Czy wykorzystujesz w swojej działalności możliwości, które daje amortyzacja? Może warto to przemyśleć? Zapraszam do posłuchania dzisiejszego odcinka.

Potrzebujesz pomocy przy uzyskaniu kredytu? Skontaktuj się ze mną!

Telefon: 726 196 626

Email: kontakt@januszgrabowski.pl

Czy można nie płacić podatków, a mieć zdolność kredytową?

Tak, jest to możliwe. Jeżeli umiejętnie korzystasz z instytucji amortyzacji w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej, czy to jednoosobowej, czy spółki z.o.o zawsze masz możliwość korzystania z amortyzacji. Jest to wspaniałe narzędzie i wręcz dziwne, że rządy Prawa i Sprawiedliwości jeszcze się do tego “nie dorwały”, bo ludzie podbijają podatki. Zostaje pytanie, kiedy wymyślą coś co zrobić z tą amortyzacją, ale miejmy nadzieję, że nigdy.

Czym jest amortyzacja?

Jest to koszt zużycia wartości materialnej lub niematerialnej w czasie od zakupu. Inaczej mówiąc, jeżeli coś dzisiaj kupujesz to się zużywa i według zasad księgowości może się to zużywać 3, 4, 5, 10 lat wszystko zależy od tego co to jest.

Jak można amortyzować daną nieruchomość?

Z racji tego, że rozmawiamy często o nieruchomościach, to będę się przede wszystkim posługiwać kosztami amortyzacji, jakie można zrobić dzięki nieruchomościom. Są 3 główne procenty jak możemy amortyzować daną nieruchomość.

Pierwszą kwestią dotyczy sytuacji, gdy kupujesz coś nowego na rynku pierwotnym lub dana nieruchomość nie była zamieszkiwana minimum 5 lat. Możesz to amortyzować stawką standardową, która dla nieruchomości nowych wynosi 1,5% w skali roku. Zakładając, że jest to lokal mieszkalny odejmując wartość gruntu, jest warty 300 tys. Wtedy masz 1,5% od tej kwoty, czyli 4,5 tys. Masz amortyzacji rocznej, niecałe 400 zł co miesiąc, odliczonego kosztu podatkowego, ale nie kosztu faktycznego. W tym przypadku jest to 80 zł oszczędności na podatku. Jeżeli byłoby, to mieszkanie spółdzielczo-własnościowe, wtedy masz możliwość amortyzować mieszkanie w kwocie 2,5% wartości nieruchomości. Wracając do podanego przypadku, to już będzie kwota 7,5 tys. W skali roku, czyli 600 zł co miesiąc i już oszczędność na podatku co miesiąc wynosi 120 zł.

Jeżeli korzystasz z nieruchomości zakupionej na rynku wtórnym, która była zamieszkiwana ponad 5 lat możesz skorzystać z amortyzacji przyspieszonej i mieć koszt amortyzacji w wysokości 10%.  W tym przypadku, przy wartości 300 tys. masz koszty roczne 30 tys., czyli koszt miesięczny 2,5 tys. Co daje już 500 zł oszczędności na podatku dochodowym. Załóżmy nawet, że masz tych nieruchomości cztery i co miesiąc amortyzujesz 10 tys. miesięcznie, to są banki, które przyjmą te koszty do dochodu, bo jest to koszt księgowy. Nieruchomość teoretycznie Tobie się zużywa w czasie, ale faktycznie nie do końca, więc są banki, które wiedzą, że amortyzacja jest pięknym narzędziem, dzięki, którym możemy spokojnie optymalizować swoje podatki, ale można dzięki temu skorzystać z ich zdolności kredytowej. Powiedzmy, że masz na PIT dochód 100 tys. W tym było odliczone od przychodu koszty amortyzacji, np. 60 tys. Są banki, które Twój dochód przyjmą nie 100 tys. w skali roku, ale przyjmą dochód 160 tys. Zobacz jaka to jest różnica, czy Twój dochód to ok. 8 tys. netto, czy to jest ok. 13 tys. netto doliczenia zdolności kredytowej. Jest to znacząca różnica, która potrafi wygenerować dla Ciebie dodatkowe 400-500 tys. zdolności kredytowej – w tym przypadku więcej tylko dzięki temu, że pomyślałeś zawczasu, kupiłeś nieruchomość i ją amortyzujesz, a mimo wszystko nie płacisz podatku.

Dlaczego jest to takie ważne? Duża część klientów, gdy do mnie przychodzi mówi, że ma kilka leasingów żeby robić koszty, a najśmieszniejsze jest to, że oni kupują te auta, robią sobie koszty i księgowe, ale robią sobie dodatkowe koszty finansowe, bo auto trzeba ubezpieczyć, utrzymać, itd. Oczywiście nieruchomość też trzeba ubezpieczyć, ale jeżeli dobrze nad tym pomyślisz i kupisz nieruchomość, którą będziesz wynajmować, to będziesz musiał płacić od tego podatku, a jeszcze dzięki amortyzacji zoptymalizujesz sobie podatki swojej działalności gospodarczej, jeżeli to będzie dobrze rozwiązane.

Dlatego warto pomyśleć o amortyzacji, o zakupie nieruchomości i wciągnięciu ich w firmę. Najważniejsze jest to, że ta amortyzacja może dać Tobie zdolność kredytową, a nie będziesz zły, że musisz płacić tyle podatków, dzięki temu prostemu kosztowi księgowemu.

Ważne jest też to, że mając odpisy amortyzacyjne powinieneś prowadzić ewidencje środków trwałych, albo Twój księgowy powinien o to zadbać i co miesiąc księgować w KPiR te informacje. Pamiętaj o tym przy zakupie nieruchomości, pomyśl o amortyzacji, jeżeli myślisz o kredycie za jakiś czas to też warto, to amortyzować.

Przeczytaj także: Kredyt hipoteczny dla programisty/informatyka – o czym warto wiedzieć?

Co można amortyzować?

Poza nieruchomościami można amortyzować auto, sprzęty komputerowe, w zależności od wartości. Można to robić jednorazowo bądź regularnie. Wtedy może nie na tak długi okres, bo odpisy amortyzacyjne są 20%, albo jeszcze wyższe jeżeli skorzystamy z przyspieszonej amortyzacji w niektórych przypadkach. Możemy też amortyzować wartości niematerialne np. oprogramowanie. Jeżeli chcesz się w to zagłębić, jesteś programistą może się okazać, że Twoja spółka z.o.o tworzy jakieś produkty, które odkupiła od Ciebie, bo Ty np. sprzedałeś się na umowę o dzieło i dzięki temu Ty sobie wykazałeś dochód, spółka ma towar, który i tak jest Twoją spółką, ale może sobie odpisywać te kwestie amortyzacyjne. Jeśli chodzi o większe pole manewru, to polecam udać się do dobrego doradcy podatkowego.

Jeżeli masz odpisy amortyzacyjne i myślisz o kredycie nie tylko hipotecznym, ale też firmowym, inwestycyjnym, to jak najbardziej zapraszam Cię do kontaktu.

Pozdrawiam,
Janusz Grabowski

 

Skąd pobrać podcast

Podcast dostępny jest dla Ciebie w wielu miejscach

  • Na blogu – lista podcastów
  • W serwisie Spreaker 
  • Jestem też na Spotify
  • W aplikacji Player FM lub Podcast Addict (możesz ściągnąć na telefon z Android)
  • Możesz też słuchać na YouTube:

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *