Czasami dostaję pytania do jakiego wieku i na jaki okres można wziąć kredyt hipoteczny. Zazwyczaj są to pytania od osób młodych, które dodając rodziców do wniosku chcą poprawić swoją zdolność kredytową.

Jakie są warunki takiej transakcji? o tym posłuchasz w tym odcinku podcastu, zapraszam.

Potrzebujesz pomocy przy uzyskaniu kredytu? Skontaktuj się ze mną!

Telefon: 726 196 626

Email: kontakt@januszgrabowski.pl

Skąd pobrać podcast

Podcast dostępny jest dla Ciebie w wielu miejscach

  • Na blogu – lista podcastów
  • W serwisie Spreaker 
  • Jestem też na Spotify
  • W aplikacji Player FM lub Podcast Addict (możesz ściągnąć na telefon z Android)
  • Możesz też słuchać na YouTube:

Na jak długo mogę wziąć kredyt będąc osobą straszą?

Często słyszę takie pytania, właśnie od osób starszych, które uważają, że są już za stare na kredyt hipoteczny. Czy można coś zrobić w tej sytuacji? Oczywiście, że tak! Przede wszystkim musisz mieć świadomość, że w zależności od banku maksymalny okres kredytowania, to 70 lat. Można znaleźć też banki, które dają kredyt do 75 roku życia, a nawet 80 roku życia.

Co w sytuacji, kiedy mam 70 lat i chce wziąć kredyt hipoteczny na 20-30 lat?

Istnieje jeszcze taka możliwość, ale wtedy trzeba mieć dodatkowe zabezpieczenie. Realnie mówiąc, do 70 roku życia, w większości banków ten kredyt otrzymasz.

Czy mogę prosić o pomoc rodziców w zdobyciu zdolności kredytowej?

Tak, w swojej pracy często spotykam się z sytuacją kiedy, osoby młode nie mają takiej zdolności kredytowej jaką by chcieli mieć i wtedy pojawiają się rodzice, którzy są chętni żeby pomóc. Tutaj, pojawia się pytanie – w jakim roku urodzili się rodzice, żeby wiedzieć, czy jesteśmy w stanie coś dalej robić i zdziałać.

Ważne jest też, że kiedy kredytujemy do maksymalnego roku życia kredytobiorcy, to musicie mieć świadomość, że duża część banków mocno ścina zdolność kredytową po przekroczeniu okresu kredytowania na emeryturę. Czyli, może się okazać, że jeżeli masz lat 50 i bierzesz kredyt na 10 lat. Możesz mieć większą zdolność, mimo, że jest większa rata, niż jakbyś zawnioskował o kredyt na lat 20, bo bank przyjmie, że przechodząc na emeryturę, Twoje dochody są ścinane. Optymistycznie tylko o połowę. Pamiętaj o tym kiedy wnioskujesz z rodzicami – jako współkredytobiorcami żeby była ta zdolność kredytowa, ponieważ wpływa to znacząco na zdolność kredytową.

Niska rata kredytu – jak ją zdobyć?

Jeżeli chcesz mieć jak najniższą ratę kredytu i jesteś osobą młodą, to jesteś w stanie, w każdym banku zawnioskować o okres 30-letni. Są też banki, które są w stanie dać Tobie kredyt na 35 lat. Kiedyś przed wprowadzeniem ustawy o kredycie hipotecznym można było wnioskować na kredyty na 40 lat, bądź nawet na 50 lat. Ci klienci mają już kredyty np. 10 lat. Były kredytowane koszty na 100% i na dzień dzisiejszy mają saldo kredytu wyższe niż kwota wnioskowana, ale i tak uważam, że dużo zyskali, bo w większości przypadków ich wartość nieruchomości jest o wiele więcej warta. Niestety, technicznie patrzymy na kredyt i saldo stoi w miejscu, więc warto te kredyty dłuższe refinansować na krótsze okresy kredytowania, żeby sobie zoptymalizować, zaoszczędzić na odsetkach.

Osoby starsze i kredyt cd.

Wcześniej wspomniałem o kredycie w przypadku, kiedy ktoś ma 90 lat. Powtarzam, jest to do zrobienia, ale pod warunkiem, że będzie polisa na życie, na sumę kredytu, na okres kredytowania. Jeżeli jesteś osobą młodą warto zawrzeć już teraz polisę, która jest na czas nieokreślony. Jest to fajna sprawa, ponieważ jak kiedyś będziesz potrzebował kredytu hipotecznego, to będziesz miał możliwość skorzystania z tej opcji. Jak to wygląda? Obracasz nieruchomościami, tworzysz produkty. Są produkty ubezpieczeniowe, gdzie wykładasz całą kwotę pieniędzy i to jest Twoja składka, która daje gwarancję, można powiedzieć polisa inwestycyjna. W tym momencie, wykładasz pieniądze np. te 300 tys. jako polisa.

Następnie dajesz cesje pod bank, który udziela Tobie kredytu na okres 30 lat, jeżeli jesteś po 60. Powoduje, to, że jeżeli robisz to pod kątem inwestycyjnym możesz sobie kupić gotowca na kredyt, na okres 20-30 lat. Zyski z najmu spłacają kredyt, jeszcze Tobie zostają środki co miesiąc. Z drugiej strony, cały Twój kapitał jest bezpieczny i opakowany w polisę, są też takie bez kosztowe i jeżeli dożyjesz tej 90, masz spłaconą nieruchomość i masz środki z polisy. Dodatkowo masz dochody bieżące. Kiedy stałby się nieszczęśliwy wypadek, kredyt jest spłacony, zostaje nieruchomość, bo polisa spłaciła kredyt, a nadwyżka, która została idzie do spadkobiercy. Jak widzicie można tworzyć fajne produkty. Jeżeli jesteś osobą starszą i masz kapitał. Myślałeś o tym jak skorzystać z dźwigni finansowej są na to możliwości.

Przeczytaj także: Jakie warunki musisz spełnić do uruchomienia kredytu?

Podsumowując, maksymalny okres kredytowania w większości banków to 30-35 lat. Maksymalny wiek najstarszego kredytobiorcy, to 70 lat na koniec zawarcia umowy lub do 80 w niektórych bankach.

Jeżeli słyszałeś, że ktoś ze względu na wiek miał problemy, by dostać kredyt hipoteczny. Jak najbardziej zapraszam do siebie, postaram się pomóc.

Pozdrawiam,
Janusz Grabowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.