Myślisz o zmianie mieszkania na większe? Zastanawiasz się na, co zwrócić uwagę? Bardzo prawdopodobne, że wielu rzeczy dowiedziałeś/aś się już przy zakupie pierwszej nieruchomości warto jednak to wszystko usystematyzować i przemyśleć. Zapraszam do wysłuchania dzisiejszego odcinka.
Potrzebujesz pomocy przy uzyskaniu kredytu? Skontaktuj się ze mną!
Telefon: 726 196 626
Email: kontakt@januszgrabowski.pl
Na co zwrócić uwagę przy wyborze (zakupie) kolejnej nieruchomości?
Gdy zastanawiasz się nad zmianą bądź zakupem nowego mieszkania/domu przychodzą Ci do głowy różne myśli. O tych dylematach dzisiaj powiem trochę więcej i mam nadzieję, że rozwieje trochę wątpliwości. Pokaże na co zwracać uwagę i mam nadzieję, że po odsłuchaniu lub przeczytaniu tego artykułu dojdziesz do tego, co jest dla Ciebie najważniejsze, abyś świadomie podjął decyzję co chcesz nabyć – jakiego typu nieruchomość jest dla Ciebie lepsza.
Przeczytaj także: Jakie warunki trzeba spełnić do uruchomienia kredytu hipotecznego
Mieszkanie czy dom?
Trzeba tu postawić jasne pytanie: Skoro chcesz kupić dom, to po co przeglądasz oferty mieszkań? Tak samo w drugim przypadku, jeśli chcesz kupić mieszkanie, to po co oglądasz oferty domów? Musisz się zastanowić jakiego rodzaju nieruchomość chcesz nabyć, czy nowe deweloperskie, wielka płyta, czy kamienica, bądź mieszkanie z rynku pierwotnego. Musisz wziąć pod uwagę też, to czy jesteś w stanie czekać, aż deweloper wybuduje Ci mieszkanie.
Budżet
Jeżeli mówimy o tym samym budżecie, to często jest tzw. wybór: mieszkanie w centrum, albo dom w cenie mieszkania poza miastem. Pierwszą rzeczą jest to, czy kierujesz się typowo budżetem, czy patrzysz gdzie chcesz mieć dom czy mieszkanie i do tego dopasowujesz swój budżet. Musisz tutaj pamiętać o ratach kredytu, czy będziesz w stanie daną kwotę płacić, jaki posiadasz wkład własny.
Lokalizacja
Załóżmy, że Twój budżet jest nieograniczony, to zastanów się, jeśli mieszkanie lub dom to w jakiej lokalizacji. Centrum, bliskie centrum, konkretna dzielnica lub poza miastem. Wszystko zależy od Twoich upodobań, czy chcesz mieć bliżej do centrum, żeby żyć w samym sercu miasta, czy chcesz odpocząć, wyjść do lasu, czy mieć gdzieś pojeździć rowerem. Aby podjąć decyzję musisz kierować się tym jak lubisz spędzać swój wolny czas. Ważne jest, też jaką pracę wykonujesz, gdzie i jak długo, ponieważ można nie uzależniać miejsca pracy od miejsca zamieszkania, bo przecież pracę można zmienić. Jednak w sytuacji kiedy pracujesz już gdzieś 10 lat to zaczynasz inaczej myśleć o tej sytuacji. Niektórzy wybierają też takie lokalizacje, które pomogą im być bliżej rodziny, znajomych, tam gdzie są przedszkola i szkoły dzieci. Trzeba podjąć często decyzję, czy przeprowadzamy się i szukamy nowej szkoły lub przedszkola dla dzieci, czy przeprowadzamy się do miejsca innego jednak cały czas w rejonie placówek dla dzieci.
Pytań o to jaką nieruchomość wybrać jest bardzo dużo. Musimy brać pod uwagę co chcemy kupić, za ile oraz w jakim miejscu.
Rodzaje budownictwa
Rynek pierwotny
Rynek pierwotny oznacza nowe mieszkanie prosto od dewelopera. W tej sytuacji musisz się zastanowić, czy jesteś w stanie czekać. Jeżeli korzystasz z kredytu, to przelicz ile mniej więcej dodatkowych odsetek zapłacisz za to, że kupujesz coś dzisiaj na etapie dziury w ziemi. Z drugiej strony weź pod uwagę, że za rok, czy za dwa prawdopodobnie Twoje mieszkanie nie będzie kosztować np.. 7 tys. z metra, a 7500-8000 zł z metra, bo prawie każdy deweloper wraz z postępem sprzedaży i zaawanasowanym etapem budowy podnosi cenę. Gotowe mieszkanie tego samego dewelopera może być o wiele droższe, niż to na etapie dziury w ziemi. Dlatego pojawia się pytanie, ile odsetek się w międzyczasie zapłaci i czy jesteś w stanie czekać na daną nieruchomość. Jeżeli masz większy wkład własny, możesz pomyśleć o kredytowaniu naprzemiennym. Angażujesz część swoich środków, albo tylko pokazujesz, że te środki posiadasz, a w międzyczasie uruchamiasz transzę kredytu i później reszta. Załóżmy, że jest to minus, ponieważ musisz czekać na takie mieszkanie.
Kupując nieruchomość wybudowaną, ale są to często mieszkania już przebrane przez Twoich sąsiadów, a z jakieś przyczyny dane mieszkanie nie zostało kupione. Czasami się zdarzy, że ktoś zarezerwuje sobie dane mieszkanie, jednak z niego rezygnuje z różnych osobistych przyczyn, ale przeważnie gotowe mieszkania są przebrane. Najfajniejsze układy i lokalizacje bardzo szybko znikają już na etapie dziury w ziemi. Ogromnym plusem jest to, że jest to mieszkanie nowe. Nic nie powinno się tam psuć, ale też masz niższe opłaty do wspólnoty. Pozostając przy nowym budownictwie, to istnieje też jeden minus, że wszystkie usterki zaczną wychodzić z czasem. Nigdy nie wiesz, kupując coś na rynku pierwotnym na ile jest to dobrze zrobione. W rynku pierwotnym plusem jest to, że remonty tych miejsc jest mniej czasochłonne niż mieszkania na rynku wtórnym, ponieważ odchodzi wiele prac remontowych takich jak: kłucie i wymiana instalacji elektrycznej. Kolejnym plusem jest brak podatku od czynności cywilno-prawnych. Odkupujesz mieszkanie od dewelopera lub od osoby, która sprzedaje krócej niż 3 lata od aktu przeniesienia własności. Kolejna osoba zostaje płatnikiem VAT, więc wtedy nie ma podatku PCC i też deweloper lub inny zbywca jest płatnikiem VAT, a podatek znosi podatek.
Rynek wtórny nowego budownictwa
Innym tematem jest rynek wtórny, ale nowego budownictwa, czyli budynki wybudowane po 2000 roku. Nowsze budownictwo jest często chwalone bardziej niż wielka płyta, są to nowsze i lepsze bloki. Jednak są tutaj podzielone zdania i niektórzy twierdzą, że wielka płyta będzie stała dłużej niż nie jedne nowe bloki. Należy podkreślić, że w starym budownictwie plusem jest przestrzeń i lokalizacja. Najczęściej budynki te postawione są blisko komunikacji miejskiej. Niestety w nowym budownictwie jest zła infrastruktura. Ciężko jest znaleźć miejsce na zaparkowanie auta, jednak można kupić miejsce postojowe lub garaż. Gdy tego nie zrobisz codziennie będziesz szukać wolnego parkingu. Plusem nowego budownictwa w rynku wtórnym jest to, że są to budynki i mieszkania już sprawdzone. Wielkie płyty dzielimy na dwa typy: niska płyta, są to bloki 3, 4 piętrowe oraz wieżowiec, gdzie mamy już 12 pięter. Każdy z nich ma swoje plusy i minusy.
Przeczytaj także: Jak sprzedać mieszkanie z kredytem?
Rynek wtórny – mieszkanie w wielkiej płycie
Jeśli mówimy o wielkiej płycie w niskim bloku, to uważam, że są to bardzo dobre budynki. Często postawione w fajnych lokalizacjach, znajdują się zazwyczaj w centrum osiedla. W ich pobliżu możemy znaleźć dom kultury, kościół, sklepy. Urokiem też wielkiej płyty jest sąsiedztwo, ponieważ są to zazwyczaj osoby starsze, mniej zamożne. Minusem wielkiej płyty, są wentylacje, często jest tak, że gdy schodzimy na klatkę czujemy co sąsiad ma na obiad. Kolejnym plusem zaraz po infrastrukturze, są sprawdzone układy mieszkań, wiesz mniej więcej jak wyglądają, jaką mają wielkość i czego się spodziewać. Układy tych mieszkań są bardzo stabilne i sztywne, dlatego rzadko kiedy można dużo w tych mieszkaniach pozmieniać, ale starano się by było jak najbardziej funkcjonalne dla rodzin. Plusem lub minusem wielkiej płyty są spółdzielnie mieszkaniowe, które zarządzają danymi osiedlami. Czemu plusem i minusem? Plus jest taki, że nie trzeba tworzyć wspólnot, a minusem jest to, że osoby tam pracujące nie są zazwyczaj “ogarnięte”. Jeśli mówimy o rynku wtórnym to należy pamiętać, że ciężko jest znaleźć coś fajnego, trzeba się liczyć z zapłaceniem prowizji dla pośrednika nieruchomości lub szukania czegoś po znajomości. Pamiętaj, że mieszkania te mają już trochę lat i należy je dokładnie sprawdzać i doglądać. Wiąże się to też z remontami i hałasem, jak nie u Ciebie to u sąsiadów.
Kamienice – specyficzna nieruchomość
Są też kamienice, które są bardzo specyficznym rodzajem nieruchomości. Można podzielić kamienice na te, które są po rewitalizacji i te, które po niej nie są. Kamienice po rewitalizacji, zostały całościowo odnowione – są zrobione nowe podłogi, instalacje, piony. Największym plusem kamienicy jest wysokość. Kamienicy zazwyczaj są też umieszczone w dobrych lokalizacjach, są w ścisłym centrum, a obok przeważnie jest też park lub skwer. Niestety w kamienicach znaczącym problemem jest to, że nie ma miejsc parkingowych, dlatego taka opcja może być dla osób, które żyją w mieście, przemieszczają się komunikacją miejską i nie potrzebują samochodu. Kupując mieszkania w kamienicy z rynku wtórnego, bardzo dużo ryzykujesz. Tak naprawdę nie wiesz do końca jakie są stropy, co jest pod podłogą. Za to jednak mieszkania te możesz kupić w bardzo dobrej cenie. Jednakże w kamienicach jest najczęściej ogrzewanie gazowe i w przypadku jakiś zmian lub remontów są to sprawy bardzo czasochłonne. Zaczynając remont nie wiesz co może na Ciebie czekać. Plusem kamienic poza lokalizacją i wysokością jest cegiełka, którą miło jest urozmaicić wystrój wnętrz, jak i też daje więcej ciepła w zimę i trochę chłodu latem. Przygotuj się też na to, że bardzo często w kamienicach nie ma windy. Jeżeli kupujesz mieszkanie w nierewitalizowanej kamienicy, to sąsiedztwo bywa tam bardzo różnorodne.
Kiedy już wiesz, w jakim rodzaju budownictwa chcesz kupić mieszkanie, weź pod uwagę też kilka innych rzeczy: ile zajmie Ci dojazd do centrum, pracy, szkoły, jaka jest odległość do przystanku, jak daleko masz do znajomych i rodziny. Rzeczy te wpływają na wybór i decyzje, ale co najważniejsze wpływają też na jakość życia. Sprawdź sąsiadów, zastanów się też jaki chcesz mieć widok z zakupionej nieruchomości, jakie jest nasłonecznienie, okolica, itd. Jeśli zdecydujesz się kupić mieszkanie na rynku pierwotnym, to musisz wziąć pod uwagę wszystkie scenariusze, ponieważ nie wiesz jaki widok z okna będziesz mieć za kilka lat, czy jak rozbuduje się osiedle. Może się okazać, że za kilka lat będzie tam bardzo duży ruch niż do tej pory. Weź te i inne opcje pod uwagę, bo mogą bardzo przeważyć na Twojej decyzji.
Życzę Tobie, byś podjął najlepszą i świadomą decyzję w zakupie nieruchomości. Jeśli już znajdziesz taką nieruchomość, która spełni Twoje wszystkie kryteria, to zapraszam do siebie i wspólnie skredytujemy Twoje wybrane mieszkanie.
Pozdrawiam,
Ekspert kredytowy – Janusz Grabowski
Skąd pobrać podcast
Podcast dostępny jest dla Ciebie w wielu miejscach
- Na blogu – lista podcastów
- W serwisie Spreaker
- Jestem też na Spotify
- W aplikacji Player FM lub Podcast Addict (możesz ściągnąć na telefon z Android)
- Możesz też słuchać na YouTube na moim kanale:
Lubisz słuchać podcastów na YouTube? Sprawdź mój kanał!