Jeżeli uzyskujesz dochody z zagranicy, ale chcesz wziąć kredyt w Polsce obejmuję Ciebie nieco inne procedury niż te w przypadku osoby zarabiającej w naszej rodzimej walucie, czyli złotówce. Nie oznacza to jednak, ze nie masz szans na kredyt hipoteczny w Polsce. O czym musisz wiedzieć? Zebrałem ważne informacje w tym odcinku podcastu. Zapraszam do słuchania.

Potrzebujesz pomocy przy uzyskaniu kredytu? Skontaktuj się ze mną!

Telefon: 726 196 626

Email: kontakt@januszgrabowski.pl

Skąd pobrać podcast

Podcast dostępny jest dla Ciebie w wielu miejscach

  • Na blogu – lista podcastów
  • W serwisie Spreaker 
  • Jestem też na Spotify
  • W aplikacji Player FM lub Podcast Addict (możesz ściągnąć na telefon z Android)
  • Możesz też słuchać na YouTube:

Dochód z zagranicy a uzyskanie kredytu hipotecznego w Polsce – o czy musisz wiedzieć?

Przede wszystkim musisz wiedzieć jedną ważną rzecz. Jeżeli utrzymujesz dochody z zagranicy, to żeby bank chciał zaakceptować Twój dochód, musi, to być dochód z umowy o pracę. Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą w innym kraju niż Polsce, ten dochód nie zostanie zaakceptowany. Oczywiście, jeżeli chodzi o zarejestrowanie działalności. Jeśli masz zarejestrowaną działalność np. w Anglii, to niestety ten dochód nie zostanie zaakceptowany. Jednak, jeśli jesteś zatrudniony na umowę o pracę za granicą jest możliwość, abyś ten kredyt otrzymał. Niestety ilość banków, która akceptuje dochody z zagranicy jest znikoma, ale istnieje taka możliwość uzyskania kredytu. Jednakże wkład własny to minimum 20%, a w niektórych bankach w zależności od waluty to nawet 30-40%. Faktyczna waluta jaką możesz otrzymać to ta w, której zarabiasz. Jeżeli zarabiasz w euro to kredyt także musisz wziąć w euro. Miej tą świadomość, że jesteś ograniczony jeśli chodzi o ilość banków.

Jak to wygląda?

W przeliczeniu na złotówki, musisz zarabiać ponad 5 tys. zł miesięcznie, aby otrzymać kredyt mimo, że zdolność byś miał mając dochodów w Polsce tylko 2500 zł. Jednak te wymogi wynikają z tego, że koszty życia za granicą są też inne, a przeważnie większe. Istnieje też ryzyko wahań kursowych, dlatego też w ten sposób jest to liczone.

Jeżeli pracujesz w Anglii, to musisz udokumentować łączny staż pracy 5 lat. Nie musi, to być ten sam pracodawca. Jednak musisz pokazać, że przez te 5 lat miałeś dochody. Z tego co kojarzę jest to wywołane Brexit. Jeśli chodzi o inne waluty obce, jak np. Euro, to wystarczy nam pół roku dochodu by działać.

Co jest potrzebne by dostać kredyt?

Bank weryfikuje Twój BIK w Polsce. Jednak będzie jeszcze potrzebował informację odnoście raportu kredytowego z zagranicy. Jeżeli nigdy nie pobierałeś, czas najwyższy abyś to zrobił. Będzie też potrzebny dokument- potwierdzenie, czy masz, czy nie masz. Sprawdzą też Twoją historię kredytową za granicą. Bank nie ma podpisanej umowy z odpowiednikiem BIKa zagranicznego, więc nie ma możliwości sprawdzenia, czy masz tam kredyty, dlatego trzeba to samemu wyciągnąć. Problemem jest tutaj, że większość dokumentów zagranicznych musisz mieć tłumaczone, czyli: wszystkie wyciągi z konta, odpowiednik BIK’u, umowę o pracę. Dokumenty te musisz wydać, aby tłumacz przysięgły zrobił tłumaczenie i by przekazać je dalej do banku.

Przeczytaj także: Jakie trzeba spełniać warunki do uruchomienia kredytu?

Chcę kredyt w złotówkach

Kredyt dostajesz zawsze w takiej walucie, w jakiej zarabiasz. Często moi klienci mówią mi, że zarabiają w euro jednak zależy im na kredycie w złotówkach, ponieważ za jakiś czas chcą wrócić do kraju. Jeżeli jest jeden kredytobiorca i ma dochody tylko w euro, to mamy problem i nic z tym nie zrobimy. Jednak, jeśli pomyślisz o dobraniu osoby, współkredytobiorcy, która zarabia w złotówkach, to istnieje możliwość złączenia dochodów. Bank przyjmuje wtedy polski dochód w całości i w większości odpowiednik tego dochodu polskiego 30-40% Twojego. Przykładowo, jeżeli Ty w przeliczeniu na złotówki zarabiasz 10 tys. i masz współkredytobiorce, który zarabia 4 tys. na umowie o pracę, to w tym momencie bank może doliczyć u Ciebie 4 tys, jako dochodu zagranicznego. Wnioskujecie wtedy o kredyt w złotówkach. Notowany na polskim wiborze i masz spokój ducha, że ryzyko kursowe Ciebie nie dotyczy.

Zarejestrowana działalność w Polsce, ale posiadany dochód jest w walucie obcej

Zdarzają się takie przypadki i są to najczęściej: informatycy, graficy, którzy mają działalność tutaj i prowadzą jednoosobową firmę, ale wystawiają faktury dla firm z USA, Anglii, itd. W tym momencie uzyskują przelewy w walucie obcej. Jeżeli bank, to mocniej przenalizuje, to taki dochód nie zostanie zaakceptowany. W zależności od tego, czy jesteś zatrudniony na umowie o pracę, czy masz własną działalność, wszystko zależy od tego, czy Twój dochód zostanie zaakceptowany, bo często możesz mieć zdolność kredytową, ale bank nie zaakceptuje Twojego dochodu. Pamiętaj o tym uzyskując dochody zagraniczne. Przed wzięciem kredytu porozmawiaj z doradcą, doświadczonym człowiekiem.

Jeżeli masz jakieś pytania dotyczące danego zagadnienia, zapraszam do kontaktu.

Pozdrawiam,
Janusz Grabowski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *