodnia lub dwóch i nagle klient mówi, że ma książeczkę mieszkaniową i może ją przeznaczyć jako wkład własny. Jest to dobra wiadomość, jednak podana za późno. W takiej sytuacji, w większości banków trzeba anulować proces i wszystko zacząć od nowa, albo prosić o korektę decyzji. Co powoduje komplikację i przedłużenie procesu, który i tak jest już długi. Jeżeli wiesz, że masz książeczkę mieszkaniową, bądź ktoś z rodziny, to pamiętaj aby powiedzieć o niej szybciej.

Reasumując, jeżeli masz książeczkę mieszkaniową, idź do banku i poproś o naliczenie aktualnej wartości i wtedy możemy rozmawiać dalej.

Pozdrawiam,
Janusz Grabowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.