W tym odcinku podcastu dowiesz się jakie wymagania musisz spełnić by otrzymać kredyt w 2021 roku. Na, co zwrócić szczególną uwagę? Co banki biorą pod uwagę wydając decyzję kredytową w 2021 roku?
Potrzebujesz pomocy przy uzyskaniu kredytu? Skontaktuj się ze mną!
Telefon: 726 196 626
Email: kontakt@januszgrabowski.pl
Jak otrzymać kredyt w 2021?
Co zrobić, by otrzymać kredyt hipoteczny w 2021 roku? Czy w czasach pandemii jest łatwiej uzyskać kredyt, czy też nie? Oraz jak się przygotować do uzyskania kredytu? O tym w dzisiejszym odcinku, więc zapraszam do słuchania!
Jak otrzymać kredyt w 2021 roku?
Tak jak wiele osób poleca, czyli szybko i sprawnie, na jak najkorzystniejszych warunkach. Niestety czasami szybko, wiąże się z tym, że to nie są dobre warunki, a zwłaszcza w czasach pandemii. Dlaczego? Na 10% jedna z najlepszych oferta ma Bank Millenium na 20% i jest to jedna z aktualnie najkorzystniejszych ofert. Jest to bank mocno dociekliwy, mają bardzo szczegółowych analityków.
W marcu 9 tys. wniosków wpłynęło do banku Millennium, co powoduje, że ich czasy procesowe się wydłużyły i trwają 45 dni roboczych.
Kolejną kwestią jest, to, że jeśli chcesz wnioskować o kredyt hipoteczny musisz mieć minimum 10% wkładu własnego. Nadal jest duża ilość banków, gdzie 10% wkładu własnego jest zgodne z wnioskowaniem o kredyt. Jednak, jeśli chcesz mieć lepsze warunki i większą ilość banków do wyboru, to 20% wkładu własnego jest wskazane. Osobiście uważam, że jeśli masz już te 10% wkładu własnego, to nie warto czekać kolejne 2,3 lata aż uzbierasz kolejne 20%, to lepiej już wystartuj dziś, te pieniądze dokładaj, nadpłacaj kredyt, a za te 2, 3 lata refinansuj sobie kredyt do innego banku, bo już będziesz mieć te 20% wkładu własnego.
Ważne jest też to, że 10% wkładu własnego na rynku wtórnym, to jest faktycznie ok. 15-17% wkładu własnego, ponieważ poza wkładem własnym typowo transakcji musisz opłacić notariusza oraz podatki od czynności cywilno-prawnych. Często trzeba opłacić też pośrednika, dochodzą opłaty bankowe i może się okazać, że tych 15-17% od ceny transakcyjnej musisz zaangażować. Pamiętaj, jeżeli wnioskujesz na zakup, plus remont, to wkład własny 10% jest liczony od całych kosztów transakcji inwestycji, czyli kupujesz za 300 tys. Chcesz 50 tys. na remont, to koszt inwestycji równa się 350 tys. i wtedy od tych pieniędzy liczysz 10, 20% wkładu własnego.
Gdy wnioskujesz o kredyt hipoteczny, zadbaj o to byś miał bufor zdolności kredytowej. Co to oznacza? Oznacza to, że jeżeli zdolność kredytowa wynosi 520 tys. dla Ciebie, to nie wnioskuj, o te 520 tys. kredytu, tylko wnioskuj bezpiecznie na ok. 450 tys. Wtedy masz pewność, że analityk nie przyjmie wszystkich Twoich dochodów i nie doszuka się jakiś dodatkowych kosztów życia. W razie rożnych przypadków w czasie analizy, masz pewność, że masz bufor i jeśli analityk utnie Ci zdolność kredytową to przeważnie te 5, 10% od maksymalnej kwoty. Zdarza się, że kalkulator pokazuje jedno, to decyzja z banku przychodzi na inną kwotę.
Jeśli chodzi o rynek, to już mocno ruszył, jednak ceny idą dalej w górę, ponieważ koszty materiałów idą w górę i tak samo koszty robocizny idą w górę. Dostępność towarów też jest coraz gorsza. Od początku tego roku rynek wygląda, jak przed pandemią i mieszkania schodzą jak “świeże bułeczki”.
Wracając do czasów procesowych wspomniane minimum 2 miesiące na załatwienie kredytu. Są banki, które są w stanie w 2 tygodnie wydać decyzję kredytową, a nawet szybciej, ale jest to rzadkość. Przeważnie jest to miesiąc, jeśli masz komplet dokumentów. Aby tak było wybieraj banki aktualnie mniej oblężone. Oznacza, to, że lepiej może uzbroić się w cierpliwość lub zapłacić więcej. W większości banków, które są aktualnie oblegane ze względu na dobrą ofertę, warto się zastanowić, czy te 0,05% lub te 0,1% marży nie warto poświęcić i mieć szybciej decyzję kredytową, bo np. przy tej transakcji, w której kupujesz ważny jest czas, nie każdy będzie w stanie czekać 2 miesiące, dlatego każdy przypadek trzeba brać indywidualnie.
Mniej na uwadze, że te procesy kredytowe są jakie są musisz pamiętać, by składać wnioski do kilku banków. Osobiście zawsze składam wnioski do 2, 3 banków. Myślę, że ta ilość jest bardzo bezpieczna. Pamiętaj, że nie mogą być to 3 banki typu: Millenium, ING, BNP, które mają na dzień dzisiejszy jedne z lepszych ofert, ale każdy z nich przez to ma czasy procesowe wydłużone. Dlatego trzeba tu zestawić bank jeden z szybkimi procesami kredytowymi, który szybko da Ci decyzję pozytywną lub negatywną i będziesz wiedział na czym stoisz i co należy poprawić.
W tej kwestii ważny jest też wybór dobrego pośrednika kredytowego. Pamiętaj jednak, że pośrednik nie może Ci w 100% zagwarantować, że kredyt otrzymasz. Można powiedzieć, że jest duża szansa, ale zawsze jest ten 1%, że coś może pójść nie tak. Aktualnie dzieje się wiele rzeczy, na które nie mamy wpływu, jak np. to, że w starostwie ktoś zachoruje i cała palcówka jest objęta kwarantanną przez co nikt nie wydaje kartoteki lokali budynków, wypisu i wyrysu. Nagle się okaże, że jeden bank chce jakiś dokumentów, inny ich nie chce. Jak widzisz jest wiele przypadków i bierz je pod uwagę. Dlatego pamiętaj, żeby zabezpieczyć się w kilku bankach.
W kwestii 2021 roku, kolejne banki wprowadzają stałe oprocentowania. To stałe oprocentowanie jest coraz wyższe już jest bliżej 4-4,5%, a może nawet 5% w skali roku. Gwarantowane na okres 5 lat, po 5 roku przechodzi na oprocentowanie zmienne albo dostajesz nową propozycję jakie będzie oprocentowanie stałe. Wydaje się być dużo, ale z drugiej strony inflacja wynosi ok. 3-4% według badań. Istnieje ryzyko, że prędzej czy później stopy procentowe pójdą w górę. Stałe oprocentowanie daje trochę spokoju ducha tylko na kilka lat i niestety przepłacasz za to do 1, a nawet 2% oprocentowania zmiennego. Znaczy, to, że przy kwocie 300 tys. Kredytu płacisz ratę o 200-500 zł wyższą z tego względu, że masz stałe oprocentowanie kredytu. Osobiście uważam, że nie do końca warto wybierać oprocentowanie stałe ze względu, że jest tylko na krótki czas trwania umowy. Mogę się mylić, jeżeli masz do tego jakieś rozsądne argumenty to zapraszam do dyskusji.
Wracając do wnioskowania o kredyt w 2021 roku pracując w ryzykowanej branży możesz mieć troszkę pod górkę, ale to nie znaczy, że tego kredytu nie otrzymasz. Jeśli pracujesz w gastronomii i otrzymujesz wynagrodzenie dostaniesz kredyt. Sytuacja jest gorsza, kiedy Ty prowadzisz firmę gastronomiczną typu restauracja. Mimo, że masz dochody, to prawdopodobnie tego kredytu nie otrzymasz, bo jesteś na liście branż zagrożonych. Jednak jako pracownik etatowy z dobrą umową i stażem, regularnie wypłacanymi wynagrodzeniami od pracodawcy istnieje małe ryzyko, żebyś tego kredytu nie otrzymał. Co innego, jeśli masz umowę na czas określony, krótko w przód i pracujesz w branży zagrożonej, Bank może zrobić Ci trochę pod górkę. Sytuacja też nie jest dobra, jeśli chodzi o umowę zlecenie, może trzy banki zaakceptują umowy zlecenie jako główny dochód, chyba, że jest to dodatkowy dochód, to sytuacja wygląda inaczej.
Reasumując w 2021 roku, jak najbardziej możesz kupić sobie mieszkanie lub dom na kredyt hipoteczny. Jeżeli posiadasz zdolność kredytową najlepiej z lekkim zapasem, to jak najbardziej możesz wnioskować o kredyt hipoteczny. Aktualnie jak widzisz wystarczy 10% wkładu własnego, by wnioskować o kredyt.
Jeśli myślisz o kredycie hipotecznym zapraszam do kontaktu.
Skąd pobrać podcast
Podcast dostępny jest dla Ciebie w wielu miejscach
- Na blogu – lista podcastów
- W serwisie Spreaker
- Jestem też na Spotify
- W aplikacji Player FM lub Podcast Addict (możesz ściągnąć na telefon z Android)
- Możesz też słuchać na YouTube na moim kanale: