W dzisiejszym odcinku chciałbym się z Toba podzielić moją refleksją nad tematem zakupu nowego auta w sytuacji, gdy żyjemy w czasach, kiedy auto potrafi kosztować więcej niż mieszkanie? Kiedy moim zdaniem warto się zdecydować na zakup auta w leasingu. Jakie jest moje podejście do tego tematu? W tym odcinku opowiem Ci również o plusach i minusach leasingu. Zapraszam do słuchania.

Potrzebujesz pomocy przy uzyskaniu kredytu? Skontaktuj się ze mną!

Telefon: 726 196 626

Email: kontakt@januszgrabowski.pl

Leasing – plusy i minusy + moja refleksja

W dzisiejszym odcinku chciałbym się z Toba podzielić moją refleksją nad tematem zakupu nowego auta w sytuacji, gdy żyjemy w czasach, kiedy auto potrafi kosztować więcej niż mieszkanie? Kiedy moim zdaniem warto się zdecydować na zakup auta w leasingu> Jakie jest moje podejście do tego tematu? W tym odcinku opowiem Ci również o plusach i minusach leasingu.

Miałem ostatnio dużą rozterkę dotyczącą zakupu nowego auta. Ostatecznie kupiłem nowy samochód w leasingu na trzy lata z 10% wpłatą i 30% wykupu. Zabrałem go na 3 lata pomimo tego, że rata jest wyższa, ale chciałbym jak najszybciej pozbyć się tego zobowiązania, ponieważ uważam je za pewnego rodzaju fanaberie.

Poprzednie auto miało już sześć pieczątek w dowodzie, zatem przyszedł czas na zmianę. Tym bardziej, że chciałem zrobić to już rok temu, ale kwestia pandemii spowodowała to, iż poczekałem. Ktoś kiedyś powiedział „nie wszystko co warto zrobić się opłaca i nie wszystko co się opłaca warto zrobić”. Czasami warto kupić nowe auto, ponieważ są to pozytywne emocje. Auto ma wiele funkcji, które powodują, że wygodniej i bezpieczniej się nim jedzie Z drugiej strony jest to duży koszt i może lepiej za to kupić kolejne mieszkanie. Miałem auto ponad sześć lat i zazwyczaj szczędziłem na tego rodzaju wydatki. Wolałem inwestować pieniądze w kolejne nieruchomości. Mam już ich kilka i pracują tyle, że dochód z najmu opłaca mi raty i dodatkowe np. paliwo czy ubezpieczenia. Z drugiej strony jak kupiłem auto to zacząłem myśleć co zrobić, aby szybko je spłacić. Nie namawiam Cię do zakupu nowego auta, ale uważam, że czasami warto dać sobie nagrodę.

Zgodnie z tym co wspominałem wcześniej zakup nowego auto to bardzo pozytywne uczucie. Masz wtedy poczucie, że wszystko co robisz daje efekty. Chciałbym Cię jednak ostrzec przed takim ruchem, kiedy nie masz aktywów. Lepiej jest wtedy poczekać i kupić auto później. Nie do końca rozumiem osoby, które biorą kredyt na auto z dużą ratą, a nie mają własnych nieruchomości. Na początku powinniśmy zdobyć jakieś aktywa, aby ono zarabiały na nowe auto. Inna sprawa, gdy kupujesz np. ciężarówkę do pracy. W tej sytuacji również lepiej kupić tańsze auto na początek i może po czasie zmienić je na nowsze. Nie zobowiązuj się na dodatkowe koszty, jeśli nie masz alternatywnych źródeł dochodu, które mogą to auto sfinansować.

Zdarzają się sytuację, że osoby, które otrzymują awans lub podwyżkę od razu kupują sobie bardzo dobre auta, aby się pokazać. Owszem są to fajne auta i życzę Ci, abyś taki jeździł tylko zastanów się czy to jest Ci potrzebne na tym etapie Twojego budowania majątku. Samochód to też koszty paliwa, czy ubezpieczenia, które jest droższe im droższe jest auto. Aczkolwiek nie oceniam, ponieważ jak wcześniej wspomniałem „nie wszystko co warto zrobić się opłaca i nie wszystko co się opłaca warto zrobić”.

Musisz też pamiętać, że zakup auta to też poświęcony na to czas. W początkowym etapie musisz wybrać jaki typ samochodu Cię interesuje oraz w jakim miejscu je kupisz. Jestem wysokim mężczyzną i mam 187 cm wzrostu, w związku z tym nagle okazało się, że niektóre auta nie są dla mnie wygodne. Sprawdź zatem czy dany model jest dla Ciebie odpowiedni. Do wyboru jest też kolor, silnik oraz wyposażenie. Poświęciłem na proces zastanawianie się cały weekend. Co ciekawe oczekiwanie na złożone zamówienie na początku roku to okres 3 miesięcy.

W momencie, gdy chciałem je złożyć ze względu na pandemię i popyt wynosił 6-9 miesięcy. Nie chciałem tyle czekać i zacząłem szukać czegoś gotowego. Okazało się, że nie jest to proste ze względu na dostępność aut. Jeżeli jakieś już było dostępne to pytanie czy jest to ten model, wyposażenie i silnik, jakiego szukasz. Wypisałem elementy wyposażenia, które są dla mnie istotne. Następnie ponumerował od 1 do 10 oceniając, które elementy są dla mnie ważne, a które mniej. Skrzynia automatyczna jest wygodna, ale oceniłem ją na 6-7. Bardziej istotne dla mnie ze względu na mój kręgosłup były wygodne i dostosowujące się fotele.

Warunki finansowania

Jedną z opcji finansowania jest najem auta. W tym przypadku rata jest niska, ale mamy dużą kwotę wykupu. Jest to dobre rozwiązanie, ponieważ wpłacasz niską kwotę, a rata jest niska. Aczkolwiek uważam, że lepsza jest forma własności i najem samochodu nie jest do końca rozsądnym podejściem. Idąc tym tokiem myślenia nie wiem czy za 3 lata będę chciał inwestować w kolejne auto, czy może mówiąc kolokwialnie „zajadę” przez następne 5-10 lat. W całościowym koszcie najem jest o wiele droższy niż leasing.

W momencie, gdy już wybrałeś leasing musisz zorientować się ile będzie wynosić wkład własny, rata, okres kredytowania oraz całkowity koszt. Koszt leasingu często nie uwzględnia pierwszej raty. Sprawdź kilka instytucji finansowych, abyś miał pewność, że masz dobre warunki.

Duża część osób nie wie, że istnieje coś takiego jak GAP, czyli ubezpieczenie gwarancji wartości pojazdu. Jest to niewielka składka, ale przy dużym wkładzie własnym lub spłacie ¾ leasingu w momencie, gdy masz szkodę całkowitą lub ktoś ukradnie Ci auto leasing otrzymujesz wartość leasingu razem z opłaconymi ratami. Bez GAP ubezpieczyciel spłaca firmę leasingową, a Ty tracisz swoje wyłożone pieniądze.

Wykup auta

Osobiście preferuje większą kwotę wykupu pod koniec leasingu. Ten wybór co miesiąc będzie wpływał na wyższe kwoty odsetkowe, ponieważ wartość pieniądza za 3 lata będzie inna niż dziś. Wolę wyłożyć te pieniądze później niż wcześniej. Z drugiej strony, jeśli zostawię to auto mam wyższą kwotę do amortyzacji na kolejne lata. W tej sytuacji musze mieć na uwadze to, że za te kilka lat będę musiał mieć wyższy kapitał na wykup. W ostateczności mogę po trzech latach wykupić leasing na kolejne dwa lata z mniejszymi ratami.

Jeżeli wnioskujesz o leasing bez wkładu własnego będziesz musiał przejść całą procedurę weryfikacji zdolności kredytowej. W przypadku co najmniej 10% wkładu własnego wystarczy tylko oświadczenie o Twoich wynikach finansowych.

Przy wyborze instytucji leasingowej zwróć uwagę na zapisy w umowach, a w szczególności na tabelę opłat i prowizji. Są leasingi, w których za nieterminową opłatę otrzymujesz karę windykacyjną np. 1000 zł plus koszt firmy windykacyjnej. Zmiana polisy ubezpieczeniowej lub wskazanie osoby, która prowadziła auto i dostała mandat to kwestię, które w różnych umowach mogę być wycenione na 50 zł lub 500 zł. W momencie, gdy często dostajesz mandatu zorientuj się, jakie są koszty wskazanie osoby, która prowadziła pojazd.

W swoim zespole mam osoby, które zajmują się leasingami. W porównaniu do kredytów proces ten jest o wiele szybszy. Po wypełnieniu formularzy muszą minąć 2-3 dni i otrzymujesz decyzje leasingową. Dzieję się tak, ponieważ to oni są właścicielem auta. W umowach leasingowych jest wiele zapisów, które powodują, że jest mniej zagrożeń nie odzyskania pieniędzy. Jeśli nie spłacasz rat auto jest Ci zabierane, a Ty dalej musisz wnosić opłaty. Jest możliwość cesji leasingu na inną osobę, ale leasingodawca musi wyrazić na to zgodę. Scedowanie leasingu jest często trudniejsze niż wnioskowanie o nowy leasing. W związku z powyższym biorąc leasing musisz założyć, że przez cały okres będziesz w stanie go spłacać.

Instytucje takie jak Multiassist pomagają Ci zorganizować tablicę oraz dowód rejestracyjny. Konieczne jest też wykupienie polisy OC.

Często spotkam klientów, którzy mieli w przeszłości duża leasingów, a teraz chcą zorganizować kredyt hipoteczny. Są oni bardzo zdziwieni, że nie mają zdolności kredytowej oraz tym, ile muszą przygotować dokumentów. Zdarzają się klienci, którzy mają firmę transportową z wieloma ciężarówkami na leasing. Te osoby nie mogą uwierzyć, że bank tak szczegółowo weryfikuje ich osoby przy chęci kredytowania mieszkania za 400 tysięcy, a leasing na auto w tej cenie dostają właściwie od ręki.

Jeżeli myślisz o leasingu lub kredycie w najbliższym czasie zapraszam do kontaktu. Będziemy działać w ten sposób, abyś miał jak najlepsze warunki, a przede wszystkim otrzymał dane finansowanie. Podsumowując buduj majątek i kupuj nieruchomości. Jeżeli zbudujesz już portfel swoich aktywów, wtedy podaruj sobie ten prezent w postaci nowego auta. Na początku swojej drogi nie bierz na siebie dodatkowych kosztów. Zastanów się czy wolisz mieć 2 tysiące złotych miesięcznie na plus z najmu, czy 2 tysiące, które zjada Twój leasing. Stare powiedzenie mówi, że „lepiej mieć 5 tysięcy niż nie mieć bo inaczej to jest 10 tysięcy złotych w plecy.

Skąd pobrać podcast

Podcast dostępny jest dla Ciebie w wielu miejscach

  • Na blogu – lista podcastów
  • W serwisie Spreaker 
  • Jestem też na Spotify
  • W aplikacji Player FM lub Podcast Addict (możesz ściągnąć na telefon z Android)
  • Możesz też słuchać na YouTube na moim kanale:

Lubisz słuchać podcastów na YouTube? Sprawdź mój kanał!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.