Jakie kwestie wpływają na rentowność inwestycji? Jak zwiększyć swoje dochody z najmu? Co można zrobić? Jakie pytania należy sobie zadać i w jaki sposób podejść do tematu? Jaka stopa zwrotu jest dla Ciebie zadowalająca? Ile czasu masz na zarządzanie najmem? Zapraszam do słuchania.

Potrzebujesz pomocy przy uzyskaniu kredytu? Skontaktuj się ze mną!

Telefon: 726 196 626

Email: kontakt@januszgrabowski.pl

Jak zwiększyć dochody z najmu?

Jakie kwestie wpływają na rentowność inwestycji? Jak zwiększyć swoje dochody z najmu? Co można zrobić? Jakie pytania należy sobie zadać i w jaki sposób podejść do tematu? Jaka stopa zwrotu jest dla Ciebie zadowalająca? Ile czasu masz na zarządzanie najmem?

Czy najem to Twoje główne źródło dochodu?

Na początku zastanów się nad swoją obecną sytuacją. Czy najem jest dla Ciebie głównym źródłem dochodu i możesz poświęcić mu dużo czasy? Czy może jest tylko alternatywnym źródłem dochodu i nie ma Cię zbytnia obciążać czasowo? Być może ważniejszy od kwoty, jaką otrzymujesz za najem jest czas, który musisz poświecić w obsługę danej nieruchomości.

Podstawową możliwością na zwiększenie zysków z najmów jest podniesienie kosztu najmu lub zakup kolejnej nieruchomości. Nie będę się tutaj zagłębiał w tym temacie, ponieważ mamy tu oczywistą sytuację związaną z liczbami.

Zastanów się czy analizujesz daną nieruchomość pod kątem ROI czy ROE. Przykładowo możesz mieć nieruchomość wartą 500 tysięcy i mieć z niej 9% zwrotu w skali roku, czyli 45 tysięcy. Z drugiej strony możesz zabrać kredyt hipoteczny przy 20% wkładu własnego i mieć 1500 zł przypływu pieniężnego. Jest to dużo mniej, ale biorąc pod uwagę kwotę jaką zainwestowałeś, ale stopa wyniesie 19%. Oczywiście występuje wtedy większe ryzyko, ponieważ masz kredyt. Idąc dalej tym tropem możesz kupić tą nieruchomość biorąc kredyt z 10% wkładem własnym. Rata jest wtedy wyższa, ale stopa zwrotu może wynosić około 35%. Dzięki takiemu działaniu możesz stworzyć inwestycyjne „perpetuum mobile”, o którym czasem wspominam. Oczywiście takie działanie niesie ze sobą zagrożenie np. zmienne stopy procentowe lub niepewną sytuację na rynku najmu. Jest to inwestycja, w związku z tym zawsze jest jakieś ryzyko. Musisz zadać sobie pytanie, jakie ryzyko jesteś w stanie zaakceptować.

Najemcy

Kolejną możliwością jest rekrutacja najemców do pewnych zadań np. do sprzątania. Jeden z najemców dostaje karę za brak sprzątania, a drugi za wykonanie tego zadania otrzyma wynagrodzenie. Dzięki temu masz porządek w mieszkaniu, a jeden z najemców na tym zarabia.

Inna sytuacja polega na tym, że przy podpisywaniu umów z nowymi najemcami pytam ich czy nie są zainteresowani pracą w mojej branży lub czy nie znają kogoś kto jest. Jeżeli ktoś chce działać zawsze mogę znaleźć zajęcia np. przy obsłudze najmów czy przygotowaniem dokumentacji do kredytów hipotecznych. Możesz również nawiązać współpracę z osobą, która wynajmuje od Ciebie pokój w mieszkaniu wielopokojowym na zasadzie, że jeśli znajdzie osoby do pozostałych pokojów otrzyma rabat na swój czynsz. Istnieje ryzyko, że taki najemca może zrobić złe wrażenie i jest to pewne zagrożenie.

Dodatkowo możesz kompleksowo połączyć znalezienie nieruchomości z organizacją kredytu hipotecznego i zarządzeniem danym gotowcem inwestycyjnym. Występuje, wtedy prowizja za znalezienie nieruchomości, zorganizowanie kredytu i opłata za zarządzenie nieruchomością.

Musisz też pamiętać o dobrej weryfikacji najemców oraz zawarciem odpowiednich umów. Jeśli do tego masz wysoką kaucję to unikasz osób, które mogą nie płacić. Daje to też możliwość szybkiego działania w przypadku opóźnienia w płatnościach. Wysyłasz wtedy sms, dzwonisz, przyjeżdżasz do lokalu lub wysyłasz monit. Brak przychodu to strata. Szczególnie w przypadku kosztów stałych np. rat.

Są to podstawowe i bardzo efektywne rady dzięki, którym możesz podnieść stopę zwrotu z najmu lokalu. Jeśli wynajmujesz całe mieszkanie zastanów się czy bardziej nie opłaca się wynająć to mieszkanie na pokoje. Więcej czasu poświęcasz na zarządzenie, ale czasami warto to zastosować. Pamiętaj też o zakupie nieruchomości ponad 5 letnich, aby rozliczać je na zasadach ogólnych i amortyzować. Uczulam, że w takim przypadku większość banków nie zaakceptuje takich przychodów z najmu, bo rozliczając w ten sposób właściwie nie zarabiasz. Masz wtedy duży cashflow, ale zdolność kredytowa będzie niska. Jeżeli myślisz o zakupie kilku mieszkań najem z wykorzystaniem kredytu hipotecznego to odezwij się do mnie i wspólnie wymyślimy rozwiązanie.

Skąd pobrać podcast

Podcast dostępny jest dla Ciebie w wielu miejscach

  • Na blogu – lista podcastów
  • W serwisie Spreaker 
  • Jestem też na Spotify
  • W aplikacji Player FM lub Podcast Addict (możesz ściągnąć na telefon z Android)
  • Możesz też słuchać na YouTube na moim kanale:

Lubisz słuchać podcastów na YouTube? Sprawdź mój kanał!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.