Jeżeli uzyskujesz dochody z zagranicy, ale chcesz wziąć kredyt w Polsce obejmuję Ciebie nieco inne procedury niż te w przypadku osoby zarabiającej w naszej rodzimej walucie, czyli złotówce. Nie oznacza to jednak, ze nie masz szans na kredyt hipoteczny w Polsce. O czym musisz wiedzieć? Zebrałem ważne informacje w tym odcinku podcastu. Zapraszam do słuchania.

Potrzebujesz pomocy przy uzyskaniu kredytu? Skontaktuj się ze mną!

Telefon: 726 196 626

Email: kontakt@januszgrabowski.pl

Skąd pobrać podcast

Podcast dostępny jest dla Ciebie w wielu miejscach

  • Na blogu – lista podcastów
  • W serwisie Spreaker 
  • Jestem też na Spotify
  • W aplikacji Player FM lub Podcast Addict (możesz ściągnąć na telefon z Android)
  • Możesz też słuchać na YouTube:

Dochód z zagranicy a uzyskanie kredytu hipotecznego w Polsce – o czy musisz wiedzieć?

Przede wszystkim musisz wiedzieć jedną ważną rzecz. Jeżeli utrzymujesz dochody z zagranicy, to żeby bank chciał zaakceptować Twój dochód, musi, to być dochód z umowy o pracę. Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą w innym kraju niż Polsce, ten dochód nie zostanie zaakceptowany. Oczywiście, jeżeli chodzi o zarejestrowanie działalności. Jeśli masz zarejestrowaną działalność np. w Anglii, to niestety ten dochód nie zostanie zaakceptowany. Jednak, jeśli jesteś zatrudniony na umowę o pracę za granicą jest możliwość, abyś ten kredyt otrzymał. Niestety ilość banków, która akceptuje dochody z zagranicy jest znikoma, ale istnieje taka możliwość uzyskania kredytu. Jednakże wkład własny to minimum 20%, a w niektórych bankach w zależności od waluty to nawet 30-40%. Faktyczna waluta jaką możesz otrzymać to ta w, której zarabiasz. Jeżeli zarabiasz w euro to kredyt także musisz wziąć w euro. Miej tą świadomość, że jesteś ograniczony jeśli chodzi o ilość banków.

Jak to wygląda?

W przeliczeniu na złotówki, musisz zarabiać ponad 5 tys. zł miesięcznie, aby otrzymać kredyt mimo, że zdolność byś miał mając dochodów w Polsce tylko 2500 zł. Jednak te wymogi wynikają z tego, że koszty życia za granicą są też inne, a przeważnie większe. Istnieje też ryzyko wahań kursowych, dlatego też w ten sposób jest to liczone.

Jeżeli pracujesz w Anglii, to musisz udokumentować łączny staż pracy 5 lat. Nie musi, to być ten sam pracodawca. Jednak musisz pokazać, że przez te 5 lat miałeś dochody. Z tego co kojarzę jest to wywołane Brexit. Jeśli chodzi o inne waluty obce, jak np. Euro, to wystarczy nam pół roku dochodu by działać.

Co jest potrzebne by dostać kredyt?

Bank weryfikuje Twój BIK w Polsce. Jednak będzie jeszcze potrzebował informację odnoście raportu kredytowego z zagranicy. Jeżeli nigdy nie pobierałeś, czas najwyższy abyś to zrobił. Będzie też potrzebny dokument- potwierdzenie, czy masz, czy nie masz. Sprawdzą też Twoją historię kredytową za granicą. Bank nie ma podpisanej umowy z odpowiednikiem BIKa zagranicznego, więc nie ma możliwości sprawdzenia, czy masz tam kredyty, dlatego trzeba to samemu wyciągnąć. Problemem jest tutaj, że większość dokumentów zagranicznych musisz mieć tłumaczone, czyli: wszystkie wyciągi z konta, odpowiednik BIK’u, umowę o pracę. Dokumenty te musisz wydać, aby tłumacz przysięgły zrobił tłumaczenie i by przekazać je dalej do banku.

Przeczytaj także: Jakie trzeba spełniać warunki do uruchomienia kredytu?

Chcę kredyt w złotówkach

Kredyt dostajesz zawsze w takiej walucie, w jakiej zarabiasz. Często moi klienci mówią mi, że zarabiają w euro jednak zależy im na kredycie w złotówkach, ponieważ za jakiś czas chcą wrócić do kraju. Jeżeli jest jeden kredytobiorca i ma dochody tylko w euro, to mamy problem i nic z tym nie zrobimy. Jednak, jeśli pomyślisz o dobraniu osoby, współkredytobiorcy, która zarabia w złotówkach, to istnieje możliwość złączenia dochodów. Bank przyjmuje wtedy polski dochód w całości i w większości odpowiednik tego dochodu polskiego 30-40% Twojego. Przykładowo, jeżeli Ty w przeliczeniu na złotówki zarabiasz 10 tys. i masz współkredytobiorce, który zarabia 4 tys. na umowie o pracę, to w tym momencie bank może doliczyć u Ciebie 4 tys, jako dochodu zagranicznego. Wnioskujecie wtedy o kredyt w złotówkach. Notowany na polskim wiborze i masz spokój ducha, że ryzyko kursowe Ciebie nie dotyczy.

Zarejestrowana działalność w Polsce, ale posiadany dochód jest w walucie obcej

Zdarzają się takie przypadki i są to najczęściej: informatycy, graficy, którzy mają działalność tutaj i prowadzą jednoosobową firmę, ale wystawiają faktury dla firm z USA, Anglii, itd. W tym momencie uzyskują przelewy w walucie obcej. Jeżeli bank, to mocniej przenalizuje, to taki dochód nie zostanie zaakceptowany. W zależności od tego, czy jesteś zatrudniony na umowie o pracę, czy masz własną działalność, wszystko zależy od tego, czy Twój dochód zostanie zaakceptowany, bo często możesz mieć zdolność kredytową, ale bank nie zaakceptuje Twojego dochodu. Pamiętaj o tym uzyskując dochody zagraniczne. Przed wzięciem kredytu porozmawiaj z doradcą, doświadczonym człowiekiem.

Jeżeli masz jakieś pytania dotyczące danego zagadnienia, zapraszam do kontaktu.

Pozdrawiam,
Janusz Grabowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.