Jak zbudować portfel mieszkań na wynajem w oparciu o kredyt hipoteczny? Na jakie cele jest kredyt hipoteczny i co to oznacza? Liczba posiadanych kredytów hipotecznych – na co to wpływa?

Potrzebujesz pomocy przy uzyskaniu kredytu? Skontaktuj się ze mną!

Telefon: 726 196 626

Email: kontakt@januszgrabowski.pl

Ile mieszkań można kupić posiłkując się kredytem hipotecznym?

Musisz mieć świadomość, że kredyt hipoteczny jest przeznaczony na cele mieszkaniowe. Często w umowie jest zapis, że na własne cele mieszkaniowe. Oznacza to, że teoretycznie kupując mieszkanie typowo na wynajem nie powinieneś tego robić. Co innego, jeśli kupisz mieszkanie i pomieszkasz w nim trochę, kupisz kolejne mieszkanie, a stare pozostawisz w portfelu. Uważam, że banki powinny dawać możliwość zakupu kilku mieszkań.

Przed wszystkim musisz mieć świadomość, że im więcej posiadasz produktów hipotecznych tym coraz mniej banków będzie chciało Tobie udzielić kredytu hipotecznego.

Na pierwszy kredyt hipoteczny każdy bank (jeśli masz zdolność kredytową) powinien Tobie udzielić kredytu. Jeżeli posiadasz jeden produkt hipoteczny i chcesz kupić drugie mieszkanie czy dom korzystając z kredytu hipotecznego to tutaj też nie powinno być z tym problemu. Przy trzeciej hipotece zaczyna się już robić trochę trudniej. Przed pandemią na trzecią hipotekę, tak naprawdę zbytnio banki też nie robiły problemów. Od roku na trzeci produkt hipoteczny część banków zaczyna robić pod górkę. Dlaczego? W zależności od miasta, od tego czy to są pokoje, czy mieszkania. Dzieje się tak, bo jest mniej obłożenia, dużo osób pracuje zdalnie, też się uczy zdalnie, nie ma studentów i nie przyjeżdża do stolicy i innych miast. Istnieje mniejsze ryzyko najmu niż to było dwa lata temu.

Co w momencie, gdy posiadasz już trzy produkt hipoteczne, czy dostaniesz kredyt na czwarty? Tak, ale tych banków jest jeszcze mniej. Zwiększa się też w części banków wymagany wkład własny, bo np. Mbank na trzecią hipotekę już wymaga na dzień dzisiejszy 30% wkładu własnego, gdzie pierwszą i drugą otrzymasz na 10% wkładu własnego.

Jeśli masz już czwarty produkt, czy dostaniesz kredyt na piątą, szóstą i siódmą – zawnioskować możesz, czy otrzymasz taki kredyt? Na dzień dzisiejszy zapisy w banku mówią, że ważna jest indywidualna ocena. Oznacza to, że nie mówią nie, ale też nie mówią, że na pewno będzie tak. Od czego ta ocena zależy? Jeśli masz szóstkę dzieci, możesz zawsze się wytłumaczyć, że każde mieszkanie jest na własne cele mieszkaniowe dziecka i kupujesz je dla nich z myślą o przyszłości. Jeśli jedynym Twoim dochodem jest dochód z najmu innych mieszkań to istnieje duże ryzyko, że Twój wniosek zostanie odrzucony. Pojawi się, wtedy komunikat, że kredyt hipoteczny jest na własne cele mieszkaniowe, a nie na wynajem.

Niektóre banki bardziej niż na liczbę posiadanych kredytów zwracają uwagę na volumen tych kredytów. Są banki, które pozwolą na kredyt do 2 milionów, a są takie, które zezwolą na 5 milionów.

Oczywiście do kolejnych produktów musisz mieć określoną zdolność kredytową. Jeżeli jej nie masz, a posiadasz działalność związaną z najmem możemy porozmawiać o kredycie inwestycyjnym na prognozę, ale jest niewiele banków, które się na to zgodzą.

Jeżeli kupujesz kolejne mieszkanie na kredyt musisz odpowiedzieć sobie na pytanie co robisz z pierwszym mieszkaniem. Możesz je sprzedać teraz lub po zakupie kolejnej nieruchomości, nadpłacić czy też zostawić na najem. Jeżeli zamierzasz sprzedać obecne mieszkanie, ale za rok lub dwa to warto wziąć pod uwagę, aby nowy kredyt miał jak najniższe koszty wejścia i możliwość darmowej nadpłaty lub całkowitej spłaty, abyś nie przepłacał.

W przypadku, gdy masz już mieszkanie możesz zastanowić się na hipoteką łączną z obu mieszkań. Wtedy dzięki swojemu pierwszemu mieszkaniu możesz otrzymać lepsze warunki. Może się okazać, że pierwsze mieszkanie jest wtedy wirtualnym wkładem własnym na zakup drugiego mieszkania. Jest niewiele banków, które akceptują takie rozwiązanie, ale jest to możliwe. Opowiadam o tym w innym podcaście.

Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem kilku mieszkań na kredyt hipoteczny to warto od początku działać ze specjalistą, który wie, jakie banki akceptują kilka produktów hipotecznych. Jeżeli są banki, które dają drugi kredyt hipoteczny, ale nie dają czwartego i piątego to warto od nich zacząć działanie. Dzięki temu kupując trzecie lub czwarte mieszkanie nadal będziesz miał szeroki wybór możliwości. Oczywiście polityka kredytowa może się zmienić i banki, które były otwarte na kilka produktów hipotecznych mogą zmienić podejście.

Jeżeli chce tworzyć kolejne aktywa to warto pomyśleć o wydłużeniu okresu kredytowania dotychczasowych produktów przed wnioskiem o kredyt, aby poprawić swoją zdolność kredytową. Musisz planować i wiedzieć czego chcesz w życiu. Zapewne część z Was zastanawia się nad tym jak mieć 2 lub więcej mieszkań. Twoim miejscem do życia jest dom, którego rata jest opłacana z najmu mieszkań. Odpowiedź sobie też na pytania na jakim metrażu chcesz skończyć.

W momencie, gdy już wiesz czego pragniesz od życia i chcesz rozpocząć działanie odezwij się do mnie. Wyślij sms lub maila, a na pewno oddzwonię. Ustalimy co zrobić, abyś otrzymał sprawnie jak najlepszy kredyt.

Tutaj znajdziesz więcej informacji o inwestowaniu w nieruchomości

Skąd pobrać podcast

Podcast dostępny jest dla Ciebie w wielu miejscach

  • Na blogu – lista podcastów
  • W serwisie Spreaker 
  • Jestem też na Spotify
  • W aplikacji Player FM lub Podcast Addict (możesz ściągnąć na telefon z Android)
  • Możesz też słuchać na YouTube na moim kanale:

Lubisz słuchać podcastów na YouTube? Sprawdź mój kanał!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.